Dokumentární rekonstrukce každodenního života jedné obyčejné rodiny, zachycující s laskavostí a s jemným humorem vztah mezi starší a mladší generací, mezi rodiči a dětmi. Původně zamýšlená krátkometrážní studie s autentickými postavami - rodinou Ravingerových - se během natáčení rozrostla na celovečerní film. (CS Film)

Disk

Jedinečný dokument, který současnému divákovi řekne mnohem více než nějaká sáhodlouhá sociologická studie. Snímek sleduje zcela obyčejnou rodinu Ravingerových ze slovenské Nitry, která prožívá své běžné radosti a starosti, řeší několik trapných záležitostí a ukazuje, že všichni lidé jsou vlastně úplně stejní. Vlastně se za těch čtyřicet let vůbec nic nezměnilo. Ať už bude režim jakýkoli, vždycky se bude řešit rodinný rozpočet, co si má vzít mladá slečna na sebe, první zamilovanost, zasvěcení do sexuální výchovy, ztracené mládí rodičů... Málokterý dokument mě zásáhl tak silně jako tento. ()

standsiller

Takýto film by som predložil ako príklad pre všetky pofidérne reality show "usilujúce" o zábavu a humor. Načo hyperbolizovať skutočné, keď najlepšou cestou je nechať skutočné plynúť ? Nápaditý príbeh skúmajúci nič len všednosť a prirodzenosť. Jednoduché - takáto rodina existuje ( existovala ), toto sa tu deje a je to zaujímavé. Netreba komentovať a byť nasilu vtipný ako to je trendom dnes. ()

ScarPoul

Majstrovksé dielo, ktorého infraštruktúra a zameranie sa do života jednej obyčajnej rodiny je komplexné a uveriteľné. film balancuje medzi fikciou a realitou, medzi hraným a dokumentárnym filmom a neskutočne pôsobivá Krivánková réžia iba prispieva k tomu že nedokážeme uchopiť ani jednu s týchto možností, pretože čo sa nám raz javí ako skutočnosť v ďalšej scény znázorňuje niečo čo pôsobí ako fikcia. Grossmannová kamera je akobysom to povedal. len striktne zachytáva události. Nie je zaujímavá, len tam skrátka je. ale to asi krivánek zamyšľal. Dôležité je pokotknúť že neherci predviedli naozaj herecké výkony. Akoby z oka vypadli trebárs aj tej mojej rodine. ich starosti, stažovanie radosti, plus je tu veľmi dobre a atiež pekne naivne načrtnutá línia lásky, ktorá ale naozaj mohla asi tak vyzerať. v tej dobe aj čase. Rozhodne sa jedná o skvelý filmový zážitok a na poli sociálnych dokumentov určite odporúčam na školách zo sociálnych zameraním pretože bez servítky predložiť život rodiny tak ako to bolo vtedy a ako je tomu aj dnes, sa len tak nenájde a v tomto Krivánek dosiahol prvenstvo a to robí s tohoto filmu frašku najpravdivejšiu. ()

Anderton

Tak tu by som sa pozastavil nad tým, kde končí dokumentárny žáner a začína hraný, pretože ja si myslím, že som bol svedkom hraného filmu. Dnes podobne točí svoje filmy Seidl, ale tam, kde je všetko hrané podľa scenára, repsektíve postavy síce improvizujú, ale na základe nejakého podkladu, tam sa nachádzame na pôde fikcie. Čo neznamená, že film nepôsobí skutočne ako zo života. Možno ak by som si preštudoval, ako film vznikal, jeho dokumentárny charakter by som uznal. Tento prístup nám ukazuje, že ak sme sledovaní popri každodenných činnostiach, pocit toho, kto nás sleduje, je trápnosť zo situácií a pocit, že ja sa tak predsa nechovám, ja som normálnejší. Pointa je v tom, že to nie je pravda :). ()

arkis

Aj Slováci majú svoju rodinu Homolkovcov? Kto by to bol povedal?! Tento film som v telke nikdy nevidel, a preto bol pre mňa na DVD veľmi príjemným prekvapením. Realita konca 60. rokov zachytená cez všedné problémy a pocity jednej učiteľskej rodiny z Nitry je o to sugestívnejšia, že sa skladá zo "surových" útržkov každodenného života, s ktorými sa každý dokáže okamžite stotožniť. Žiadne zbytočné ozdoby, žiadny prešpekulovaný scenár, civilné výkony nehercov, nenútená tragikomika. Rodičia Ravingerovci trápne riešia otázky sexuálnej výchovy dospievajúcich detí, tie sa snažia preniesť cez prvé náznaky lásky a frustrovane hľadajú cestu von zo sociálno-spoločenskej kazajky. Záverečná scéna s vlakom odchádzajúcim do Rakúska hovorí za všetko... ()

• Film mal pracovný názov Teória a prax a pôvodne sa nakrúcal ako krátkometrážny dokument bez vopred schváleného scenára ako improvizácia na danú tému pre Štúdio krátkych filmov v Bratislave. (Raccoon.city)
  • Výrobné náklady filmu boli 600,000 Kčs, čo v danej dobe nebola ani polovica bežného rozpočtu dlhometrážnej snímky. (Raccoon.city)