Mang zhong

Lu Zhang

Kamera:

Yong-Hong Liu

Tonghui Wang

V súčasnej Číne žijú vyše dva milióny etnických Kórejcov. Cui Shunji je jednou z nich. Spolu so synom žije v prenajatej izbičke pri železnici, obklopenej prostitúciou a zločinom. Aj jej manžel je vo väzení. Ale Cui Shunji sa okolitá špina nedotýka – ostáva morálne čistá ako nepoškvrnený obraz akéhosi ideálu, bez povolenia predáva kimči (kórejská národná špecialita) a bravúrne sa vyhýba problémom. Až kým sa nezamiluje do ženatého Kima… Zrnko v uchu je formálne melodrámou zaľudnenou radom pozoruhodných postavičiek, ale v prvom rade ide o výtvarný film. Kamera sa až na záverečnú scénu nehýbe, statické zábery sú však plné energie a pozoruhodných kompozícií. Dôraz na výtvarné kvality a smutnú eleganciu zničeného prostredia však nič neuberá na prekvapujúco silnej emócii, ktorú tento film vyvoláva. Tragický osud protagonistky sa stáva metaforou postavenia osamelej ženy v súčasnom svete. (oficiální text distributora)

pijavica

5,0/10 Mám rád minimalistické filmy, ale toto bolo na mňa jednoducho priveľa - ak však máte radi dlhé statické zábery, v ktorých sa NAOZAJ NIČ nedeje (iba hlavná hrdinka občas kývne hlavou...) a nemajú ani nijaký význam v rámci filmu + miernu teatrálnosť, prosím, váš vkus vám neberiem. V kinosále ma udržiavala iba úžasná fotogenickosť filmu, akú si naposledy pamätám v Žene z piesočných dún (!). Keby to bolo celé o polhodinu kratšie, vyrukoval by som s piatimi hviezdičkami, ale niektoré príliš naťahované scény na mňa pôsobili viac trýznivo než kontemplatívne. Myslím, že neľahká situácia kórejskej menšiny v Číne sa dala natočiť aj divácky "prístupnejšie" (bože, to som povedal JA?) ()