Reklama

Reklama

Milionář z chatrče

  • Velká Británie Slumdog Millionaire (více)
Trailer 2

Džamal Malik pochází ze slumu v Bombaji, ale i tak se náhle ocitá ve finále indické adaptace soutěže „Chcete být milionářem?“ Ve finále bude Džamal hrát o 20 milionů rupií, ale moderátor ho po skončení prvního večera a získání 10 milionů rupií obviní z podvodu, a tak Džamala odváží policie k výslechu. Džamal je mučen a pak vyslýchán. Inspektor s ním prochází záznam pořadu a chce, aby mu Džamal vysvětlil, jak mohl znát všechny odpovědi. Díky tomu se dozvíme životní příběh Džamala. Džamal vyrůstal se svým bratrem Salímem a kamarádkou Latíkou. Vše začíná, když je Džamalovi přibližně 9 let a při nepokojích zahyne jeho matka. On, Salím a Latíka před nepokoji utekli a chvilku žili na ulici, ale pak se jich ujal jeden muž, který se o ně začal starat. Děti pro muže žebraly a ze Salíma se stala mlátička. Jednou v noci ale měli Džamalovi popálit oči, takže mu Salím pomohl utéct. Latíka chtěla utéct také, ale Salím ji schválně opustil. Bratři se jistou dobu živili prodejem a drobnými krádežemi ve vlacích, ale pak se dostávají k Tádž Mahalu, kde rozjedou byznys s kradenými botami a jako falešní průvodci. I když se jim daří dobře, po nějaké době se vrací do Bombaje a vyhledají Latíku, která pracuje stále pro stejného muže jako tanečnice. Džamalův bratr tohoto zločince zastřelí a všichni tři společně prchají. Salím se pak ale přidá k jinému gangsterovi a přivlastní si Latíku. Džamal je vyhnán. Džamal už pak dvojici nikdy neviděl, ale když začal pracovat jako nosič čaje v telefonní společnosti, podařilo se mu zkontaktovat svého bratra, se kterým se pak i sešel. Salím stále pracuje pro stejného muže, ale Latíka je prý navždy pryč. Salím chce, aby se Džamal nastěhoval k němu, čehož Džamal využije, a Salíma sleduje. To ho zavede za Latíkou, která žije se Salímovým šéfem. Džamal se pokusí Latíku osvobodit, ale Salím jí nedovolí utéct. Džamal se rozhodne využít soutěž „Chcete být milionářem?“, aby ho Latíka našla, protože ta na soutěž ráda kouká. Džamal je ve hře úspěšný a policii na svém životním příběhu dokáže, že nepodvádí, on ty odpovědi prostě zná. Jakmile se Latíka dozvídá, že je Džamal v soutěži, za pomoci Salíma uniká ze svého vězení... (TV Prima)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (2 027)

golfista 

všechny recenze uživatele

Důkaz, že i za (v dnešní době) směšný peníz a bez jakýchkoliv hereckých hvězd se dá natočit film, který se vám zapíše hluboko do srdce .... Danny Boyle si především vybral skvělý scénář, který bude pravděpodobně aspirovat na ocenění zlatou soškou. Také nádherně vystihnul atmosféru "západnímu světu" tak vzdálené země (nejen geograficky) jako je Indie .... A najednou je tu film, kterému budu možná při "Oskarovém večeru" držet palce nejvíc :) ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Fakt bych necekal, ze film o Chcete byt milionarem bude takova pecka, Danny Boyle se fakt vytah. Prvni pulka filmu je neskutecna jizda, prolinaj se tri roviny, Jamal v horkym kresle, Jamal na policejni stanici a flashbacky do jeho mladi, kde diky celkem drsnejm zazitkum, ktery skutecne pripominaj Mesto bohu, ziskal potrebny "znalosti" aby zvladl odpovedet. To vse s paradni vizualni strankou, dravym strihem, skvelou hudbou a paradnima hercema, vcetne deti. A pak pride druha polovina, kde uz moc nejsou flashbacky do mladi, zacne to bejt stereotypni, ne tak svizny, lehce unavny a natahovany. A navic zaver je fakt hodne prehnanej a ta otazka je naprosto retardovana. Ostatne mi ani ty ostatni otazky neprisli nejak slozity, samozrejme kdybych byl ind. Jinak moc se mi nezdal ten moderator, takovej nesympatickej debil a Jamal jako uz velkej vetsinu casu vypada jak telatko, navic i kdyz tvurci nechali znelku, studio, proste vse jak ma v milionari bejt, i tak ma ta indicka mutace lehce jiny pravidla a jiny castky, coz me trochu matlo. Kdyby mel film 90 minut, tak dam maximalni hodnoceni, ale ta druha pulka uz bohuzel tak zazivna neni, takze jen dobry 4*. ()

Reklama

CheGuevara 

všechny recenze uživatele

Milionář si mě podmanil atmosférickou vůní Indie, tepající hudbou a neokoukatelným kukučem Dev Patela. Jenže vyprávění Dannyho Boyla připomíná automat na kafe, který mechanicky opakuje totéž několikrát za sebou. Průhledný koncept otázka-odpověď je vskutku velice primitivní a Boyle tím přichází o jakýkoliv moment překvapení. Milionář tak není ani trochu tajnosnubný či rafinovaný, což nezakryje ani dynamická kamera. Tvůrci však projevují mnohem víc citu pro videoklipové montáže, které jsou sami o sobě neskonale vypiplané, než pro samotné vyprávění. Zatímco Jamalovo dětství dokáže nádherně vtáhnout do svého světa, tak gangsterská historka stejně jako Milionář výsledný dojem jenom ruší. Naštěstí M.I.A. a její Paper planes jsou ve filmu učiněnou extází. ()

Morien odpad!

všechny recenze uživatele

(1001) To by musel být opravdu extra film, abych mu odpustila, že je to mišmaš stylů a témat. Takhle z hlavy si nedokážu vybavit žádný, který by se mi v tomhle "světaznaleckém" gumpovském stylu líbil. Tím míň pestrobarevný pes ze slumu, jehož obsah by se mi hodil maximálně do nějaké teen-komedie na muchlování potmě v kině. Kdybych prostě měla brát děj smrtelně vážně, tak si oči vypíchnu, protože pláč by nestačil. Navíc jsou mi veškeré postavy vcelku nesympatické, takže pěkná kamera a dynamická režie jejich potácení příliš nevytrhne. Nejvíc je mi líto, že sociální podtext etapy z dětství je utopen v následném pozlátku a celé její zařazení tím pádem působí jen nuceně soucitpudně, ostatně jako všechna příkoří, co se ušatému hrdinovi dějí. Docela dost prostoru je věnováno vykreslení vztahu dvou bratrů, ale ke konci je najednou hrc prc starší bratr ponechán na kusé koleji a rozjásaná lokomotiva valí vedle dál a její pasažéři v tom okamžiku zapomínají, že nějaký Samal kdy existoval, a hledí jenom na sebe. Čím se trošku utěšuji, že snad Danny tuhle šaškárnu chladnokrevně vzal, vykalkulovaně zamířil na oscarovou bránu a ironicky se šklebící vsítil. Jako kdyby Franz Kafka napsal telenovelu. ()

Zíza 

všechny recenze uživatele

Silný příběh, co si budeme povídat, ale nevím proč, přišel mi takový otrhaný, ochuzený. O co? Nevim, zase tak světoborný mi to nepřišlo. Asi proto, že takových příběhů už jsem viděla, slyšela. Ať si film užije své Oskary, určitě zasloužené, ale pro mě není výhercem v kategorii "Nejlepší film" pro rok 2008. To vyhrál jiný. ()

Galerie (44)

Zajímavosti (49)

  • Indický diplomat Vikas Swarup napsal svůj knižní debut „Q and A“, který byl předlohou pro film, poté, co jej inspiroval experiment „Hole in the Wall“ profesora Sugata Mitry. Ten nechal v indických slumech zřídil počítačové kiosky, aby měl kdokoliv přístup k internetu. Experiment se setkal s obrovským úspěchem a byl přejmenován na "Hole in the Wall Education Limited". Díky němu se do mnoha zemí v Indii a Africe podařilo nainstalovat přes 300 kiosků a zpřístupnit internet více než 300 000 dětem. (HellFire)
  • Režisér Danny Boyle poskytl všem třem dětem, které si zahrály hlavní roli, peníze, aby jim pomohl k dokončení školy. Produkce pak zařídila, aby děti každý den - do dovršení 16 let - odvezl řidič až ke škole. (HellFire)

Související novinky

Zemřel herec Irrfan Khan

Zemřel herec Irrfan Khan

29.04.2020

V 53 letech zemřel hvězdný indický herec Irrfan Khan. Příčinou byla infekce tlustého střeva. Od roku 2018 zároveň bojoval s rakovinou. Herce mohou diváci znát nejlépe z rolí jako Pí a jeho život,… (více)

Annaud našel černé zlato

Annaud našel černé zlato

20.12.2010

V 80. letech platil Jean-Jacques Annaud za jednoho z nejlepších evropských tvůrců (ne-li nejlepšího). Pak jeho kariéra nabrala charakter sinusoidy. Po bizarnosti Jeho veličenstvo Minor je nejvyšší… (více)

Po Souboji titánů vypukne Válka bohů

Po Souboji titánů vypukne Válka bohů

03.04.2010

Samozřejmě, o tomto filmu u nás nečtete poprvé. Starořecká fantasy War of Gods (resp. Dawn of War, pořád je v tom trochu zmatek) měla původně bezprostředně konkurovat Souboji titánů, ale díky… (více)

Reklama

Reklama