Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Hudební film Cesta, která vede nikam natočil režisér Jiří Vanýsek s československými rockery v dubnu 1969 za necelých deset dnů. Chtěl předvést nové skupiny, které se tehdy na obrazovce neobjevovaly. Film vznikal v době silného politického tlaku vůči všemu západnímu. V té době byl například vydán příkaz, že mladíci s dlouhými vlasy nesmí do tramvaje, což je ve filmu parodováno. Všechno vznikalo spontánně, na základě improvizací. Skupina Rebels nepřijela, protože zpěvák Josef Plíva emigroval do Kanady, takže písnička se točila bez hudebníků, skupina Prúdy měla přijet ráno, ale přijela odpoledne a největším problémem byl spíše střih, protože na ten bylo potřeba několikanásobně více času než bylo tehdy běžné, vzpomíná po letech režisér J.Vanýsek. Ve filmu se objevil poprvé před kamerou student 2. ročníku JAMU Boleslav Polívka, v dalších rolích malíř a bubeník J. A. Pacák z Olympicu a L. Waletzký, režisér Studia J. Skřivana. Film se měl vysílat 20. července 1969, v den prvního přistání Američanů na Měsíci. Těsně před vysíláním však byl stažen a v archivu si poležel 32 let. Do vysílání byl zařazen až po listopadových událostí 1989. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (8)

bohemia_regent 

všechny recenze uživatele

Nic proti Klusákovi s ragtimem nebo Hutkovi s folkem, ale z celkové žánrové koncepce tu poněkud trčeli. Jazzrock Tria Luďka Švábenského byl naopak příjemným zpestřením, a to včetně prostřihů do posluchačů, mezi nimiž radostně křepčil i tehdy respektovaný hudební kritik Čestmír Klos. Celek je vlastně takový československý černobílý Magical Mystery Tour, postavený ovšem na širším spektru interpretů. V sympaticky bláznivých nápadech je ale stejně barvitý jako jeho o dva roky starší anglický sourozenec. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Antibeat slouží všem! 1)  Úsměvná poněkud bizarní vzpomínka přibližuje mládí československého rocku (dobově zvaného big beatu) s účastí Jaroslava Hutky (neptejte se, proč)._____ 2)  Uvidíte Olympic, Prúdy, sourozence Ulrychovy a mj. i Bolka Polévku. ()

Iggy 

všechny recenze uživatele

Co ksakru mělo tohle jako být? Za zmínku stojí určitě mladičký Bolek Polívka, říkal jsem si že už jsem někde toho hubeného dlouhána viděl. ()

fragre 

všechny recenze uživatele

Čs. bigbít ve své květinové a psychedelizované podobě těsně před tím než byl zdecimován nastupující normalizací. Hlavní dějová linka je velmi rozvolněná a tvoří jí často němými groteskami inspirované taškařice pánu J. A. Pacáka, Leoše Waletzkého a B. Polívky, které spojují hudební "klipy" tehhejších špiček bigbítové scény (Prúdy, Olympic, Atlantis, Synkopy 61, The Rebels) a též Jaroslava Hutky, jazzového tria Ludvíka Švábenského a ragtimeového klavíristy Vladimíra Klusáka. Přes všechny improvozace je však výsledkem zábavný, hravý a nonsensový filmeček, který svou anarchičností (a samozřejmě "západním" bigbítem) musel tu nastupující garnituru tesilových supermanů popuzovat. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (4)

  • Film sa po dokončení nesmel uverejniť v televízii. (BlueNeon81)
  • V klipu k písni „Poď so mnou“ od skupiny Prúdy vystupuje jako nadšený zarostlý fanoušek kapely pozdější legenda brněnské divadelní scény Ján Sedal. (krokodlak)
  • Film sa natáčal na rôznych miestach v meste Brno. (dyfur)

Reklama

Reklama