Hľadanie príbehu

všechny plakáty
Krátkometrážní / Dokumentární
Slovensko, 2007, 19 min

Portrét historika Pavla Dvořáka. Hĺadanie príbehu je o dobrodružstve poznania, v tomto prípade poznania slovenskej histórie, ktoré sprevádza život a vedeckú prácu historika Pavla Dvořáka. Jeho dobrodružné príbehy, ktorými okoreňuje svoj faktografický výskum slovenskej historiografie, sú obsiahnuté v desiatkach kníh, televíznych filmov, rozhlasových relácií a v tisíckach odborných štúdií a článkov. Dokumentárny film bude súčasťou výstavy Veľká cesta za zlatým rúnom, ktorú pripravilo Slovenské národné múzeum k sedemdesiatke Pavla Dvořáka. (oficiální text distributora)

Radko

Pavel Dvořák možno nemá sprievodcovský monopol v oblasti populárno-náučných seriálov o histórii Slovenska, ale pri ich zbežnom pozeraní to jednoducho človeka napadne. Bez toho, aby som mu upieral zásluhy v osvetovo-historickej práci, tento dokument je len prezentáciou pôdob bradatej tváre pána historika v priebehu rokov. A to je zúfalé. Z dokumentu mi totiž neostali v pamäti ani tak historické fakty, súvislosti a výsledky vedeckej práce, ale práve znak tváre s bradou. Takouto nevyváženosťou občas trpia portréty osobností, tu to bolo dohnané do extrému. Dôvodom bolo zrejme, že šlo o dokument k sedemdesiatke, a v koncepcii prevládol prezentačno oslavný tón. 30% ()