Reklama

Reklama

Pokoj 1408

Trailer 2

Pokoj 1408 nemá moc hezkou pověst. Je to jediný pokoj hotelu Delfín, ve kterém se už téměř dvacet let neubytoval žádný zákazník. Není čemu se divit, když lze v jeho historických záznamech nálézt dvanáct sebevražd a třicet takzvaných „přirozených“ úmrtí. Když k tomu připočteme drobné nehody některých pokojských (záchvaty smíchu, záchvaty pláče, mrtvice, slepota), které pokoj udržovaly čistý a obyvatelný, není se opravdu čemu divit. Pan Olin (Samuel L. Jackson) jakožto ředitel tohoto malého newyorkského hotelu příběh pokoje 1408 velice dobře zná, a proto se všem případným zájemcům snaží pobyt v něm ze všech sil rozmluvit. Spisovatel Mike Enslin (John Cusack) se však psaním hororových povídek živí a nikdo a nic mu jeho noc v pokoji 1408 nevezme. Vždyť strašidelné pokoje jsou jen směšné hlouposti jako všechna ta místa, na kterých už strávil noc - o kterých psal. Navíc by mu chyběla jedna kapitola do jeho nové knihy. Vyzbrojen svým věrným diktafonem Sony se tedy vydává do čtrnáctého patra, které je ale ve skutečnosti patrem třináctým. Do pokoje 1408. Do pokoje, jehož součet čísel dává dohromady číslo třináct…

První verzi povídky 1408 Stephen King vůbec neměl v plánu dokončit, protože měla sloužit pouze jako dodatek v jeho částečně autobiografické kinze O PSANÍ, prý aby předložil konkrétní příklad toho, o čem v celé knize žvanil. Povídka však Kinga natolik pohltila, že ji dokončil a vydal jako součást audiokompilace BLOOD & SMOKE. Velice lákavého scénáře se pak chopil švédský režisér Mikael Håfström (ZLO). King sám říká, že povídka ho, zvláště v audiopodobě, opravdu děsí, uvidíme, jestli její fimová podoba bude děsit i nás. (3DD!3)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (949)

Lateef 

všechny recenze uživatele

Překvapení! (alespoň pro mě) Dříve než vlezeme společně s Cusackem do né moc pěknou minulostí opředeného hotelového pokoje (btw. o rozloze rovnající se standardnímu bytu), je film nasáklý atmosférou jako fotbalistova ponožka potem. Stačí obyčejná pohlednice s krasopisným ´Nevstupujte do pokoje 1408´ a už to nabírá obrátky. Když se na scéně objeví elegantní Samuel L. Jackson coby ředitel luxusního hotelu a důrazně hlavního hrdinu varuje (slovně i obrazně) před strašidelnou místností, tak být v té chvíli na Cusackově místě, vřele poděkuji za panáka a proběhnu hlavním vchodem tak rychle, že ze vstupních dveří udělám westernové barové lítačky. Jenže já nejsem Cusack a ten zná podobných báchorek tolik, že ho nic nemůže zastavit a tak vzápětí stojí před čtrnáctsetosmičkou. A atmosféra graduje. Nejdříve se dějí jenom takové maličkosti: hodiny zlobí, rádio začne hrát z nenadání, toaleťák s sebou šije. Jenže postupem času se přitrzuje a Cusack začíná mít halucinace. Nebo snad ne?? Film staví, jak už bylo řečeno, na atmosféře, dále na nápaditých děsuplných scénách, maličkostech a lekačkách. Minimálně tři scény jsou opravdu masakrální - 1/ gestikulace do pokoje přes ulici, 2/ klaustrofobický průlezový sprint šachtami, 3/ navrácení se do pokoje. John Cusack je před kamerou prakticky po celou stopáž a předvádí dobrý výkon. Zajímavé rozuzlení. Povedený horor! Bacha na poslední lekačku, je to ta nejšťavnější z celého filmu, já jsem při ní leknutím bouchnul loktem do stolu. Nárazem stůl zavibroval a na jeho konci položený diář spadnul na zem rozevřenými stránkami dolů. Když jsem jej zvednul a otočil, leknutím jsem přímo zdřevěnel - diář byl otevřený na datumu 14. srpna... 25 miliónů dolarů(rozpočet)/131 miliónů dolarů(výdělek celosvětově) ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Pr-vo-tříd-ní. Z děsivé "audiopovídky" mého milovaného SK vznikl ve všech směrech nadprůměrný film, který dává vzpomenout na staré dobré časy, kdy slovo horor neznamenalo pouze desítky nechutně podřezaných hrdel, metry vyhřezlých střev a chabou atmosféru. K tomu, jak si filmaři poradili s předlohou, nemám výhrady. Samozřejmě, že kratičký text na celý snímek stačit nemohl, a tudíž bylo třeba hodně věcí domyslet. Ony ale i ty přidané pasáže vypadají přímo jako od Kinga! To jsem zíral... Obdiv si zaslouží režisér, páni trikaři a hlavně John Cusack, který v tomhle koncertu pro jednoho postupně magořícího spisovatele jednoduše exceluje. A tak si říkám - když jsem dal pět hvězd Darabontově Mlze, proč je nedat Pokoji 1408? Jedna z nejlepších Kingových adaptací. ()

Reklama

EdaS 

všechny recenze uživatele

Zatímco adaptace Kingových románů trpí vynuceným krácením a banalizací, tady je povídka natahována víc než unese. Hodně slušně natočená duchařina vás vtáhne, aby od zhruba poloviny začala nudit točením se v kruhu. Závěrečná pointa vás svou očekávatelností nejspíš už pěkně zprudí. Kdyby to celé trvalo 60 minut, neměl bych co vytknout. ()

Rex Mundi 

všechny recenze uživatele

Izba 1408 mi poskytla príjemné až mrazivé strašenie. Cusack aj Jackson to zahrali výborne, všetky hororové prvky fungovali na výbornú, takže dávam 4*. Možno len hviezdičku dolu, pretože k dokonalosti chýbala tá štipka napätia, neistoty, absolútnej nepredvídateľnosti, ktorá by ma naozaj priklincovala. Neviem, čo presne mám na mysli. No aj tak to bol asi najlepší horor, aký som videla od Pádu do tmy pred rokom. ()

Hrabka 

všechny recenze uživatele

Některé chvilky jsou dobré, ale film je takový neucelený. Když už si myslíte, že tohle je finálová pointa, tak se všechno otočí zase zpátky. Já osobně bych film ukončil hned po prvním zvratu a myslím si že by to bylo i vhodné vzhledem k celkovému pohledu na film. Napětí je celkem v pohodě, Cusack mi ale moc v té roli neseděl. No nevím, čekal jsem asi moc, ale je třeba říci, že některé scény opravdu stojí za to. 50% ()

Galerie (21)

Zajímavosti (29)

  • Pre potreby filmu boli vyrobené dve kovové tabule s nápisom "The Dolhin Hotel, New York", rozmermi 21x17 cm a váhou niečo cez 3 kilogramy. (Raccoon.city)
  • Vo filme sa viackrát objaví spojitosť s číslom 13. Hotel sa nachádza v ulici Lexington 2254 (2+2+5+4=13), bol otvorený v roku 1912 (1+9+1+2), izba 1408 (1+4+0+8) sa nachádza na 13. poschodí, súčet rozmedzie teplôt na termostate počas tepla je 13 a na zámke na dverách je vyrezané číslo 6214 (6+2+1+4). (Karush)

Související novinky

Cusack a Jackson versus apokalypsa z mobilů

Cusack a Jackson versus apokalypsa z mobilů

06.11.2013

A opět tu máme adaptaci románu Stephena Kinga, tentokrát jednoho z jeho novějších kousků, apokalyptického hororu Cell (česky vyšlo jako Puls). Kniha vyšla v roce 2006 a od té doby se marně pokoušela… (více)

Šanghajské spiknutí

Šanghajské spiknutí

03.12.2007

...nebude pokračováním dvoudílné šanghajské série Jackieho Chana a Owena Wilsona, to jen narážíme na jistou podobnost námětu válečného thrilleru Shanghai s noirovým experimentem Stevena Soderbergha… (více)

Reklama

Reklama