Koljova babička

(TV film)

Když Svěrákových Kolja dostal Oscara, mnoho závistivých intelektuálů začalo trhat příběh i jeho hrdiny na cucky. Ušetřena jejich "přízně" zůstala snad jen epizodní role babičky, která se v některých aspektech shoduje se skutečným osudem své představitelky. Ruská herečka Lilian Malkina, někdejší divadelní partnerka a přítelkyně I. Smoktunovského, V. Vysockého a M. Baryšnikova, se mezitím stala českou občankou, herečkou a patriotkou, která se paradoxně vyznává z obdivu k atmosféře svobody a tolerance v nové vlasti. (oficiální text distributora)

ostravak30

Koljova babička dostala jen krátkou stopáž, ale i během ní na mě dokázala přenést svůj životní nadhled a optimismus. Kdo ví, jak se jí v této zemi žije nyní, během ruské invaze na Ukrajinu, když už předtím dovedla chápat český skeptický a negativní pohled na Rusko. Každopádně je to rozhodně osobitá herečka, která vždy každé dílo oživí. Závěrem dodám, že trochu nechápu ukázku z díla Pozor, želva!, ve které mělo být Lilianě  Malkině dvaatřicet. Přičemž ona vypadá už od toho roku 70 snad pořád stejně. ()

Časové pásmo bylo změněno