Zápisky o skandálu

• Velká Británie Notes on a Scandal (více)

V centru příběhu filmu Zápisky o skandálu jsou dvě ženy, které se díky svým touhám a nečekané zradě ocitnou ve velmi vyhrocené situaci. Celý příběh je i se svými zvraty zaznamenán v deníku Barbary Covett (Judi Dench), despotické a samotářské učitelky na chátrající londýnské střední škole, která své třídě vládne železnou rukou. Žije sama s kočkou Portií, bez přátel nebo lidí, kterým by se mohla s čímkoliv svěřit. V jejím osamělém světě však dojde k zásadní změně v okamžiku, kdy se ve škole setká s novou učitelkou Shebou Hart (Cate Blanchett). Sheba se zdá být přesně tou spřízněnou duší a věrným přítelem, jakého Barbara vždycky hledala. Když se ale ukáže, že má Sheba vášnivý vztah s jedním ze svých mladých studentů (Andrew Simpson), změní se jejich vzájemné přátelství v naprostou nevraživost. Zatímco Barbara vyhrožuje, že odhalí Shebaino tajemství jejímu manželovi (Bill Nighy) i zbytku světa, začínají se dostávat do popředí její vlastní tajemství a temné posedlosti. Podvody a klamy, okolo nichž jsou vystavěny životy obou žen, pomalu vyplouvají na povrch.

Ve filmu z produkce společností Fox Searchlight Pictures a DNA Films se představí dvě přední světové herečky a držitelky Oscara Judi Dench a Cate Blanchett. Na tuto cenu byly obě nominovány i díky tomuto snímku. Zápisky o skandálu produkovali Scott Rudin a Robert Fox, kteří nedávno přivedli na stříbrné plátno také oblíbenou knihu Michaela Cunninghama Hodiny. (oficiální text distributora)

ripo

Už pri úvodných záberoch na Judi Dench som som pomyslel - To bude dobrý film ! ... Bol .... Dráma o skrytých túžbach, ktoré vychádzajú na povrch. Dráma o priateľstve, láske a blízkych vzťahoch. Nič presladené a sentimentálne. Krásna hudba, akoby na spôsob Ravelovho Bolera (opakované sekvencie) skvele došperkovávali tento film. ()

playboxguest

Věděla jsem, že film, v němž se o hlavní roli dělí Judi Dench a Cate Blanchett, mě nemůže zklamat, kór když ho má na svědomí režisér nadprůměrného dramatu Iris a mnou silně oblíbeného dramatu Krása na scéně, prostě dramatický odborník Richard Eyre. A zklamána jsem rozhodně nebyla, dostala jsem, co jsem si žádala, syrové drama o vztahu dvou silných žen, a z výkonu Judi Dench se mi od začátku až do konce tajil dech. A tají se mi ještě teď. A Bill Nighy ve vedlejší roli také nesmírně potěšil, ostatně jako vždy. Takže tři hvězdy za lehce nadprůměrné drama, čtvrtá za silně nadprůměrné výkony ústřední trojice. ()

EdaS

Dvě fantastické herečky v silném dramatu o jednom "podivném" přátelství. Jestli má film nějakou slabinu, tak v tom, že nám servíruje dvě hlavní role tam, kde je místo jen pro jednu. Kdyby byl celý příběh podáván pouze z pohledu zoufale osamělé, a proto tak nenávistné a kruté Barbary, bylo by to za pět hvězdiček. Glassova hudba zdařile přispívá k až klaustrofobní atmosféře celého snímku. ()

misterz

Zápisky o škandále sú výbornou psychologickou drámou, kde hlavnú úlohu hrá samota a patologická snaha vymaniť sa z nej. Avšak na to, aby sa niečo také podarilo treba najskôr odhaliť príčinu a nielen riešiť dôsledky... Tiež obe hlavné herečky zahrali skvelo, hotový herecký koncert. Všetko je pritom zabalené do takej príjemnej komornej, útulnej atmosféry a umocnené perfektnou hudbou. U mňa preto spokojnosť. 80/100 ()

honajz

Cate Blanchett jako mladá učitelka, která nastupuje na novou školu s přísnější morálkou, kde se spřátelí se starší kolegyní (Judi Dench). Ta má výborné úspěchy u studentů, ale doma se trápí. Když však starší žena odhalí aférku své mladší kolegyně, nejenže si o tom píše ve svých zápiscích, ale snaží se mladou zničit. Ženské problémy nejsou můj šálek kafe, a příběh ani herecké výkony mne nestrhly natolik, abych na tento film někdy znovu vzpomněl. ()

• Drama distributora Fox Searchlight debutovalo (22. – 25. 12. 2006) vydělalo v USA celkově 17,5 milionu dolarů. (imro)
  • Románová predloha Zoë Hellerovej sa dostala do užšieho výberu na Bookerovu cenu (britská obdoba Pulitzerovej ceny) za rok 2003. (danoo)
  • Cate Blanchett (Sheba) o natáčení choulostivých scén s Andrewem Simpsonem (Steven) řekla: "Ve skutečnosti mu nebylo patnáct, ale osmnáct, ale pořád to byl mladý kluk. Bylo to velmi delikátní a musela jsem myslet na to, že v té situaci musím být za dospělého. Což nebylo úplně jednoduché vzhledem k tomu, že moje postava si namlouvá, že jde o vztah muže a ženy. Zvrat v jejich vztahu nastává ve chvíli, kdy jsou spolu v chatě. To si uvědomíte, že není způsob, jak by se s ním mohla bavit o svých dětech nebo o svém životě, prostě proto, že by to nepochopil. Lidi v životě často dělají hloupé věci, i když si to uvědomují. Když souložíte v chatce na své zahradě přímo pod ložnicí, kde je váš manžel, úplně škemráte o odhalení." (NIRO)

Zápisky o nevěře

Zápisky o nevěře

06.07.2007

Vypjaté psychologické drama Zápisky o skandálu nadchlo většinu kritiků a probojovalo se i do oscarových nominací. Zásluhu na tom mají hlavně herecké výkony Judi Dench a Cate Blanchett, ale ani… (více)