Reklama

Reklama

Sicko

Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Známý kontroverzní americký filmař Michael Moore se ve svém filmu Sicko zaměřil tentokrát na poměry v americkém systému zdravotního pojištění. Na příkladech několika lidí, kteří z různých důvodů potřebovali lékařskou pomoc, demonstruje Moore triky, jimiž se pojišťovny snaží zabránit, aby za své klienty platily. Řadu lidí dokonce tyto instituce z malicherných důvodů vůbec odmítají pojistit jako příliš rizikové klienty. Autor se vydává i za hranice, konkrétně do Kanady, Francie a dokonce na Kubu, aby ukázal, jak funguje zdravotní systém tam. Michael Moore, jak je u něj již obvyklé, zaujímá jednoznačné (a pohříchu i jednostranné) stanovisko, přičemž své "nepřátele" nijak nešetří. Používá přitom svůj pověstný sarkasmus, ironii a samozřejmě též nesporný filmařský talent.

Název Sicko je odvozený od slova sick (nemocný), přičemž přidaná koncovka -o je odkazem na horor Alfreda Hitchcocka Psycho. Shodně s ním se název Mooreova dokumentu vyslovuje "sajko". (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (253)

Dadel 

všechny recenze uživatele

Pokud je vše v tomto dokumentu pravda, tak bych tedy nechtěl v USA onemocnět. Politika tamních zdravotních pojišťoven je vydělat co nejvíce peněz, nepojišťovat ty, kteří už prodělali některou ze seznamu určitých nemocí (kterýžto seznam je asi světelný rok dlouhý), a když už vás přece jenom pojistí, tak před výplatou pečlivě projdou vaši zdravotní minulost, a každý formální nedostatek či opomenutí v žádosti potrestají odmítnutím plnění. Čili se vlastně americké zdravotní pojišťovny chovají úplně normálně. Moore zde ukazuje, že takový nemocný Američan, za kterého odmítne pojišťovna zákrok platit, má na výběr ze dvou možností: a) prodat dům, zaplatit tučnou částku za lékařský zákrok sám, po návratu z nemocnice se nastěhovat k tchyni a až do smrti tvrdě pracovat, nebo b) neplatit nic a umřít. Moore dále odjíždí točit do Kanady, Británie, Francie a na Kubu, a teatrálně se zde podivuje, když mu lidi řeknou, že je zde lékařská péče zdarma. Scéna, kde kubánští požárníci vzdávají hold hrdinům z 11. září, poněkud zavání komunistickou agitkou (ještě více, než je u Moorea běžné). Co mě na filmu nejvíce překvapilo, je, že údajně mají teroristi a další vězňové z Guantanáma špičkovou a bezplatnou péči, o které se běžným Američanům může jen zdát. Moore dokonce naložil několik nemocných záchranářů z 11. září do člunu a vyplul do Guantanáma a zde na dohled pobřežních majáků začal s megafonem v ruce požadovat, aby jim byla také poskytnuta lékařská péče jako vězněným teroristům, aby nakonec prohlásil, že slyší sirény a že je čas zmizet... ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Co je mi do amerického zdravotnictví? říkal jsem si. Ale Moore je Moore, tak jsem to zkusil. Kupodivu mi tu zjevná inscenovanost mnohých scén vadila méně, než jsem čekal (možná i proto, že u řady jiných inscenovanost nijak nezakrýval). Moore je zručný manipulátor, ale v určitě ví, jak své filmy poskládat, aby dobře fungovaly. Hlavně diváky dvě hodiny soustavně nedeptá, ale průběžně vše odlehčuje humorem a nadsázkou. Bavil jsem se dobře a v dohledné době bych nejel do USA ani na dovolenou. ;-) ()

Reklama

genetique 

všechny recenze uživatele

Moore znova potvrdil svoj fenomén kritického blázna, ktorého narážky nepoznajú hraníc. Tento krát si vzal na mušku ďalšiu citlivú tému – zdravotníctvo. A ako inak – americké. Znovu je na vine kto? Vláda. Smutné však je, že je to asi viac-menej pravda. Smutných vecí je v dokumente viac. Osudy pacientov a klientov poisťovní sú naozaj na zaplakanie, tak ako aj celý americký zdravotnícky a poisťovnícky systém. Celkovo však film srší svižnosťou, množstvom nových, prekvapivých a zaujímavých faktov a samozrejme sarkazmom a štipľavými poznámkami Michaela Moora. Je tu pár faktov a odbočiek, ktorými dokonca naráža aj na iné aspekty (klasika - Bush, Kuba atď.) ako sú zdravotníctvo a ktoré tu nemali čo robiť, ale to by nebol Michael a nemohol si ich nechať odpustiť. Škoda len, že takýchto pravdovravcov nemá každá krajina aspoň desať. 90%. ()

cubajz 

všechny recenze uživatele

Další dokumentární pohled do zákulisí americké politiky, tentokrát ryjící do systému zdravotnictví. Michael Moore zde srovnává americké zdravotnictví se zdravotnictvím jiných států a šokuje mnoha příběhy o úmrtích kvůli odmítnutí lékařské péče či nutnosti zaplatit za ní vysoké částky. Uvědomuji si, že tento chlapík je "trošku" protiamericky zaujatý (četl jsem i jeho první knihu - druhá už se mi půl roku válí na poličce, ale taky na ní dojde) a že to umí podat a překroutit tak, aby se i z vás stal antiamík, ale přiznejme si - s mentalitou té velké země opravdu není něco v pořádku... Obávám se, že toto není tak globálně zajímavé téma, ale i tak je celkem prča sledovat, do jaké fáze demence pokročila při honbě za penězi americká vládnoucí kasta a jak se tomu populace, jako tupé stádo manipulováno strachem, poddává.. ()

Psema 

všechny recenze uživatele

Michael Moore pitvá americké zdravotnictví jako zkušený chirurg, který ví, kam říznout, aby se vyjevila hrůzná "pravda" nebo alespoň "polopravda", obalená vrstvou místy přestřelených přirovnání (lékařská péče v Guantanamo Bay vs. péče v USA = těžké WTF). Moore je - jako ostatně vždy - docela vtipný, výstižný a má celý film hezky systematicky rozdělený, ale ta všudypřítomná póza "Amerika sucks, všude jinde jsou na tom líp" mě s přibývajícím časem čím dál víc otravovala a taky nudila. ()

Galerie (10)

Zajímavosti (6)

  • Americké pojišťovny zakázaly svým zaměstnancům podávat jakékoli informace tvůrcům tohoto dokumentu. (Othello)
  • První film Michaela Moora ohodnocený jako PG-13 (do třinácti let nepřístupný) od The Big One. Všechny mezitím byly označeny R. (Othello)
  • Na DVD verzi byla vystřižena scéna amputace nohy. Byla nahrazena záznamem tanečnic se zvukem pily v pozadí. (Othello)

Související novinky

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky

25.02.2008

Zlaté sošky jsou rozdány. Samotná oscarová šou žádné úchvatné vsuvky nepřinesla, kvůli své (osmdesáté) výročnosti byla zaměřená hlavně na rekapitulaci své historie. Seznam oceněných filmů ale potěšil… (více)

Nominace na Oscara

Nominace na Oscara

24.01.2008

Více překvapení než filmoví kritici od Zlatých globů nám letos se svými nominacemi přinesli Akademici, tedy filmoví tvůrci působící v USA. Přehled filmů nominovaných na Oscara nicméně odpovídá jejich… (více)

Reklama

Reklama