Reklama

Reklama

VOD (1)

V rádiu hraje Jefferson Airplane, píše se rok 1967 a Larry Gopnik (Michael Stuhlbarg), profesor fyziky na klidné univerzitě na Středozápadu se právě dozvěděl, že ho jeho žena Judith (Sari Lennick) opouští. Zamilovala se do jednoho z jeho okázalejších známých, Sye Ablemana (Fred Melamed), který na ni působí rozhodněji než nesmělý Larry. V bytě s nimi bydlí jeho věčně nezaměstnaný bratr Arthur (Richard Kind), Larryho syn Danny (Aaron Wolff) je neustále v potížích a dcera Sarah (Jessica McManus) krade Larrymu peníze z peněženky a spoří na plastickou operaci. Anonym se ho snaží připravit o místo, jeden ze studentů ho uplácí a současně vydírá a sousedka odvedle ho mučí tím, že se opaluje nahá. Zoufalý Larry se vydá s prosbou o pomoc za třemi různými rabíny, aby mu pomohli vypořádat se s jeho problémy a stát se lepším člověkem. Seriózním mužem. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (431)

misterz 

všechny recenze uživatele

Coeni to skrátka vedia. Netvrdím, že som všetko z tých židovských anekdot pobral a pochopil, no nenudil som sa ani chvíľu, aj keď to bolo... no povedzme, že svojské, avšak na druhú stranu typicky Coenovské, žiaden odklon. Oceňujem aj výbornú retro atmosféru, kameru a najmä hercov, myslím, že na castingu si dal niekto extra záležať, a vyplatilo sa. Slušný nadpriemer. 80/100 ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Celou dobu jsem měl dost, dost silný pocit, který se mi v závěru potvrdil: Coeni si z nás zase jednou udělali ohromnou srandu. Tentokrát tedy srandu z jedné strany místy velmi zvláštní (zvláštnější než v Bartonu Finkovi) a absurdní, ale ze strany druhé dost suchou, reálnou a uvěřitelně se tvářící, která se odehrává v duchu úvodního Rašího výroku "Přijímej s pokorou vše, co tě potká". Výborné scénky všeho druhu drží pohromadě neustálá marná snaha hlavního hrdiny všemu porozumět, šedesátá léta atmosféře také hodně pomáhají, Deakinsova kamera a Burwellova hudba zrovna tak. Bratři zkrátka stvořili další snímek, který sice (díkybohu) není pro každého, ale který je snadné mít rád. Čtyři a půl. ()

Reklama

Xmilden 

všechny recenze uživatele

Velice zvláštní film bratrů Coenovic. Bez účasti hvězdných herců, na to jsme poslední nebývali u Coenů zvyklí, natočili velice seriózní film. Humor je zde schován pod poměrně silnou slupkou dramatu. Larry Gopnik je možná největší loser jakého si jen lze představit, žena mu spí s jiným chlapem a on na to vše doplácí, třeba i tím že se odstěhuje z domu. Velice se mi líbila scéna, ve které rabín Nachtner vyprávěl našemu Larrymu zubní příhodu, ze které vlastně nevyplynulo vůbec nic. Ostatně tak jako z celého film. Snímek není nikterak ukončen. Těžko říct jaké vyvolá reakce. Dost možná že spoustě lidí se nebude líbit, přece jen Brad Pitt, George Clooney nebo Xavier Bardem chybí. Ale do Seriózního muže by se rozhodně nehodili. PS: Pořád mi hlavou vrtají ti herci, kdyžtak mě opravte, ale hrál vůbec někdo z této sestavy v nějakém jiném filmu bratrů Coenů? ()

novoten 

všechny recenze uživatele

Při znalosti libovolného množství coenovek bude po prvních pár minutách jasné, že to na nás tvůrčí bratrská dvojice zkouší zase podobně. Nešťastník v hlavní roli (tentokrát zase jednou doslova životní ztroskotanec) má smůlu doma, v práci i všude jinde a divák může jenom čekat, kam ho ta hromada nešťastných náhod a nehod zavede. Vyprávěcí um samozřejmě nechybí, ale záměrná nedořečenost a absurdnost je jenom příjemně originální. Výrazněji zapamatovatelná už bohužel ne. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Coeni se toho nebojí, fakt ne. Jejich schopnost rozvinout třeba i marginální téma a co do formální stránky ho potom dotáhnout do detailní (a detailové) dokonalosti, není v dnešním mainstream filmovém světě zase tak běžná. Považuju se spíš za kritika než jejich příznivce, ale Seriózní muž, jakkoliv třeba vyhodnotíte dějovou linku jako nezajímavou, je povedeným retrem, kterému nechybí moc dobrá kamera, hudba ani celková atmosféra. ()

Galerie (45)

Zajímavosti (7)

  • Když Larry nahlížel do archu se známkami během konce filmu, bylo poslední jméno Mary Zophres. Zophres je kostýmní návrhářka tohoto filmu. (c.tucker)
  • Natáčení trvalo 44 dní. (Saku)
  • Je nejasné do jakého roku byl film situován; Rabín Scott má v kanceláři kalendář roku 1967, ale výběry the Columbia House zmiňované Dickem Duttonem (Santanův "Abraxas" a Creedence Clearwater Revival's "Cosmo's Factory") byly vydány v roce 1970. (c.tucker)

Související novinky

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky

08.03.2010

Většina filmových fanoušků bude nejspíš z “prohry” Avatara zklamaná. Není ovšem na škodu, že dala Akademie přednost filmu, který nejenže nebyl ani v nejmenším zamýšlený jako \"oscarový\", ale jeho… (více)

Reklama

Reklama