Reklama

Reklama

Muž z oceli

  • USA Man of Steel (více)
Trailer 13
USA / Kanada / Velká Británie, 2013, 143 min

Ve vzdálené galaxii se nachází planeta Krypton, která se kvůli vyčerpání přírodních zdrojů ocitá na pokraji záhuby. Jor-El věří, že jedinou nadějí pro jeho lid je najít jinou vhodnou planetu k životu. Vysílá svého novorozeného syna Kal-Ela na planetu Zemi. Generál Zod se domnívá, že za zkázu planety je zodpovědná vláda, a rozhodne se převzít kontrolu. Poté zabije Jor-Ela a je i se spolupachateli uvězněn ve vesmírném žaláři. Zod přísahá, že Jor-Elova syna jednoho dne najde a pomstí se. Na Zemi se Kala ujmou manželé Kentovi, kteří mu dají jméno Clark. Už jako malý chlapec si Clark připadal jiný. Jeho zvláštní schopnosti ho děsily, nerozuměl jim a snažil se je před svým okolím skrývat. Když se od svých rodičů dozví, že pochází z jiné planety, jeho život mu konečně začne dávat smysl. Planeta Země mu poskytla domov, nyní je tedy na něm, aby Zemi a její obyvatele ochránil. Clark pozmění svůj vzhled a vydává se do Metropolisu, kde jako Clark Kent nastupuje do redakce Daily Planet a mění se v anonymního zachránce lidských životů. Jediný, kdo pozná Clarkovo tajemství, je jeho láska Lois. (TV Nova)

(více)

Videa (21)

Trailer 13

Recenze (2 386)

Jossie 

všechny recenze uživatele

Co na to říct - monumentální, monstrózní, ohromující efekty, ke kladům určitě patří, že to bylo dost temné a vážné a Lois nebyla ošklivá a hlavně nebyla hloupá, jako ve starých filmech (takže bych i dokázala pochopit, co na ní superman vidí) a také obleček nevypadal trapně. K záporům bych připočítala přestřelenou stopáž v úvodu na Kryptonu. ()

Marigold 

všechny recenze uživatele

Subjektivně: takhle otupělý jsem z kina odcházel naposledy po Sucker Punchi a to musím dodat, že Muž z oceli je výrazně lépe zrežírovaným filmem. Pokud si održím odstup od z mého pohledu čistě debilizující digitální smršti padajících mrakodrapů a vybuchujících molekul nicoty, pak musím vyzdvihnout následující: Goyerovu snahu propracovat kryptonskou linii i mytologii Supermana. Obrovský podíl na určité působivost filmu má Russell Crowe a Michael Shannon, jejichž postavy jsou rozhrané i rozepsané mnohem lépe než zbytek filmu (casting Shannona byl prozíravý). Podobné péče a propracovanosti se nedostalo postavě Clarka Kenta, kterou hraje Cavill se zádumčivostí modela, kterému ukradli všechny košile. Snaha posunout Supermana / Kenta do roviny jedné nerozlučné bytosti, uzavřeného a osamělého mimozemšťana se tříští na jeho výkonu i na tom, že na rozdíl od rebootu Batmana tu chybí vývoj postavy, nějaká patrná vnitřní přeměna / dilema. Muž z oceli a jeho flashbacky do dětství jsou čistě generické a co do obsahu / významu vlastně příliš nevybočují z donnerovské linie (jen postrádají nadsázku), Cavill se promračí rozbouřeným mořem a pajzly do nevyhnutelné situace, kdy jako Bůh překonává rychlost zvuku a s padouchy boří města. Duel se Zodem tvoří překvapivě velkou část filmu a pokud tuhle trikovou extravaganzu nekoupíte hned na začátku, doslova vás utluče lokomotivami a tunami železobetonu. Náznak nadhledu přichází pozdě a Supermanova vážnost je monotónně setrvalá, aniž by však působila jakkoli temně a problematicky. Jednoduše monolitický a produkčně dobře ošetřený blockbuster, se kterým jsem si užil jen minimum zábavy. ()

Reklama

Tosim 

všechny recenze uživatele

Dvě věci se novému Muži z oceli upřít nedají. Že tempo vyprávění šlape a že se, tedy v rámci možností, snaží k téhle komiksové legendě přistupovat trošku jinak. Jenže v obou tech kladech jsou největší slabiny filmu. Skrze rychlý spád se člověk do téměř žádné z postav nevcítí (čestnou výjímkou je přirozeně Superman a pak jeho pozemští rodiče) a když má divák sledovat jakýsi prapodivný mix Star Treku a Wars, řekne si, logicky, jako já, že to není ten hrdina, kterého zná (ano, zřejmě jsem velice zatížen na ten zlidčující humor). Zastal bych se jen závěrečné bitky na všechny způsoby - tohle se vyskytovalo už dříve, tady je to jen zpracováno stylem počátku jednadvacátého století. A mesiášský motiv byl už v prvním filmu. A bez výhrad doporučit můžu jen epickou hudební složku. A vůbec - zklamání roku. Ať žije Bryan Singer! ()

Psema 

všechny recenze uživatele

Patlanice. Goyer vzal ústřední zápletku Lesterova druhého Supermana, zalil jí fantaskní omáčkou z pytlíku a doladil značně vyvanutou dramatickou vegetou, a tuhle míchanici předhodil Snyderovi, který se za kamerou chová jako Jirka Babica na tripu. Rychle, aby bylo uvařeno a hladový dav nenáročných strávníků dostal kotel žrádla, přičemž chuťový ocas, cit pro detail a vyváženost ingrediencí chybí. Je to místy hodně smutné pokoukání, protože na mnoha místech JE vidět zajímavý nápad či myšlenka. Jenže ani scenárista, ani režisér ji neumí vytěžit úplně na dřeň. Clark tak sice hledá sám sebe, jenže se to odbude scénami z trailerů (víc psychologie ve filmu NENÍ), naznačené téma dvou otců a matek se vždy jen tiše překročí, stejně jako naťuknutá politicko-mediální rovina, která působí neskutečně lokálně. Jako by existoval jenom Smallville a Metropolis, přičemž z ani jednoho neuvidíte víc než dvě tři ulice, které v druhé polovině lehnou popelem. A bohužel ne v bůhvíjak kulervoucím balení. Ano, je to velkolepé a digitální panďuláci létají ode zdi ke zdi a dávají si pořádnou čočku. Avšak Snyder příliš často opakuje viděné, stříhá často nesnesitelně rychle a i přes dynamiku záběrů postrádá jeho akce pořádnou gradaci, šťávu a jakýkoli emocionální dopad. Ono se ale není čemu divit, když se z Clarka stane Superman po jedné Jor-Elově brutálně tlačené expozici (těch je ve filmu několik a zaberou tak 25 minut, což je totální peklo) a žádné z postav se člověk nedostane pod kůži. Jak se máme bát o Perryho Whitea, jeho stážistku a redaktora, když za celý film řeknou 15 vět a jinak pouze statují? Jak se máme ztotožnit s mimozemšťanem, který je celý film pasivní a pak začne likvidovat budovy, ve kterých musí zákonitě zařvat stovky nevinných? Snyder na postavy tradičně dlabe a tlačí dvouapůlhodinový (a paradoxně velmi řídký) kolos k akčnímu závěru, aniž by na moment zvolnil, vychutnal si určitou scénu, anebo naservíroval ikonický záběr, jichž měli Donner se Singerem hned několik.Trpí tím nejen ústřední střet se Zodem, ale i vedlejší linka s tátou Kentem a silně podtaktovaná romance s Lois, ze kterých je místy cítit "amazing spider-manovský" syndrom parafrázovat jednou viděné s tím rozdílem, že nová verze působí značně stupidněji a vyžaduje skoro až nesnesitelně hloupé oslí můstky (severní pól a scéna s foťákem v tomhle směru vede). Můstky, které ani sympatický Cavill a hlavně brilantní Costner s Crowem nedokáží dostatečně zastřít. Posmutnělých 5/10 pro film, který chtěl být tak strašně supervážný, superrealistický a superinovativní, až je v konečném součtu nechtěně supersměšný a mnohdy i supernudný. P.S.: 3D vzhledem k četnému užití out-of-focus záběrů, zoomů a rychlých střihů často osina v zadnici. Prostorovost minimální. ()

TeeAge 

všechny recenze uživatele

|| Scenár: David S. Goyer / Príbeh: David S. Goyer / Predloha: Superman - Jerry Siegel, Joe Shuster | Hudba: Hans Zimmer | Produkcia: Christopher Nolan, Charles Roven, Emma Thomas, Deborah Snyder | Distribúcia: Warner Bros. Pictures | Štúdio: Legendary Pictures, Syncopy, DC Entertainment | Rozpočet: 225 miliónov $ | Tržby: 662,845,518 $ || Vznik tohoto filmu je varovným signálom smerom k Marvelu, že DC komixové postavy svoj rozkvet novej éry Batmanom len začali. I. Prvá projekcia: Veľké očakávania nesú so sebou väčšinou veľké sklamania, a tu to zostalo jednoznačne na strane pozitívnej, ajkeď záporov bolo tiež dosť. Všetko to píšem s tým, že dopredu počítam s trilógiu... Prvá pólka filmu je zo Snyderovej strany dokonalým dielom. Goyer odviedol tiež dobrú prácu, čo sa týka rozšírenej podstaty Kryptonu. Čo mu ale vyčítam, je nevyužitý potenciál Clarka Kenta v detských rokoch, kde mohol prehĺbiť rôzne negatívne alebo pozitívne vzťahy, a napísať viac scén s trebárs aj srandovnými situáciami vychádzajúcimi z jeho odlišnosti. Neni to však úplne zanedbané, len keď to beriem tak, že tento diel mal byť introdukciou trilógie a už vlastne nebudeme mať takú možnosť ukázať Clarka v detstve, ako tomu mohlo byť teraz. Záporáci sú skvelý, hlavne ženská Antje Traue, Shannon je fajn do chvíle, kým si nedá dole pancier, bez neho pôsobí až príliž bez muskulatúri, na nohách s legínami až smiešne. Goyer vynechal aj kľúčový element z celého filmu: čo môže vlastne zabyť muža z oceli? Je možné, že to vlastne záporáci zatial nevedia, a zistia to až v pokračovaniach, každopádne kôli tomu som nemal najmenší dôvod k strachu o život Clarka. --- Snyder je síce majster akcie, ale podstate postáv nevie pridať ani štipku hĺbky. Vzťahy medzi rodičmy a synom sú minimálne využité, Clarkovo odhalenie pravdy mu príde úplne samozrejmé. To je ale ešte všetko pochopiteľné, pretože Superman je najzložitejšiou komixovou postavou vôbec a svojim spôsobom je slepou uličkou pre reálne a pochopitelné spracovanie pre akýkoľvek tvoriaci tím, nie len pre dvojku Snyder - Goyer. Napäto čakám, či sa dočkám v tomto živote Nolanovského pojatia, ale myslím, že toto bola najvýraznejšia šanca zmeniť Supermana v komplexnú, reálne uchopiteľnú postavu. --- Druhá pólka je akčné peklo. Nič podobne deštruktívne som v živote nevidel. Dá sa to samozrejme brať ako svojské umenie, ale vzhľadom k prvej, veľmi podarenej pólke je ta druhá totálne bez ducha a dejového napredovania. Nechcem to však brať fatalisticky, a určite dám tomuto dielu ešte nejednu projekciu. Ps: Fishburnova jediná zmysluplná funkcia sa postarala o kinematografickú historickú zmenu: Pri padaní budovi/predmetov utekajú v smere pádu len do doby, čo je potreba, v momente prvej možnosti zabočia do strany, aby tak LOGICKY unikli :D Aj napriek všetkým subjektívnim výtkam je to silne nadpriemerný počin odpovedajúci svojej pozícií na trhu. II. 4DX: Môj detský sen sa stal skutočnosťou. Už po druhej návšteve kina v živote som si hovoril, to by bolo patrične efektívne, keby sa so mnou hýbali kreslá a fúkal vietor v scénach, kde to dostatočne podporí epickosť situácie. Kórejská technológia 4DX túto predstavu priblížila k skutočnosti, a chýba jej len veľmi málo k dokonalosti. V niektorých tichých scénach by to chcelo absenciu ventilátorov jak vôní, tak veterných. Ďalej táto technológia ponúka možnosť rozpracovania uhľu pohľadu diváka na postavy: stoličky vám totiž do chrbta dávajú impulzi imitujúce strelné zásahy - otázka je, ktoré fyzické deje postáv z plátna majú byť cítené divákom - tojest sa tu otvára nová kategória umenia a potreba vytvorenia kvalitnejšieho filmového scenára pre kiná s týmito vymoženosťami. 89% | Videno v CinemaCity Nový Smíchov - Praha, 4DX, 22.6.2013 | Update: Po druhom zhliadnutí sa pre mňa veľa vecí vysvetlilo (np. slabina Supermana), a ďalej to, že vzhľadom k oznámeniu filmu "Batman vs. Superman" sa len ťažko dočkám komplexného a reálneho pojatia "S" materiálu... Keď si vezmem, že sa na príbehu podielal aj Ch. Nolan, je úplne jasné, že sa snažili s Goyerom vytvoriť niečo, čo nepôjde v šlapajách Batmana, ale naopak, niečo úplne iné. Snyderovská úchylka megalomanskej deštrukcie prevalcovala blikajúce časti onej duchovnej nadčasovosti, ktorú bolo v niektorých častiach cítiť z rukopisu scenáristov. Bolo toho však málo, a do tolkej nezastaviteľnej ničivosti sa metrážovo proste nič viac nevošlo. Škoda jak hrom. + S technológiou 4DX v kine to bol predsa len intenzívnejší zážitok, než doma na ledke, čo podtrháva fakt, že túto kategóriu filmu treba vidieť napoprvý krát v kine! Ale neprestávam veriť v plnohodnotnejšiom pokračovaní. "S" means HOPE..." 85% | Blu-Ray, THX, EN DTS | () (méně) (více)

Galerie (249)

Zajímavosti (84)

  • Telo Henryho Cavilla (Superman) sa po povinných tréningoch zmenilo tak drasticky, až musel vymeniť celý šatník. (peiton)
  • Do kin se film rozesílal pod krycím názvem "Skyrim". (HellFire)

Související novinky

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce

12.07.2023

Režisér James Gunn pokračuje v obsazování svého nadcházejícího snímku Superman: Legacy, v němž si hlavní role zahrají nedávno oznámení David Corenswet a Rachel Brosnahan. Ve filmu, jenž má sloužit… (více)

Snyderovo obří sci-fi dostane eRkové verze

Snyderovo obří sci-fi dostane eRkové verze

24.03.2023

Režisér Zack Snyder plánuje pro svoji obří fanouškovskou základnu koncem dubna třídenní speciální událost, na které promítne svoji komiksovou trilogii Muž z oceli, Batman vs. Superman a Liga… (více)

Gunn začíná čistku DC filmů

Gunn začíná čistku DC filmů

08.12.2022

James Gunn a producent Peter Safran byli nedávno vybráni jako noví šéfové rebrandovaného DC Studios pod studiem Warner Bros. Discovery a jeho ředitelem Davidem Zaslavem. Gunn, který před pár dny… (více)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

04.11.2022

Studio Warner Bros. Discovery čerstvě oznamovalo čísla za třetí kvartál a podle očekávání to není žádná hitparáda. I proto se musel před investory poměrně rychle ujmout slova nový šéf společnosti… (více)

Reklama

Reklama