Reklama

Reklama

Obsahy(1)

S poctivostí nejdál dojdeš… do vězení... Satirickou komedii jakoby vystřiženou z doby nejslavnějších filmů Vlasty Buriana či Oldřicha Nového natočil Ján Lacko v roce 1958 podle divadelní hry Ivana Stodoly „Jožko Púčik a jeho kariéra“. Odehrává se v Bratislavě v roce 1930 a hlavním hrdinou je skromný a naivní pokladník spolku Humanitas Jožko (J. Kroner), který se ocitá v obležení lidské proradnosti a pokrytectví. Jednoho dne má do banky vložit vklad čtyřiceti tisíc, ale když u okénka vytáhne obálku s penězi, zjišťuje, že v ní žádné nejsou. Při výslechu se ukazuje, že pachatelem zpronevěry může být kdokoliv, kdo s obálkou přišel do styku. Tedy on, předsedkyně spolku (H. Meličková), správce Rohatý (M. Gregor) nebo sekretářka Věrka (E. Krížiková), do níž je Jožko zamilován. Nikomu se odcizení nedaří prokázat, až na další chybějící dva tisíce, které si správce od spolku vypůjčil a Jožko při své dobrosrdečnosti vezme vinu na sebe jakožto zodpovědný pokladník. Za to má jít do vazby a rázem začne být podezřelý i z krádeže peněz z obálky. Vůbec nikdo mu nevěří a všichni chtějí, ať se raději přizná. Při všech těch prosbách si náhle uvědomí, že by z jeho přiznání každý profitoval, a pomáhat druhým je přece Jožkovi vlastní… (Česká televize)

(více)

Recenze (42)

mchnk 

všechny recenze uživatele

Jožko a jeho definitiva. Skutečně životní událost humanitně smýšlejícího človíčka, řídícího se desaterem a ochotného pomoci komukoli. Snímek o donuceném sebeobvinění. Zde je ovšem místo nelítostného inkvizitora vlastně stejně nelítostná veřejná pověst. Malá nehoda s obálkou a morálním vyústěním ohromných rozměrů. Výborná režie i klasicky poctivé herecké výkony méně známých, slovenských herců, kteří se vedle mistra Kronera rozhodně neztráceli. A kdo by měl náladu na Púčika v podání Milana Lasici, tak je zde možnost od režiséra Petera Opáleného Jožko Púčik a jeho kariéra ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Jožko Púčik - ľudská hyena, sadista, ktorý vytrháva muchám krídla, mačkám sype do zadku papriku a peniaze, ktoré ukradol, rozflákal s ľahkými ženami...Takmer... Nie, Jožko je iba naivný, zamilovaný somárik, ktorý sa ocitol vo veľkých problémoch. Som rád, keď televízia sem tam odvysiela i filmy, ktoré sa tak často nereprízujú. Jozef Kroner je u mňa stávka na istotu a minimálne záruka špičkového hereckého výkonu. Komédia nikdy nebola na Slovensku žánrom, ktorý by u nás kvitol, to skôr u bratov v Čechách, ale tento iba 70 minútový výlet pobaví i poučí. Hlavne v tej druhej polovici za mrežami... Kroner 100%. Film 80%. ()

Reklama

Anderton 

všechny recenze uživatele

Asi najlepšia komédia Jána Lacka, zrejme preto, že nie je tak ľudová, ako tie najkultovejšie a najznámejšie. Tá kritika ľudského pokrytectva komediálnosť diela niekedy dosť prekrýva, takže ja by som Zlodeja označil skôr za sociálnu satiru. Celé to stojí na Krónerovi, čo chápu aj herci vo vedľajších úlohách, ktorí sú pri ňom tiež dokonalí a ich súhra spoločne s krásnymi zábermi Bratislavy 50tych rokov a celkom vynaliezavej kamery musí osloviť stále nové a nové generácie mladých slovenských divákov. Toto dielo by sme si mali vážiť viac. Keď si dokážu vážiť naši západní susedia úplne všetko, čo v minulosti natočili, my by sme si mali vážiť aspoň to najlepšie, čo tu kedy vzniklo. ()

topi 

všechny recenze uživatele

Klasická satira o poctivém úředníčkovi, jenž je označen za zloděje, když se mu ztratí čtyřicet tisíc. Jozef Króner alias Jožko Púčik je bezkonkurenční a dobová atmosféra roku 1930 je luxusní. Všechny ty pavlačové domy, ulice, hospody, dopravní prostředky, rekvizity - to všechno věrně dýchá dobou první republiky. Tibora Andrašovana řadím k nejlepším slovenským hudebním skladatelům a i v tomto případě předvedl originální kompozice. V roli vyšetřujícího soudce se objevil Arnošt Garlaty a pokaždé když ho vidím, tak si vzpomenu na jeho strašlivý a tragický osud..... ()

Biopler 

všechny recenze uživatele

Rola naivného a dobrosrdečného úradníka sadla Kronerovi dokonale. Právom sa dá tvrdiť, že bez neho by dielo stratilo šmrnc. Lacko skvele nasnímal Bratislavu a aj tá čiernobiela sadne, len by som vypustil scénu kde nám pánko veľkomožný z úradu príde do väznice premietať diapozitívy a oznámi hareštantom, že sú farebné :) Každopádne snímke by svedčal originálny názov od Stodolu a nie Statočný zlodej. Morálnej údernosti či spravodlivosti by dostalo ak by tvorcovia záver neupravili, ale ponechali predlohe a ako ničomníka by označili Rohatého, ktorého ináč skvele zahral Martin Gregor. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (4)

  • Filmovanie snímky Statočný zlodej prebiehalo v Bratislave od 18.11.1957 do 9.1.1958. (dyfur)
  • Natočené podľa divadelnej hry Ivana Stodolu "Jožko Púčik a jeho kariéra". (Raccoon.city)
  • Varianty názvu filmu boli Kariéra Jožka PúčikaJožko Púčik(Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)

Reklama

Reklama