Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Jednotka parašutistů se vydává do Japonci okupované Burmy na nebezpečnou, ale důležitou misi: najít a zlikvidovat radiostanici. Po splnění úkolu je čeká návrat zpět na základnu, ovšem mezitím jsou obklíčeni Japonci a místo přímého odletu musí podstoupit dlouhou a těžkou cestu džunglí okupovanou nepřáteli. (oficiální text distributora)

Recenze (21)

Mol 

všechny recenze uživatele

Jinak vždy usměvaví s dvojkou v krvi Errol pro tuhle roli musel zvážnit, ale přišlo mi, že tam nebylo až tak co hrát, kapitán musí bejt prostě tvrdej a suše vydávat rozkazy. Btw v džungli je pořádnej randál, kluci pořád pálijou žvára a když mají 10 minutovou pauzu na odpočinek, tak mezi sebou hážou hlášky, že jsem se i fakt zasmál: - "Co uděláte jako první až se dostanete domů?" - "Políbím svou milovanou jako nikdy." - "A pak?" - "Pak si sundám padák." ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Z dokumentárneho hľadiska mapujúceho autenticitu druhej svetovej vojny v Indočíne sa jedná o pozoruhodné dielo vykresľujúce vojnové akcie Američanov takmer do dokonalosti. Druhú stránku tvorí ale prevedenie do filmovej podoby, ktoré trochu pokrivkáva - monotónosť prechodu džungľou, hluchšie miesta a premrštená stopáž. V akčnej konfrontácii s Japoncami trochu pôsobí ako propaganda - japonský vojak nie je človek, je to bezcitné zviera - opica, a práve tak aj Japoncov celý čas nazývajú. Errol Flynn v hlavnej postave je netypicky vo veľmi vážnej roli, ktorá mu síce až tak nesedí, napriek tomu ju zvláda s prehľadom. Zaujímavé scény sa naskytnú v závere filmu, kde vidno pristávať i odlietať vojenské klzkáky prepravujúce ťažký náklad i vojakov - to som s výnimkou dokumentov nevidel asi u žiadneho vojnového filmu. ()

Reklama

Martin741 

všechny recenze uživatele

Reziser Raoul Walsh /White Heat, Sedma kavalerie/ natocil vskutku uchvatny film, v ktorom jedna vojenska divizia parasutistov musi celit nielen nepriatelskej dzungli, ale aj militantnym Japoncom zrejme pocas Druhej svetovej vojny. Errol Flynn /Captain Blood 1935, Wellesova Dama ze Sanghaje/ bol sympatak, ktory film dobre tahal a slo aj o kvalitneho herca. Jo, samozrejme ze to bol sympatak, jelikoz nejsem bukvica a zaroven prudko sa tiez distancujem od vsetkych prudkych heterakov. Namiesto akcnych scen sa tuna poctivo buduje taziva atmosfera, hoci 2 akcnejsie sceny sa urcite najdu. Napatie je vybudovane teda fakt genialne a ja som sa len nechal unasat kvalitnou filmarskou jazdou od reziserskeho maga Raoula Walsha. 95 % ()

Thomassi 

všechny recenze uživatele

Působivý válečný film, který je natočen ještě, když na některývh místech probíhala válka. O to více je reálnější. Američtí parašutisté seskakují do okupované Burmy, aby zneškodnili radiostanici. Poté se vydávají na místo vyzvednutí. Ale nakonec je čeká neskutečně dlouhá, vyčerpávající cesta burmskou džunglí. Výborné herecké výkony v čele s Errolem Flynnem. Působivé válečné střety jako z dobových filmových týdeníků a zvuky džungle, jako bych se tam nacházel. A naprosto úžasný konec, kdy se bojuje o kopec. Možná by ale neuškodila kratší stopáž. ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

Velká paráda. Slibná paragánská capture-the-jungle mise se mění až v escape-the-jungle beznaděj. Zatímco sadistický japky číhají neznámo kde kolem, Walsh výborně buduje a drží napětí. Narozdíl od pozdějších konfliktů tu ještě máme ten hezký duch boje za dobrou věc a jednotka je old schoolově plná srandistů, dobráků a sympaťáků, vedený tím největším z kapitánů správňáků (Errol Flynn). Poctivá práce v úplné topce tehdejších válečňáků. Vypadá skvěle, zamrzí však nebarevnost, zde by vzhledem k prostředí velmi prospělo. ()

Galerie (26)

Zajímavosti (11)

  • Errol Flynn nikdy v druhé světové válce nebojoval, přestože se postupně dobrovolně hlásil k armádě, letectvu i námořnictvu. Nikdy nebyl přijat kvůli svým zdravotním potížím, herec trpěl srdečními potížemi, malárií, tuberkulózou a bolestmi zad. Proto se rozhodl přispět k americkému válečnému úsilí alespoň přijímáním rolí ve válečných filmech a postupně si zahrál ve snímcích Hloubkový bombardér (1941), Hranice temnoty (1943), Northern Pursuit (1943), Uncertain Glory (1944) a Operace Burma (1945). (.stenley.)
  • Jedná sa o šiesty najpopulárnejší film štúdia Warner Bros. v roku 1945. (westerns)
  • Film byl záhy po premiéře zakázán v Británii. Burmská operace byla téměř výhradně záležitostí britské a australské armády, které v bojích ztratily 71 244 vojáků (mrtvých a zraněných) zatímco film boje vykresloval jako americkou záležitost. Zákaz byl zrušen až na přelomu let 1952 a 1953 - před úvodní titulky byla vložena omluva amerických tvůrců za zkreslení skutečnosti. (.stenley.)

Reklama

Reklama