Na cestě

Česko, (2006–2022), 255 h 19 min (Minutáž: 25–30 min)

Režie:

Jaromír Marek, Jiří Diarmaid Novák, Otto Kallus, Jana Počtová, Mojmír Kučera, Jana Boršková (více)

Série(24) / Epizody(587)

Na cestě s Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem. (Česká televize)

Recenze uživatele Marek1991 k tomuto seriálu (71)

Na cestě po Ázerbájdžánu (2008) (S06E10)

Musím priznať, že niečo som sa o Azerbajdžane dozvedel, aj keď to boli skôr také veci, ktoré mňa zatiaľ menej zaujímajú a možno z nich veľa zabudnem, no aj tak si myslím, že to bol nezvládnutý dokument. V Azerbajdžane bola Eurovízia a videl som mnoho z toho ich kraja v rôznych ukážkach, ale v tomto filme akoby nič neukázali, nič nepovedali. Zle predstavené hlavné mesto a aj celý štát a pritom to je veľmi zaujímavé územie. ()

Na cestě po Moldavsku (2008) (S06E12)

Svojho času celkom dobrý krátky dokument o jednej východoeurópskej chudobnej krajine, no rozhodne nie na vinice a poľnohospodársku pôdu. Človek sa cíti, ako keby sa vrátil o veľa rokov dozadu, nuž tento zvláštny národ, ktorého jazyk je v podstate rumunčina to nemá ľahké. ()

Na cestě po Golanských výšinách (2008) (S06E16)

Golanské výšiny nie sú nejak rozľahlé územie a to sa potvrdilo aj tu, že sa mi zdalo, že sem tam ubiehali aj do miest, ktoré sa ich netýkali, no krajinu tu rozobrali a myslím, že tu sa nedá veľmi kritizovať, ale aj tak si myslím, že mohli toho ukázať viac. ()

Na cestě po Atlantidě (2009) (S06E25)

Veruže mierne zavádzajúce, no to by až tak nevadilo, keby oblasť v Hondurase takto divne a slabo nespracovali. Opäť som sa veľa nedozvedel a pomaly ma začínajú nevhodnými poznámkami, či štýlom rozprávania komentátori znervózňovať. ()

Na cestě po Havaně (2009) (S06E33) odpad!

Túto sériu cestopisných dokumentov pozerám kvôli zaujímavostiam, nie kvôli politike. Tento dokument poňali ako kritiku režimu, obyčajnú propagandu pre kapitalistov v čase krízy. O kvalitnom zdravotníctve pomlčali, o istotách tiež, o nízkych nákladoch na život tiež, hlavne že viedli reči ako málo zarábajú v nezmyselnom prepočte na české koruny, taktiež sa rýpali v starom vozovom parku, ale že je to tak kvôli americkému embargu, to nechali tak. Reformy Raúla Castra tiež nechali tak, proste len žvásty a z Havany som sa takmer nič nedozvedel, takže aj vy ak budete chcieť niečo o nej vedieť, naštudujte si z internetu a nedajte na reči o tom, ako sa im tam zle žije a mali staré dobré časy pred revolúciou, lebo aj nás sledujú a to nie sme v komunizme, u nás sa všetko rozkráda, ale o tom vám v dokumentoch nepovedia. Keby tak kritizovali naše partokracie ovládané oligarchiami a korporatokraciami, tak by sa možno ľudia nebáli u nás protestovať, ale do Kuby si vždy rypnúť musia. Možno by s ňou mal otvoriť poriadny obchod BRICS, aby si už na ňu neotvárali huby, doviesť tam elektromobily a mali by kritici po vtákoch. Hlavne, že kapitalizmus v afrických, či latinskoamerických alebo niektorých krajinách Ázie nekritizujú. Pokazený cestopisný dokument, radšej nepozerať. ()

Na cestě po Krkonoších (2009) (S07E01)

Konečne som si tento diel o Krkonošoch dopozeral a musím priznať, že mi prišiel nezaujímavý. Buď je tento film zle natočený alebo sú zaujímavé asi ako bežná dedina na Slovensku, ja sa prikláňam k prvej možnosti. Veľa som sa nedozvedel a plietli tam sem tam zbytočnosti. ()

Na cestě po jihu Černé Hory (2009) (S08E05)

Malý štátik si rozložili na dve časti a obe odflákli. Ako nejaký cestopis pred cestou tam to nemôže slúžiť. Juh je pekný je tam more, síce rozpredané bohatým cudzincom, čiže z krajiny len dočasný biznis, ale tento film za to nestál. ()

Na cestě po Islandu (2009) (S08E06)

U mňa dosť silné sklamanie z tohto dielu. Prehliadka života ľudí mi nevadí, ba naopak, no mala by byť spojená s prehliadkou krajiny a tu to chýba. Tento dokument nebol poriadne uchopený a z Islandu mi takmer nič nedal, prišlo mi to ako povinná jazda, taká nasilu robená. ()

Na cestě po Britských Panenských ostrovech (2009) (S08E09)

U týchto ostrovov platí prakticky to, čo som napísal k tým Americkým Panenským ostrovom. Škoda len, že si svoje ostrovy rozpredali ľuďom ako Rockefeller, Bronson, Kellner, či korporácii Amway, v ktorej som pracoval. Pre jednotlivca fajn, no pre zvyšok ľudí zlé, lebo si tú krásu nemôžu užívať. Našťastie nepredali všetko a nažívajú si tam fajn. Ja som pri pozeraní tohto dokumentu sa priam rozplýval na stoličke, úplne inú atmosféru mi to nahodilo a nadobudol som pocit bezstarostnosti a uvoľnenosti, škoda len, že tam nemôžem byť. Dokument prakticky opäť zvládnutý veľmi dobre. ()

Na cestě po severu Černé Hory (2009) (S08E12)

Sever v podobne zlom štýle ako juh krajiny. Pochválili tamojších moslimov za súdržnosť, ukázali troška krajinky a opäť som sa takmer nič nedozvedel. ()

Na cestě po Champagni (2010) (S08E14)

Týmto dielom ma neohúrili, predsa jedná sa už o väčšie územie aj s nejakými väčšími mestami a toto bola skôr taká vinárska prechádzka, ale dobré. ()

Na cestě po jižní Arménii (2010) (S08E20)

Kto si myslel, že Arménsko bude natočené podobne zle ako Azerbajdžan, tak ten sa trafil. Opäť zaujímavá krajina podaná veľmi nudne a veľmi amatérsky, málo informácií, skrátka okrem takých, že Osmani vyvraždili okolo 1,5 milióna obyvateľov počas 1. svetovej vojny, že tam stojí najstarší kresťanský chrám, že sú dobrí vo financiách, že patria k najstarším národom a kresťanským tiež, ale hľadať tu veľa zaujímavostí je zbytočné, ani ako cestopis ani ako encyklopédia, skrátka slabé. ()

Na cestě po Vojvodině (2010) (S08E21)

Balkánom sa za tisícročia toho veľa prehnalo a preto je veľmi multikultúrny a zaujímavý, no predovšetkým národná nôta tam je silná a keď sa nejedná o agresiu, tak to vytvára nádherný živý svet plný farieb a zaujímavostí. Kultúra je tam bohatá, no Vojvodina pre mňa bude vždy Srbsko. To, že ako tu povedali tretina obyvateľov je inej národnosti by nemalo hrať rolu, veď koľko takých oblastí vo svete je štáty si ich držia. To len Srbsko bolo dosť skúšané a trpelo a tak sa dá chápať, že sú tam šialenci, ktorí by to od neho chceli oddeliť a že je to autonómna oblasť, no dúfam že to nedopadne ako s Kosovom, predsa napríklad Maďari, Rumuni, či my sme mierumilovnejší a svoje štáty máme a vytvoriť nejaký nový s takouto zmesou by bol nezmysel. Tu v tomto dokumente ukázali niečo z histórie, niečo z remesiel a života ľudí, prišlo mi to skôr ako naša vidiecka krajina, no bolo to tým, že sa vyhli napríklad mestám výrazne. Táto oblasť sa však rýchlo mení a dnes už u mňa takýto jednoduchý dokument o danej oblasti, ktorý veľa vecí nepoňal, u mňa veľmi neobstojí. Ale beriem, svojho času jednoduché a príjemné. ()

Na cestě po západní Krétě (2010) (S08E23)

No neviem, či bolo treba rozdeľovať Krétu na viac častí, no keďže je to turistická destinácia, tak to chápem. Avšak spracovanie ma sklamalo, veľa som sa nedozvedel a mám pocit, že keby som sa tam vybral na dovolenku, tak by som sa na mieste dozvedel za chvíľu viac, než mi tu podali za celý dokument. Inak ten karneval sa mi páčil, no dnes v ich situácii by tam asi "nehrozil", škoda že sú na tom zle. ()

Na cestě po Benátkách (2010) (S08E24)

Opäť odfláknutý film o meste, kde som sa toho veľa nedozvedel, skôr sa zamerali na výrobu a kecali okolo nej, ale ani do toho hlbšie nezabŕdli. Takto spracované Benátky ma teda neohúrili a niekedy mám pocit, že v tejto sérii ľudia nadhodnocujú diely o miestach, ktoré sú im sympatické. ()

Na cestě po Gran Canarii (2010) (S08E28)

Aj tu mohlo byť viac zaujímavostí, no opäť je to neveľké územie, ktoré celkom zaujímavo a dobre rozobrali, ostrovy im skrátka v tejto sérii idú. ()

Na cestě po Almaty (2010) (S08E32)

Alma-Ata alebo Almaty je zaujímavé mesto na hraniciach s Kirgizskom, ktoré podľa mňa má čo ponúknuť návštevníkom. Tento film sa však zaoberal zimnými hrami a kadejakými detailami viac, než samotným predstavením mesta. Dozvedel som sa síce, že Kazaši tu jedia opečené baranie hlavy, že Almaty znamená niečo ako jabloňový a aj tam jablone pestujú, no z tohto mesta sa tu nedozviete veľa, nechápem prečo to tak odflákali. ()

Na cestě po Panonii (2010) (S08E36)

Panónia je oblasť, do ktorej by som teoreticky mohol zaraďovať aj územie, kde žijem, no ľudia ju poznajú skôr ako územie na západnej strane Dunaja v Maďarsku. Úprimne si nemyslím, že tam je až tak veľa zaujímavostí, Balatón, haláslé, a nejaké zaujímavosti so zámkami pre manželov, ako zvláštny pamätník, to ukázali. Spomenuli aj niečo z histórie, ale ako celok to nebolo veľmi informatívne, mohli sa viac posnažiť. Tiež ma zaujal ten Holanďan s tými umeleckými predmetmi, vinárske oblasti, ale ono je to skôr taká poľnohospodárska oblasť pre pestovanie papriky a to s tými nebezpečnými buvolmi ma zaujalo tiež, toto bol skrátka taký priemerný dokument. ()

Na cestě po Třeboňsku (2010) (S09E01)

Tak tento diel bol veľmi slabý. Neviem kam by som mal ísť, ak by som sa tam vybral okrem tých kúpeľov. Možno na ten zámok, aj keď tam by ma asi nepustili, neviem, ale to ma aj tak neláka. Toto bol skôr dokument o nejakej českej oblasti, ktorá je podobná iným, nevidel som v nej žiadne zvláštnosti, oni sa vlastne tým pamätihodnostiam ani nejak nevenovali, proste zle poňaté a zlý výsledok z toho. ()

Na cestě po České Kanadě (2010) (S09E06)

Tiež som si myslel, že to bude asi o nejakej oblasti v Kanade osídlenej Čechmi, no toto mi pripomenulo skôr České Švajčiarsko, oni sa skrátka nezaprú po pomenovávaní svojej krajiny po cudzích miestach len preto, lebo to má nejakú podobnosť. Veľkú časť dokumentu venovali dosť nezaujímavým veciam ohľadom železnej opony, poľnohospodárstva, síce predstavili niečo z danej malej oblasti, no akosi to mohli poňať inak. ()