Na cestě

Česko, (2006–2022), 255 h 19 min (Minutáž: 25–30 min)

Režie:

Jaromír Marek, Jiří Diarmaid Novák, Otto Kallus, Jana Počtová, Mojmír Kučera, Jana Boršková (více)

Série(24) / Epizody(587)

Na cestě s Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem. (Česká televize)

Recenze uživatele Marek1991 k tomuto seriálu (71)

Na cestě po ruské Karélii (2010) (S10E04)

I keď tento diel danú oblasť veľmi nepopísal, obávam sa, že ani veľmi nemal čo. Podobne ako diel o Onežskom jazere sa vyznačoval tunajšou kultúrou miestnych, problémami náboženstva, aj keď tu zažíva skôr obrodenie a samozrejme drsnou prírodou. Tieto ruské krajinky sú síce pekné, no neoplývajú výraznejšími pamiatkami napriek obrovskej rozlohe a tak dokumenty o nich zväčša hodnotím ako priemerné, lebo to je skôr nuda, kde keby aj spojili väčšie oblasti do filmu, tak by mu to možno skôr pomohlo. ()

Na cestě po Oněžském jezeře (2010) (S10E08)

Tento diel mi utkvie v pamäti najmä kvôli tomu kameňu šungitu, ktorý vraj zbavuje vodu rôznych škodlivín, ktoré by vám mohli priniesť žalúdočné problémy. Tiež ma celkom zaujalo, že aj tu majú radi rôzne zábalové kúpele, no inak to bola taká klasika z vidieckeho Ruska, ktorá neoplýva výraznými pamiatkami, no vyznačuje sa drsnou prírodou. Človek im len drží palce, nech sa pozviechajú, či po lodiarskej stránke, náboženskej alebo celkovo. ()

Na cestě po Mazurských jezerech (2010) (S10E09)

Táto oblasť v Poľsku pripomínajúca Fínsko toho v histórii zažila dosť, no inak mi neprišla nejak zaujímavá. Je síce pekná, ale ani dokument nám nepriniesol nejaké veľké zvláštnosti a zaujímavosti, proste ako tradične sa venoval svojim okruhom, no myslím, že ani veľa nevynechal. ()

Na cestě po Dubaji (2010) (S10E11)

Ja mám niekedy pocit, že tunajší užívatelia hodnotia skôr danú krajinu než spracovanie toho, ako tu bola daná krajina popísaná a ako veľa sa dozvedeli. Spracovaním je to priemerné. Dubaj má veľa čo ukázať, spolužiak so strednej školy si našiel frajerku letušku a v Dubaji s ňou bol, takže viem, že toto boli len podstatné veci vymenované. Taktiež v tej reality šou Geissenovci ukázali veci podobne. Mnohí z vás tu obdivujú výsledky ropného priemyslu a megalomanstva. K tomu zbohatnutiu veľa múdrosti nepotrebovali a peniaze začali vyhadzovať na nezmysly ukážky moci a bohatstva, obyčajný bezbrehý kapitalizmus, ktorý sa tvári, že zvíťazí nad prírodou. Dubaj obrovsky plytvá prírodnými zdrojmi a na to môže ak neprejde k udržateľnému rozvoju veľmi rýchlo doplatiť, veď už skoro doplatil aj na krízu, no našťastie pre nich špekulácie a manipulácia s cenami komodít, ktoré ovplyvňujú, často negatívne životy ľudí po svete, ich udržala na výslní. Prírodu však neporazíte, navyše otrockou prácou a vykorisťovaním si táto sunnitská časť sveta tiež dopomohla. Nuž s takými ľuďmi radi USA obchodujú, čo tam po ľudských právach, čo tam po zneužívaní zvierat a neblahých globálnych vplyvoch, pri názoroch na túto časť sveta a na ich materiálne bohatstvo sa vždy prejaví ľudský charakter jedincov. Ťavy nútia súťažiť, delfíny a iné morské živočíchy trápia v akváriách, ak nechápete o čom hovorím, pozrite si napríklad dokument Zátoka. Ten, ktorý dal postaviť tú novodobú Babylonskú vežu, namiesto ktorej mohol pomôcť ľuďom po celom svete, mohol pomôcť vyriešiť mnohé problémy, má asi najmenší penis na svete, nuž podľa mňa choré. ()

Na cestě po Transylvánii (2010) (S10E12)

Nuž takáto je Transylvánia alebo ak chcete Sedmohradsko. Drakulov hrad, zvieratami poháňané vozy na cestách, Cigáni, Nemci, Maďari a pár Rumunov robí z tejto krajiny pre niekoho strašidelnú, pre iných zaostalú oblasť, ktorá je takým zapadákovom Európy. To, že princ Charles z Británie si tam kúpil pár nehnuteľností je len zaujímavosť, no Transylvánia vám nemá veľmi čo ponúknuť, tento dokument preto nemohol byť veľmi pokazený, popisuje túto oblasť celkom fajn, pripomínalo mi to dokonca niektoré oblasti Slovenska. ()

Na cestě po Budapešti (2010) (S10E13)

Budapešť je krásne mesto a dosť rozmanité, no tento dokument vám veľa neukáže a veľa nepovie, je to dosť slabé podľa mňa. Určite to chceli vtesnať do približne 26 až 27 minút, no potom to môže dopadnúť takto. ()

Na cestě po Seychelských ostrovech (2010) (S10E18)

Keby som sa mal znova narodiť, tak nech je to tu na Seychelách. Krajina, ktorú považujem za krajšiu než tú na Maledivoch, Mauríciu, Kube, Jamajke, či niekde na Bali. Možno ešte Bora Bora, Tahiti by mohli konkurovať, no tam sú myslím väčšie tsunami, tiež Sokotra má krásne more, no chýba tam akosi prales. Aj keď som Slovan a Slovanov mám rád, myslím, že mi sa nevieme niekedy správať a možno by sme si to zničili, takže jediné, čo by mi tam chýbalo sú tie naše krásne ženy. Keby som mal zajtra zbohatnúť a nájsť si tu ženu, hneď by som tam s ňou odišiel, veď tvoriť sa dá odvšadiaľ. Nad týmto, čo nám ukázali tvorcovia som slintal, nad iným sa rozplýval a proste mal chuť tam okamžite ísť, veď to je akýsi raj na Zemi. Nie všetko je tam správne, boháči to tam znetvorili svojim golfom, no mnohé veci financujú v tomto svete založenom na peniazoch. Našťastie sa tam starajú ľudia o zachovanie endemitov. Opäť ma uchvátil ten akýsi chlebovník, taktiež to, že je tam napriek výskytu rôznych náboženstiev prevládajúce kresťanstvo, proste nechápem prečo nemôže byť väčšina sveta takáto. O svete viem dosť, krásne miesta sa dajú nájsť, no toto je miesto pre moju dušu. na záver by som chcel dodať, že možno to nebol najlepší a najpodrobnejší dokument o tak malom území, no bol presvedčivý. ()

Na cestě po Mallorce (2011) (S10E20)

Tentokrát musím priznať, že som čakal viac, dosť to podľa mňa flákali pri niektorých dieloch, ozaj mohli niekedy dať viac, bolo to dosť obyčajné. Malorka predsa nie je až tak malá ako napríklad Madeira a myslím si, že z mesta Palma mohli ponúknuť viac zaujímavostí. ()

Na cestě po Guantánamu (2011) (S10E25)

V čase hospodárskej krízy, keď v Európe takmer nič poriadne nefunguje si dokumentaristi prišli pozrieť Guantánamo a poinformovať o jeho zaujímavostiach. O zločinoch tamojšej americkej základne pomlčali a rovno sa pustili do toho, ako komunistický režim na Kube všetko pokazil, zdevastoval rozvinutú ekonomiku, ako chudobní sú tamojší obyvatelia a žijú z ruky do úst, no proste typické keci, ktoré sú povrchné, no nikdy nezaznie B. To, že náklady na život sú tam nižšie, že ľudia sú tam šťastnejší než tu, že nemajú rozpredanú krajinu, majú istoty, že napríklad naše krajiny Československa boli viac rozvinuté za socializmu, než teraz a Kuba je na tom tak najmä kvôli americkému embargu, to už odsúvajú na inú koľaj. Záver, ktorý im želal dajakú revolúciu a nie zmenu, ktorú tam práve robí pomaly k lepšiemu Raúl Castro, to tiež akosi opomínajú, proste propagandistické reči, ktoré tento dokument zhadzujú, no aj po dokumentaristickej, informatívnej stránke som čakal viac. ()

Na cestě po severní Jamajce (2011) (S10E27)

Môžem povedať, že som od severu Jamajky čakal viac. Neviem, či tam je toho ozaj tak málo alebo to zas tvorcovia mierne odflákli, ale neukázali toho dosť. Viem, že rozlohou by som to mohol porovnávať možno s Panenskými ostrovami, ale aj tak to boli skôr také všeobecné informácie. ()

Na cestě po ukrajinských Karpatech (2011) (S10E28)

Podľa mňa výborný dokument. Na rozdiel od iných častí, tu toho stihli veľa a ozaj ma zaujali. Síce dnes možno smútime za tou oblasťou, ale predsa správanie majú skôr ukrajinské, nie sú úplne ako my, už len keď vidíte tú zabávku s miešaným alkoholovým nápojom liatím priamo do vášho hrdla. Tá píšťala trembita je ozaj krásna, ďalší symbol slovanskej kultúry. No zamrzelo ma ako oslavovali nacistického kolaboranta Banderu. Chápem, že boľševici narobili na Ukrajine veľa zla, už len ten známy hladomor a preto sa miestny neskôr pridávali k nacistom a išli bojovať proti tým, čo ich utláčali, navyše za slobodu Ukrajiny, no nacisti to v konečnom dôsledku s nimi tiež dobre nemysleli a páchali zločiny. To, čo urobil prozápadný prezident Juščenko sa tak dá považovať skôr ako provokácia Rusov, hranie na národnú nôtu, ale nič rozumné, postoj Janukovyča, ktorý sa spočiatku javil prorusky, no dnes už svojimi postojmi je mierne nestranný tak chápem. Ono predsa západ Ukrajiny sa nesie vo viac ukrajinskom duchu a východ viac v ruskom, sú tu dva vplyvy. Tiež som rád, že predstavili menšinu Huculov a že sa ľuďom v danej oblasti venovali aspoň tak, že to, že vynechali dosť miestnych krás mi až tak nevadí. ()

Na cestě po Kyjevu (2011) (S10E42)

No tomu Kyjevu teda v tomto dokumente veľa nedali, mám pocit, že ani ho poriadne nepredstavili. Viac sa tu venovali kultúre a zábave, len škoda že tunajšie pamiatky a krajinu veľmi neukázali, mierne odfláknutá práca, podobne ako napríklad pri Budapešti. ()

Na cestě po Brooklynu (2011) (S12E01)

Malé územie s veľkým počtom obyvateľov môže mať rôzne zvláštnosti. Mňa najviac zaujalo, že v New Yorku žije okolo 2 miliónov židov, že v metre hrávajú miestni hudobníci a úrady ich v tom podporujú, že ľudia tu holdujú biopotravinám, ktoré sú v dnešnej dobe dosť sporné, najmä preto, že na mnohých územiach sa pestujú geneticky modifikované a vietor tie bio ničí, takže nad mnohými sa dá pochybovať. Určite sa mohli do témy viac položiť, ale myslím že podstatné povedali. ()

Na cestě po Manhattanu (2011) (S12E05)

Síce malý ostrov, no husto zaľudnený a plný zaujímavostí. Aj z rôznych kulinárskych programov viem o ňom viac, teda vedel som. Tiež tam boli mnohí členovia mojej rodiny, kamaráti, takže tento diel mi nemal veľmi čo ponúknuť, lebo spomenul známe miesta, no veľmi podrobný nebol. tiež mám dojem, že komentáre boli miestami až príliš nevhodné a príliš často narážali na akúsi slobodu. Napriek tomu, že miestny majú mnohé zo sveta vďaka multikultúre takmer pod nosom, tak sú až príliš nevšímavý k svojmu okoliu, no mnohé problémy akoby poznali a možno preto nie sú takí veselí, často protestujú, no zdá sa, že komentátorom to vadilo. Taktiež tie konšpiračné teórie akosi veľmi rýchlo zamietli, neviem, proste ma to neohúrilo, taká povinná jazda. ()

Na cestě po jižním Moldavsku (2011) (S12E06)

Nechápem prečo sa vrátili k téme Moldavska a zobrali si na starosť len južnú časť, ktorú podali nudne a málo informačne a pritom natiahli podobne ako bol predchádzajúci dokument. Raz ma tu dokonca rozptýlila nejaká nemiestna hláška, neviem, toto ma až tak nezaujalo, hlavne keďže nepriniesli veľa nového. ()

Na cestě po Teruelu (2011) (S12E09)

Človek by si povedal, že zaujímavý kraj ten Teruel, keby sa aspoň niečím líšil od iných častí Španielska. Nepostrehol som, žeby ukázali nejak veľa tých zaujímavostí, opäť podľa mňa dosť slabý diel. Tiež nechápem ten ich šialený zvyk s býkmi, no páči sa mi, ako sa vedia zabávať, aké oblečenie s tou šatkou nosia, ale to tento slabý dokument nezachráni. ()

Na cestě po severu Izraele (2011) (S12E11)

Podľa Biblie nastane koniec sveta až potom, ako židia uveria v Krista, taktiež dokonca budú vždy v nejakom vojnovom stave, to sa vie od vraždy, ktorú mal spraviť ich kráľ Dávid. Vidíme, že to prvé ešte asi potrvá, to druhé sa stále deje a asi by ste tam nešli len tak. Tento dokument tiež obišiel nelegálne získané Golanské výšiny. Som však rád, že sa venoval aj kibucom. No tými mestami Akko, Nazareth, či Haifa prešli veľmi vlažne. ()

Na cestě po Kajmanských ostrovech (2011) (S12E12)

Ozaj pekné ostrovy. Kajmany sú malé a tak sa tvorcovia mohli vyhrať, osobne mi tu ani nemalo veľmi čo chýbať. Celkom zvládnuté. ()

Na cestě po Podkarpatské Rusi (2011) (S12E13)

Ak mám tento diel porovnať s dielom o ukrajinských Karpatoch, ktorý sa týka skoro rovnakého kraja, tak som dosť sklamaný, lebo toto nebolo dobré predstavenie tamojšej oblasti. Dosť sa venovali prítomnosti Čechov tam, ale žeby ukázali miestne pamätihodnosti, či zaujímavosti, toho som sa veľmi nedočkal. ()

Na cestě po Svanetii (2012) (S12E17)

Toto je ozaj malá oblasť, čiže ako stvorená pre dokument tohto typu. Ozaj krásny kraj, tú ich čapičku, ale aj s krojom by som rád mal doma, tak ako z väčšiny sveta, aby som mal doma niečo zaujímavé a praktické, no najmä nie umelé. Ten koniec je isto kontroverzný, no ak tam bude iba malé lyžiarske stredisko, nemyslím, že by to tam až tak zničili, naopak im to prinesie prácu, možno mierne dostane zo zaostalosti a tých ich zvykov ako krvná pomsta, terorizmus alebo inak povedané tu, skôr vojenská agresivita, no dúfam, že istú kultúru si ponechajú. Tie veľké hory to podľa mňa nezničí, aj tak sú dosť nebezpečné na výstupy a nechápem, ako môže niekto kvôli nim tak riskovať, dobre, z hora je krásny výhľad na krajinu, no predsa príliš riskovať, tak to si radšej niečo odoprieť a radšej skúsiť napríklad vrtuľník, že pán prezident, radšej ste ich mohli tamojším ľuďom kúpiť, než viesť vojnu a pchať sa do zadku NATO. Svet je zvláštny, niekde na obrovských plochách nič a inde ako na Kaukaze sa to rôznorodosťou a zaujímavosťami len tak hemží. Toto bol kvalitný dokument. ()