Dráma zobrazujúca život na slovenskej dedine po oslobodení, podľa románu Františka Hečka. Dej sa sústreďuje okolo starého Púplavu, Pava Šechnára, jeho rodičov a na konflikt medzi chudobou a boháčmi. (RTVS)

javlapippi

"Ježišu môj premilený, to bude sodoma!" Slovenská rodná dedina pod horami sa zmieta v dejinných poryvoch, na sklonku druhej svetovej vojny vzdoruje rekvirácii statku Nemcami a skoro vyhorí, keď do obrazu vstúpi hrdá noha sovietskeho vojaka, v jednej ruke avtomat, v druhej garmoška, oznámi "gitler kapút, vajná kapút" a statok pre nich už s úsmevom rekvíruje richtár Adamčík. "Mäsom ho nechovaj, to je len pre pánov!" Jeho snahy o obnovu zhorenej chudobnej časti obce nejdú pod fúzy bohatším gazdom, asi preto že sa nové domy majú z neznámeho dôvodu stavať na ich zemiakových poliach, ale provizórna ozbrojená milícia výstavbu presadí. "Vidíte súdruhovia, prvý raz sme sa zišli takto pokope a už im naháňame strach!" Na scénu prichádza z koncentráku sa navrátivší a smerom doľava zradikalizovaný Machata a hneď učiní ideologickú chybu spárovaním sa s politicky neuvedomelou "krv a mlieko" devou Slabejovou. "Veď by som radšej cigáňa obchodila vo svojom dome ako komunistu!" Situácia v dedine sa vyhrocuje, chudoba si zakladá komunistickú bunku, kulaci a gardistickí pohrobkovia pobočku Demokratickej strany a v spojení s majiteľom píly úspešne sabotujú riešenie bytovej (drevenicovej) otázky. "Ja som sa už dávno nemodlil..." "Netreba ti synku, ty nie si zlý človek." Situácia sa vyrieši príchodom Víťazného februára, ktorý síce obsahuje nejako málo snehu a mrazu, ale o to viac nadšenia a strelných zbraní. "Čo je to za štrajk, keď aj páni štrajkujú?!" Dobová agitka, ktorá napriek tomu, že je farebná obsahuje čiernobiele charaktery aj veľmi zjednodušený a prekrútený obraz neľahkého historického obdobia. "Vy už páni súdiť nebudete! Teraz budeme súdiť my!"  Mnohostostranovú knižnú predlohu som nečítal, ale príbeh je určite hodne osekaný a miestami som sa strácal v množstve postáv a ich pohnútkach. Herecky okrem spomínaných potešili Grúberová, Kroner a Vašek. Za tri opálky švábky. "Ty choď do čerta a ty mi dones obecnú pečiatku!"  ()

brasek

Vynikajúce filmové dielo podľa predlohy Františka Hečka. Áno, cítiť v snímku silnú komunistickú propagandu... ale aj tak dej má myšlienku, príbeh má hlavu a pätu. Vo filme máme možnosť vidieť dnes už herecké legendy. ()

Repulsion odpad!

Nacházím pozitiva u řady filmů z 50. let, ale u tohoto nikoliv. Toto není nic než poměrně zručně natočená štvavá propaganda. Tentokrát nikoliv pouze proti „kulakům“, ale také proti sociálním demokratům, kteří jsou zde líčeni vesměs jako nacističtí kolaboranti. Je to skrytá obhajoba politických procesů. ()