Reklama

Reklama

Darjeeling s ručením omezeným

  • USA The Darjeeling Limited (více)
Trailer

Obsahy(1)

Vše začíná předfilmem Hotel Chevalier, odehrávajícím se v prostorném hotelovém pokoji v centru Paříže. Nejmladší ze tří bratrů Whitmanových Jack (Jason Schwartzman) se tu tak trochu ukrývá před světem a před svou americkou přítelkyní (Natalie Portman). Ta ho vystopuje a navštíví. Nedá se ovšem říct, že by to bylo setkání nejšťastnější. Ale to jsme už v Indii a taky v jiném filmu, kde sledujeme obchodního cestujícího (Bill Murray), kterému se ani po ďábelsky rychlé a nebezpečné cestě motorovou tříkolkou nepodaří dohonit vlak společnosti Darjeeling Limited. V něm sedí Jack, jeho starší bratr Peter (Adrien Brody) a nejstarší ze sourozenců Francis (Owen Wilson). Právě Francis se pro ně rozhodl připravit dobrodružné putování s překvapivým cílem. Jejich životy totiž velmi poznamenalo úmrtí otce a následné zmizení jejich matky.

Režiséra Wese Andersona u nás diváci znají hlavně díky netradičním komediím Život pod vodou a Taková zvláštní rodinka. Anderson ve svých snímcích dokáže nastínit komický a zároveň i velmi melancholický pohled na život. Každá z jeho působivých komedií se týká lásky, rodiny, ale i toho, jaké je to být člověkem na nesprávném místě. I ve svém zatím posledním filmu řeší Anderson vztahy mezi bratry, jejich přítelkyněmi a vlastně vůbec světem okolo nich.

Anderson patří k několika málo autorům neotřelých komedií, kteří si získali přízeň nejen mezinárodního publika a kritiky, ale také hereckých hvězd, které se v jeho filmech objevují. Hlavní roli už tradičně získal Owen Wilson, Andersenův spolužák z filosofie. Toho diváci znají z komedíí (My dva a křen, Nesvatbovi) i akčních filmů (Armagedon, Za nepřátelskou linií). Adriena Brodyho znají čeští diváci především z oscarového dramatu Pianista, ale také z Vesnice nebo King Konga. Jason Schwartzman se našemu publiku představil ve filmech Mám rád Huckabees, Moje krásná čarodějka, Šňup a Marie Antoinetta. V jedné z menších rolí se objeví Bill Murray a Natalie Portman se (zřejmě úplně poprvé) ukáže v celé své kráse.

Darjeeling s ručením omezeným aspiruje na řadu prestižních filmových ocenění. Ostatně, svou cestu světovými kiny úspěšně zahájil na několika filmových festivalech, včetně toho benátského. Výborně se mu daří i v amerických a britských kinech. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (398)

Nathalie 

všechny recenze uživatele

Demontáž a montáž dysfuknční rodinky na cestě odnikud nikam, na níž Anderson během indického putování s mystickým a komediálním podhoubím zakopává o bludný scénáristický kořen a Darjeeling se stává vnitřně Limited ...a bere se příliš seriózně, jakoby postavy nebyly schopny vykročit ze svého skleníku. Pro mě coby cizince v Andersonově říši po nudném Rushmore ovšem překvapivě silné v detailech, PPC (přirozeně, příjemně, civilní) v hereckých výkonech, odvážné v obrazotvornosti a delikátní v konceptu zavazadla, které s sebou obrazně i skutečně táhneme životem. Málokdy mě na film zláká recenze, notabene česká, ale v tomto případě to chápu jako palubenku do Života pod vodou a otevřené dveře k Takové zvláštní rodice. Wesi Andersone, ještě se uvidíme. 65% ()

Šandík 

všechny recenze uživatele

Darjeeling Limited je trochu jako cibule, s každou další slupkou se dostáváte hlouběji a hlouběji a je to stále zajímavější a zajímavější. Někdo může film vnímat pouze jako bláznivou komedii a bude naprosto spokojen, někdo další v něm najde nesmírně trefné vyjádření vztahu "civilizovaných" Američanů k "domorodým" Indům, velmi přesný popis turistického způsobu "poznávání" světa, přesné charakteristiky naivní představy o tom "jak docílit větší duchovnosti" tím, že navštívím nějaké "duchovní prostředí", někdo další onen základní rozpor mezi nezávazným (a dokonale sobeckým) turistickým kocháním se a užíváním a oním závazným prožitkem, že každý z nás je součástí tohoto světa, může a má jej ovlivňovat a také je jím ovlivňován. Ještě hlouběji lze nahmatat probleskující bolest v podobě vzájemné neschopnosti komunikovat, útěky, stahování do ulity... To všechno ve svém filmu Anderson popisuje skvělým způsobem a přitom s obrovskou lehkostí a vtipem. Malým zázrakem je fakt, že tyhle složky se nevylučují a dokonce ani netlumí, ale vzájemně posilují a tvoří takový obrovský polyfonní proudu, z něhož člověk vždycky chytí jenom kousek a pak zase jiný, ale zároveň ví, že tohle všechno tam je. Jistě, obrovský díl úspěchu náleží naprosto přesvědčivě hrajícím hercům, z nichž by stálo za to tu vyjmenovat každého zvlášť, skvělá je kamera i hudba, ale tím podstatným je skvělý námět, scénář a režie... Další "modrý skvost"... Celkový dojem: 85% Zajímavé komentáře: Radek99, Marigold PS: Bill Murray, jemuž na začátku filmu ujede vlak a tudíž už si v tomhle filmu nezahraje, je vskutku skvostným fórkem, samozřejmě nikoli jediným. Všechno v tomhle filmu vypadá trochu jako vtip a zároveň i jako základní životní pravda a podstatné poselství... ()

Reklama

castor 

všechny recenze uživatele

Absolutně nechápu, co se děje, ale zřejmě pomalu přicházím na chuť svérázu Wesu Andersonovi, který si za ta léta vychoval slušnou diváckou obec. Jednoduše je JINÝ!! A slupnou si na něm zejména jeho nejvěrnější.. V hořce úsměvné a poměrně krátké taškařici plné barev a prapodivných podzápletek posílá trojici nesourodých bratrů, zjevně odmítajících dospět, na duchovní cestu po Indii (ta očekávaně skýtá mnoho obrazů a scén). Ta je má nejen semknout, ale nechat vyrovnat i se ztrátou nejbližších. A je to cesta plná zvratů, nejen ve starém, polorozbitém vlaku s přísným stevardem a jeho sympatickou „záchodovou“ kolegyní, ale vypravěčská vynalézavost pro ně přichystá mnohá dobrodružství, zcela odtržená od běžné americké produkce. A bratrům nezbude nic jiného, než se odrazit od momentálně zpackaného a z mrtvého bodu popojít zase o nějaký ten kus dál. Jenže onen intelektuální opar, co se nad našimi hrdiny vznáší, se pomalu rozplývá a vyprávění se tříští pouze na veselé radosti, přičemž kdyby jim do cesty nevstoupila osudovost v podobě poloúspěšné záchrany malých chlapců, realita by je minula nadobro. Herci pak do jednoho potěší, člen coppolovského klanu Jason Schwartzman (potvůrka Natalie Portman mu v nepřesvědčivém, i když už srozumitelném předfilmu Hotel Chevalier zlomila srdce), takřka celý film ovázaný a své bratry drezírující Owen Wilson i deprimovaný milovník jedovatých hadů Adrien Brody hrají postavy velmi tvárné, nedospělé a navíc dostaly možnost dokázat nejen nezpochybnitelný herecký talent, ale i tvůrčí odvahu, s kterou do celého projektu šli. Stejně si ale myslím, že se během natáčení bavili víc, než pak divák v přítmí kina. Nasedat, odjíždíme!! ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Wes Anderson je režisér s nezaměnitelným rukopisem, citem pro bizarní detaily a pochopením pro praštěné hrdiny. To platí i pro trojici bratrů, které poslal na spirituální cestu napříč Indií. Výsledek sice nedosahuje kvalit Života pod vodou, ale bavil jsem se u něj výborně. Předfilm Hotel Chevalier je natolik integrální součástí filmu, že mi přijde nesmyslné hodnotit ho zvlášť. ()

Chrustyn 

všechny recenze uživatele

Filmy Wese Andersona mám opravdu rád. Vždy mě fascinovaly svou hravostí a odlišností od jiných filmů. I jeho nejnovější snímek má tyto vlastnosti, avšak bohužel k nim přibyla i značná pomalost a jednotvárnost. U této poutě tří bratrů jsem si každých 10 minut říkal, kdy se něco začne dít a takto to pokračovalo celý film. Ve filmu není jediná scéna, která by stála za zapamatování a už vůbec nebylo ve filmu nic co by mě donutilo si ho znovu pustit. A když si vezmu, že předchozí režisérovi filmy "Taková zvláštní rodinka" a "Život pod vodou" jsem viděl asi 4x, musela se tentokrát stát někde chyba. Určitě ta chyba nebyla v hercích, jelikož trojice bratrů v podání Wilson-Brody-Schwartzman byla výbornou volbou. Budu to tedy brát tak, že se režisér nějak přehmátl a příštím filmem si u mě určitě napraví reputaci. ()

Galerie (30)

Zajímavosti (8)

  • Zvolený český distribuční název není z nejšťastnějších. "The Darjeeling Limited" sice znamená i "Darjeeling s ručením omezeným", ale v tomto případě tomu tak není. "Limited" ve spojení s vlakem značí speciální linku ne nepodobnou našemu pojetí expresu. (DaViD´82)
  • Každá ozdoba vlaku byla ručně malovaná malinkými štětečky indických malířů. Zabralo to stovky hodin. (hippyman)
  • Třináctiminutový Hotel Chevalier byl zpočátku na některých festivalových projekcích součástí filmu jako prolog. Pro kina byl však od filmu oddělen a byl zdarma distribuován přes službu iTunes. (DaViD´82)

Související novinky

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona

17.07.2021

Po předchozích spolupracích na filmech Jak jsem balil učitelku, Taková zvláštní rodinka, Život pod vodou, Darjeeling s ručením omezeným, Fantastický pan Lišák, Až vyjde měsíc, Grandhotel Budapešť,… (více)

Reklama

Reklama