Václav Boštík

všechny plakáty
Česko, 2005, 52 min

Režie:

Josef Platz

Dokument o jednom z nejvýraznějších a nejosobitějších českých výtvarníků druhé poloviny dvacátého století.  Václav Boštík patřil k těm umělcům, kteří svůj výtvarný projev opírají o filozofické a vědecké poznání. Jeho práce je pokusem vyjádřit na ploše obrazu vztah člověka a vesmíru, působení kosmických sil skrze světlo a stopu barvy. Boštíkovo soustředěné abstraktní dílo je ojedinělé v českém výtvarném umění. Tvořil v samotě a publicitě se vždy vyhýbal. V době normalizace se o něm nemluvilo vůbec. V období komunistické represe Boštík vystavoval jen velmi málo a ještě neoficiálně. V té době se také nějaký čas živil restaurováním sgrafit na zámku v Litomyšli. Samostatné výstavy se Václav Boštík dočkal až na samém konci totalitního režimu v roce 1989, kdy mu ji uspořádala Galerie hlavního města Prahy na Staroměstské radnici. V roce 2004 získal cenu od ministra kultury a v témže roce medaili za zásluhy od prezidenta republiky. 7. května 2005 Václav Boštík zemřel. V roce 1988 se podařilo filmařům z Videojournalu (Dobroslav Zborník, Jaroslav Kořán a Michal Hýbek) neoficiálně natočit s malířem rozhovor v jeho ateliéru o problémech, které musel řešit ve své tvorbě i v životě. (oficiální text distributora)

Šandík

Možná je moje hodnocení nadhodnocené, ale tenhle dokument přináší všechno co by správný dokument měl mít, je (snad) přístupný pro laiky a mnoho řekne i odborníkům. Je citlivě natočen i sestříhán a výborně doplněn hudbou. Nechybí mu ani správná gradace, kdy se daří zároveň rozvíjet téma tak, že závěr není mdlý či nezajímavý, ale přitom jsou informace řazeny v zásadě chronologicky. Podává základní sumu informací, nic nevynechává, ale přitom nenudí a neopakuje se. Malý a komorní dokument o významném malíři druhé poloviny dvacátého století. ()