Venkovský učitel

Mladý muž z Prahy přestupuje na malou vesnickou školu jako učitel. Rozhodl se utéct od všech svých bezvýchodných vztahů do prostředí, kde snad bude moci najít sebe a další životní cestu. Postupně se sblíží s okolím, především s rozvedenou farmářkou a jejím dospívajícím synem. Lidské vztahy jsou ale komplikované, zvláště ve filmech Bohdana Slámy. Učitel totiž miluje syna, jehož matka je zamilovaná do něj, a syn miluje dívku, která mu uteče... V tomto filmu se zkrátka lásky míjejí, žádná z nich nedosáhne naplnění, ale podstatná je bolest jejich duše, kterou tu režisér nepateticky a přesto s pochopením a dojímavě zachytil, a hledání východiska ve vzájemném odpuštění. Vyrovnat se s odlišností je komplikovaný proces... Pavel Liška v titulní roli dokázal vymodelovat emoce muže, který se zmítá v uzamčeném kruhu své duše, svého údělu. (Česká televize)

rakovnik

Tak tu zase jednou máme film o učiteli. Hle, učitel je gay a z anonymity velkoměsta se přichází schovat na venkov, kde se mu to jaksi nepodaří. Musím přiznat, že zápletka mě příliš neoslovila, ale ztvárnění postav, rozpracování jejich psychologie a hloubka příběhu jsou podány tradičně vynikajícím způsobem Bohdanem Slámou. Další drama lidí z (ne)obvyklého prostředí s nezaměnitelným rukopisem režiséra. Trochu mě mrzí, že jemný a vzdělaný člověk neodolal své touze, protože z lásky se klube spíše chtíč...ale scénárista potřeboval nejspíše nějaký drsný moment, který mně ovšem do postavy filmového učitele nezapadá, jistě by se našlo jemnější řešení pro vygradování příběhu. Jinak (ne)příjemný lidský příběh s pěknými postavami a uvěřitelnými lidskými dialogy. ()

Martin741

Scenaristicky nic moc, kopa hlucheho miesta a prazdnych rozhovorov. Herci mi dohromady nic nehovoria a pribeh dokonale nudil. Holt, neviem pochopit uz len jedno, a to preco furt sledujem kadejaku sragoru z ceskej kinematografie........ a viem. Stale dufam na nieco /film/, co sa aspon priblizi kultovosti strasidelneho Kladiva na Carodejnice. No a furt hovno a marna snaha. 5 % s odretymi usami ......... ()

Crawler-D

Neobyčejně citlivá režie Bohdana Slámy dovoluje zachytit nejniternější obavy hlavní postavy bez pomoci vnitřních monologů. Pavel Liška opravdu exceluje v úžasné roli, jež by byla ještě dokonalejší, kdyby se týdny před premiérou nevědělo, koho to vlastně hraje. Nechci dál šířit, protože by jste přišli o chvíle soucitu s mlčenlivým a chytrým stydlou. Vedle Lišky určitě nesmím opomenout Bydžovskou, která předvádí výkon své kariéry. Škoda jen zbytečně zašmodrchaného konce, v němž už není tolik času pro vnitřní boje Pavla Lišky. ()

Trainspotter

Poeticky sugestivní útěk člověka před problémy na dědinu, kde nalezne bohužel další, ale i něco kladného navíc získá. Venkovský učitel sice má své jisté nedostatky, jako trochu neutěšenou střihovou skladbu, ale stejně si dovoluji tvrdit, že Bohdan Sláma tímto snímkem, stejně jako Alice Nellis se svými Tajnostmi, potvrdil svou pozici jednoho z nejlepších současných filmových režisérů, protože Sláma patří mezi tvůrce, kteří dané látce naprosto rozumí a dokáží ji dovést k dokonalé maximální výpovědi a stejně tak svá díla zbytečně nepřikrášlují nesmysly. Na závěr musím přiznat, že se mi snad stalo poprvé to, že bych u postrevolučního českého snímku zažil takovou katarzi. ()

zette

Tento film je strasne dobre natoceny s velice dobrymi hereckymi vykony obou hlavnich protagonistu. Liska mile prekvapil, jiz jsem zacal nad nim pomalu lamat hul, dokazal vsak, ze je skutecnym hercem a dobrym... Jedinou a pro me zasadni vec, kterou bych vytknul je pribeh, ten me totiz moc nezaujal a misty jsem se dost nudil. Jeste by me zajimalo, zda v Praze lide skutecne na balkonech panelovych domu chovaji vcely?! ()

MarekT

Původně jsem si myslel, že téma homosexuality mě zavede do uličky, která bude sice temná, ale nijak mě nešokuje. Přece jen, myslím si, že homosexuál je v dnešní době naprosto běžný člověk, jen bulvár z toho dělá seznace, ale to sem nepatří. Mýlil jsem se - touha postav po lásce mě donutila mít nějaký pocit a nenechat mě třeba chladným. Další důvod, proč hodnotím příznivě, je Pavel Liška. Roli ztvárnil opravdu úchvatně, nepamatuji v porevolučním filmu více podobně zahraných postav. Z civilního pohledu byl výtečný, ovšem jako učitel (ač o něm tento film není) se mi zamlouval v momentální situaci více. Dokonce mě donutil k vyřčení celkem úsměvné myšlenky - on jako kantor je působivější než drtivá většina (čest výjimkám) současných učitelů, kteří jsou oboru znalí. Ke zbytku obsazení námitek nemám, nicméně musím zmínit Ladislava Šedivého v roli syna. Nemám nic proti nehercům, nicméně jeho výkon nestál za nic. I přes další výhradu, jakou je směšnost vulgárnějších dialogů mám palec zvednutý směrem ke stropu, narozdíl např. od Václava zobrazující zase problém autistů se toto vrtání v živém mase zdařilo. ()

pakobylka

Česká "Zkrocená hora“ se tedy nekonala, to v žádném případě. Možná jsem k současné tuzemské tvorbě přehnaně kritická, ale prostě se nemohu zbavit dojmu, že jde zase jenom o nepříliš věrohodnou, režisérsky nezvládnutou HRU na vesnickou a potažmo i na městskou realitu - hru, která mě ničím neoslovila. ()

c.tucker

Všechny postavy jsou opravdu věrohodné a velmi uvěřitelné. V současné české filmové tvorbě mi chybí výce takových snímků. Nejvíce mi utkvěla velmi citově vypjatá scéna, kde se už Petr neudržel a začal ošahávat opilého Láďu v posteli. ()

BoXBe

Pravý český film. Bez režisérských i hereckých zaváhání. Silná témata vyvážena přírodní poetikou. Jen tak dál. ()

Mamie

Až na herecké výkony mě tenhle snímek nijak moc neupoutal. Bylo to až moc dlouhé a v podstatě únavné. Možná za to může i můj vztah k tomu, že nynější česká dramata mě většinou nijak zvláště neupoutají. Ale uvidíme, třeba se někdy na tenhle film kouknu znovu a přehodnotím svůj názor. ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008