Reklama

Reklama

Che Guevara

  • Česko Che Guevara: Revoluce (více)
Trailer 1

26. listopadu 1956. Fidel Castro se plaví na Kubu s osmdesáti povstalci. Jedním z nich je i Ernesto „Che“ Guevara, argentinský doktor, který sdílí s Castrem společný cíl – svrhnout zkorumpovanou diktaturu Fulgencia Batisty. Che se projeví jako nepostradatelný bojovník, rychle si osvojí umění partizánského boje. Jakmile se Che pustí do boje, s nadšením ho oslavují jeho velitelé i kubánský lid. Tento film zachycuje vzestup Che během kubánské revoluce, od doktora – přes velitele – k hrdinovi revoluce. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (299)

Gwaihir 

všechny recenze uživatele

Snímek o tomto argentinském lékaři a jihoamerickém revolucionáři jsem očekával s určitými obavami, které se však naštěstí nenaplnily. Je velmi přínosné, že se tvůrci striktně drželi vlastních slov a interpretací samotného Ernesta Rafaela Guevary a ani na okamžik nesklouzli k jakémukoliv překroucení myšlenek a činů, pro něž tento charismatický lidový vůdce později zemřel. Pro ty, kteří očekávali film plný bojových či ideových střetů, je první část filmu, natočená spíše v dokumentárním stylu, možná trochu nudná. Pro ty, kteří znají osudy tohoto internacionalisty a dokáží se trochu zamyslet nad myšlenkami a událostmi, jež provázely kubánskou revoluci, je určitě výborným zážitkem. 90% ()

mm13 

všechny recenze uživatele

Steven Soderbergh sa tak veľmi snažil zostať nestranný, že namiesto filmu stvoril fádnu, učebnicovú kapitolu zo života revolucionárskej ikony. Pár najzákladnejších faktov, niečo málo z denného života partizána (aby sme študenta upútali), iba niečo málo z politiky (aby sme ho zase neuspali). Tu ani Benicio del Toro nič nezmôže, veď okrem okopírovaných výrazov nemá čo, presnejšie KOHO hrať. Bál som sa všetkého možného, takýto prístup ale iste nečakal. Nič proti ničomu, nič proti nikomu, o ničom... z druhej časti som si dal úvodných 15 minút a asi na to kašlem úplne. ()

Reklama

Big Bear 

všechny recenze uživatele

O tomhle kámošovi Fidela a symbolu všech revolucionářů už jsem lecos četl, lecos slyšel a tak jsem si řekl, že nastal i čas na Soderberghův film s Torem v hlavní roli. Hned na začátku je divák zaplaven několika daty v nichž film přeskakuje a to na hodně kratičké stopáži, takže podle mně dějin neznalý divák vůbec chvilkami neví co se děje... Prolínání pak naštěstí zvolní nicméně se časy střídají v celém filmu dále. Celý film je vlastně vzpomínkami Che vyprávěnými během rozhovoru s novinářkou. Dojde tedy hodně na politiku a obhajobu invaze na Kubu, stejně jako vzpomínka na boje zprvu několika málo statečných 80 revolucionářů - povstalců k nimž se potupně přidávají další lidé vzplanuvší myšlenkou revoluce. Těm kdo mne znají asi nemusím říkat, že mne více než slovní bitky Che se zástupci ostatních zemí na půdě OSN bavily záběry z džungle a ,,dobívání'' Kuby. Bohužel i tam film začal nudit. Che je nám prezentován jako dobrák od kosti, milovník vesničanů, pravdy, filozof... Na boje prakticky nedochází protože všechny ty farmy jsou vlastně revolucionáři ,,osvobozeny''. K bitce dochází až v závěru a musím uznat, že ta celkem ušla. Skutečně jsem se divil podobě Del Tora s Ce Guevarou! :-). Těžko mohli sáhnout po někom lepším! Tora obdivuji za jeho schopnost dát jakoukoliv roli na max, tady i za to že většinu filmu běhá v zelných montérkách neustále mokrých od potu. Upřímně ale jsem čekal něco víc. Dostal jsem jen to co jsem věděl. Film ve mně nezanechal žádnou nějakou větší emoci, nebo pocit pochopení s tím co bylo záměrem Fidela Castra, Che Guevary, Camila Cienfuegose a dalších... Proč byl Che tak zapálen pro myšlenku revoluce atd...Přitom celková stopáž, je celkem velkorysá. Rozhodně jsem nečekal, že budu ohromen natolik, že si hned poběžím koupit tričko s revolucionářem, ale chtěl jsem dostat víc. Navíc film končí tak nějak neúplně. Není tam nic o jeho smrti, žádný doslov nic... Vím, že po tomto filmu je ,,dvojka'', ale nevím jestli mám potřebu ji vidět. Uvidíme. Dávám za tři doutníky, ale navlhlé! * * * ()

Payushka 

všechny recenze uživatele

Nejsem zrovna fandou Che Guevary, presto me jako postava diky tomuhle snimku zaujal. Del Toro mu vtiskl to sympaticke a pozitivni, co v sobe mel, driv nez... Ale to az druhy dil :) Jako problem tu ale vidim neskutecnou delku (navic vas celou dobu doprovazi myslenka "a po tomhle jeste musim videt druhy dil...") a vubec celkovou zlouhavost. Sice neni sranda promitnout na stribrne platno nekoho, jako byl Che Guevara, ale urcite to slo i mene nudnym a utahanym zpusobem. ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Když si nečte nebo něco nezapisuje, chodí po lese na procházkách. Později začne jezdit po silnicích autem (to znamenalo, že revoluce postupuje). Ke konci je aspoň boj o Santa Claru. V mezičasech černobílý Ernesto Guevara hovoří o revoluci – pro rozhlas, televizi či na půdě OSN. Bez druhé poloviny je to zkrátka jen torzo, ze kterého se ani nedá vyčíst, co tím vším chtěl autor říci. Benicio Del Toro je samozřejmě skvělý. SPI za jejich zbabělost velký nedík! ()

Galerie (44)

Zajímavosti (21)

  • Benicio Del Toro se do filmu vrhal s velkým nadšením, Soderbergh ho musel často brzdit. "Chtěl jsem, aby na to nešel tak složitě, říkal jsem mu, že čím jednodušeji to zahraje, tím lepší to bude, hlavně netlačit na pilu." (ČSFD)
  • Každá ze dvou částí filmu je točena jiným vizuálním stylem. "První část má hollywoodskou konstrukci, revoluční příběh tomu napomáhá. Ta druhá je napjatá, má hodně nervózní kameru, dost jsme vycházeli z Che Guevarových deníků." (ČSFD)
  • Soderbergh se na filmu podílel i jako kameraman. (ČSFD)

Související novinky

Zajímavé premiéry v Cannes

Zajímavé premiéry v Cannes

28.04.2008

Chystáte se na filmový festival v Cannes? ;-) Že ne? Nevadí. Tak nebo tak je přehled filmů, které na francouzské riviéře mezi 14. a 25. květnem poprvé uzří světla promítaček, pozoruhodný. Třeba Clint… (více)

Reklama

Reklama