Na cestě

Česko, (2006–2022), 255 h 19 min (Minutáž: 25–30 min)

Režie:

Jaromír Marek, Jiří Diarmaid Novák, Otto Kallus, Jana Počtová, Mojmír Kučera, Jana Boršková (více)

Série(24) / Epizody(587)

Na cestě s Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem. (Česká televize)

Recenze uživatele Marek1991 k tomuto seriálu (71)

Na cestě po Barceloně (2012) (S12E18)

Ozaj by ma zaujímalo, prečo tie mestá vždy tak odfláknu. Dozvedel som sa niečo ohľadom trhov, niečo ohľadom ich najväčšej pamiatky, ktorú asi väčšina z vás pozná, no som zvedavý, či kvôli tej obrovskej hospodárskej kríze, ktorú tam majú, to stihnú dostavať. Tiež som sa dozvedel pár drobností o alternatívnej mládeži, no opäť keby som sa napríklad sem chcel vybrať, tak mi toto takmer nič nedá. ()

Na cestě po jižním Togu (2012) (S12E22)

Myslím, že Togo celkom zvládli. Dokonca aj trocha zábavy bolo. Togo je malá krajina, čo tu bola opäť výhoda, nuž ďalší výlet do Afriky celkom potešil. ()

Na cestě po Atacamě (2012) (S12E25)

Po pozretí tohto dokumentu neviem, či v tej Atacame naozaj takmer nič nie je alebo len zle spracovali tento film, rozhodne som sa teda veľa nedozvedel. ()

Na cestě po Amerických Panenských ostrovech (2012) (S12E26)

Malé ostrovy, takže tento dokument s malou dĺžkou aj mohol vyhovovať a oni to celkom nakoniec aj zvládli. Celková atmosféra, zábavky, proste ten bezstarostný život, to by bolo niečo pre mňa, tvoriť v kľude, no nie každý si to tam môže dovoliť. Ľudia žijú prakticky z turizmu a poľnohospodárstva, sú daňovým rajom, odpočívajú si tam, k videniu tam toho veľa niet okrem prírody. Ja som celkom spokojný s týmto spracovaním. ()

Na cestě po Mexiku (2012) (S12E33)

Tak tomuto veľa nedali, dosť slabý dokument. Zobrali si na starosť najľudnatejšie mesto západnej pologule a akoby som sa pozeral na slabší variant dokumentu o Manhattane. Keby ste tam chceli ísť, tak si radšej pozrite niečo iné a naštudujte si veci okolo toho, lebo toto mi prišlo ako pokazená povinná jazda. ()

Na cestě po Kanagawě (2012) (S12E34)

Tento diel o tom malom území v Japonsku ma milo prekvapil. Dozvedel som sa veľa zaujímavostí, pokochal krásami Japonska a počudoval nad ohavnosťami, no hlavne myslím, že čas využili dobre, dalo sa na to pozerať, to rozhodne. ()

Na cestě po Rostovské oblasti (2012) (S14E04)

Celkom fajn ukážka tohto kraja, keďže je zaujímavejšie a na pamiatky bohatšie než napríklad Kalmycko, tak mu takáto dĺžka skôr škodí, veľa toho neukázali, no aj tak si myslím, že to podali dobre. ()

Na cestě po Kalmycku (2012) (S14E08)

Nádherné. Doteraz som ani len nevedel, že nad Kaukazom pri Kaspickom mori žije národ mongoloidného typu vyznávajúci budhizmus, ktorí nie sú početní, no momentálne prežíva populačnú explóziu. Dozvedel som sa, že Leninova babka bola Astrachánska Kalmyčka, tiež že Holanďania vďačia za svoje tulipány práve tunajšej zemi, či že krajina je bohatá na stojatú vodu s lotosovými kvetmi, no tiež že krajina neoplýva kvalitným dopravným spojením. Možno aj vďaka tomu, že tunajšia krajina nie je veľmi rozmanitá a plná rôznych pamiatok, možno aj preto, že do tohto dokumentu zahrnuli podstatné, čo ako výcuc nevyznieva a preto to vyznieva kvalitne. ()

Na cestě po Bora Bora (2013) (S14E18)

Polynézia je nádherná, to proste mi nedá, aby som si dokument o nej nepozrel. Vždy ma to nutká, aby som tam išiel žiť, vždy keď vidím tých umelcov, čo opustili najčastejšie Európu a vydali sa tvoriť na ostrovy. Tento diel mal dokonca vtipné hlášky, no najmä som krútil hlavou ako ľudia stále "žerú" tie perly, pritom ide o biologický odpad a je to drahé, no nič výnimočné. Tiež ma šokovalo, že vanilku musí opeľovať človek, mrzí ma, kam sa to dostali. No film sa mi inak páčil a zrelaxoval som pri ňom, aj keď si myslím, že vždy by to mohli pri týchto dieloch podať aj inak a lepšie. ()

Na cestě po Tahiti (2013) (S14E26)

Tak tento diel je veľmi slabý, skoro nič som sa nedozvedel, dobre chápem, že je to malinká oblasť, no napríklad dokument o Bora Bora bol omnoho lepší, tiež aj iné z Polynézie. Nedali si na tom veľmi záležať. ()

Na cestě po jižní Albánii (2014) (S16E14)

Socialistická diktatúra nepriala ľuďom, no priala prírode a vzhľadom na to, že Albánsko má v Jadranskom mori najlepšiu polohu, ktorá mu zabezpečuje už nielen kamienkové pláže, ale aj mierne piesočnaté, plus krásne čisté horské rieky, termálne pramene, krajinu podobnú Plitvickým jazerám, tak môžu z toho do budúcnosti stále sa počtom obyvateľov rozširujúci Albánci ťažiť. No správanie obyvateľstva najmä v súvislosti s náboženstvom a s tým, čo robia v okolí v Grécku, Macedónsku, Srbsku, teda aj Kosove, Čiernej Hore, ale aj v iných krajinách Európy, kde najmä kvôli mafii, nacionalizmu a radikálnemu islamizmu nemajú dobrú povesť, bolo veľmi povrchne rozobraté a tak aj vzhľadom na to, že veľkú časť ubili zbytočnosťami zo svadby na tak krátky dokument, tak to veľmi chváliť nemôžem. ()