Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Polovina osmdesátých let. Závody ve zbrojení vrcholí a Amerika je ohrožena. Rusové totiž vyvinuli Mig 32, superstíhačku, která se stává hrozbou, jež by mohla zvrátit poměr vojenských sil. Její vývoj velmi znepokojuje CIA i ostatní západní tajné služby. Letoun má totiž takové vlastnosti, že uniknout každému radarovému systému je pro něj stejná hračka jako se vypořádat s přesilou nepřátelských letadel. Navíc dokáže letět rychlostí, která šestkrát překoná rychlost zvuku. Hrozí nebezpečí, že se Mig 32 začne sériově vyrábět a tak zbývá jediné řešení: zmocnit se prototypu s kódovým označením Ohnivá liška, který je ukryt na jedné z leteckých základen v bývalém SSSR. Jenže to nebude tak jednoduché, protože stíhačka má mimo jiné také zcela nový typ ovládání, které reaguje na myšlenkové podněty pilota. A který americký pilot dokáže v bojových situacích myslet rusky? Jeden ano. Jmenuje se Mitchell Gant a je nejen veteránem z Vietnamu trpícím silným postválečným syndromem, ale také jedním z nejlepších zkušebních pilotů. Také ovšem bývalým. Nyní totiž žije osaměle v pustině Aljašky a nechce mít s armádou, zbraněmi a válčením vůbec nic společného. Výmluvnému zástupci vlády se však pilota podaří přesvědčit, aby ještě jednou vyrazil na poslední, téměř sebevražednou misi. Má proniknout na základnu, kde je stroj bedlivě střežen, zmocnit se ho a odletět s ním přes Aljašku do USA. Než se však ke stroji dostane a svede brilantní letecký souboj se sovětskými piloty, čeká ho hra s tím nejnebezpečnějším protivníkem, s bdělou a nelítostnou KGB, které musí uniknout a ještě přitom najít sovětského vědce, disidenta, který se na vývoji letadla podílel a může Gantovi prozradit, jak se stroje zmocnit. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (74)

dopitak 

všechny recenze uživatele

Znám hodně dobrejch filmů o Studené válce. Tenhle k nim řadit nebudu. Je to docela akční, je to špionážní, a nevadí mi ani ta grafika v leteckých honičkách. Jenomže jak ti borci prolétají soutěskama, tak Clint se ještě dívá na zpětnou kameru, co ten druhej pilot za ním. A to už je trochu moc,v rychlosti MACH5. K tomu otřesný dabing z VHS Barrandova, kdy si pánové Saic, Musil, Oliva, Kostka (!), Prager střihli každý asi šest rolí. U takto výrazných hlasů je to problém, protože vám pak splývají postavy. Jo a ten začátek je děsně roztahanej. ()

Pepinec 

všechny recenze uživatele

Když jsem si ještě hrál v uhláku na horníka, Clint Eastwood snil o stíhačce, která se ovládá pouhou myšlenkou, která umí v rychlosti Mach 2 driftovat, lítat bokem a která určitě zvládne za letu i couvat. Já vím, že stáří není k smíchu, protože jednou potká vás všechny, ale co naplat, když tahle 136 minut dlouhá naivní stařešina byla prostě k popukání? Okay, tak efekty stranou, v roce 82 mohli bejt všichni rádi, že už existovala aspoň televize, ale na ruský základně se ruskej důstojník ptá rusky ruskýho kapitána "co je vám?", načež on odpoví precizní angličtinou "ale nic" a život plyne v klidu dál... To zas jednou udělali Amíci z Rusáků pohodový a chytrý bombarďáky. Nicméně, Firefox je nejslabší film, jakej jsem dosud od a s božským Clintem viděl. ()

Reklama

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Atmosféra studené války je na tomto filmu vystihnuta naprosto dokonale. Clint Eastwood tu nevytváří vyloženě hrdinské činy, ani vlastenecké ofenzivy. Nepřehání tu ani s akčními scénami, kdy by měl být typický Američan nepřemožitelný. Příběh se nese v obyčejném osudu člověka, který prostě plní zadaný úkol a musí se vypotácet z nástrah a nebezpečných situací. Netlačí v ničem na pilu. Vše má volný, plynule se nesoucí průběh, což značně následně vynikne a vytváří tak úžasnou atmosféru, že ta studená válka je z filmu doslova cítit. Nedělá ze sovětů blbce, jak bývá v jiných snímcích zvykem. I oni mají své úkoly, za které jsou zodpovědní a tak podle toho konají. Tento Eastwoodův film se rozhodně řadí mezi špičku v oblasti špionážních filmů. ()

alambert 

všechny recenze uživatele

Jednoznačně nejhorší Eastwoodův film, minimálně z těch co jsem viděl, ale dokonce i v absolutním měřítku je to strašný výtvor. Začátek ještě jakž takž šel, ale od chvíle, kdy došlo na tu krádež letadla, se to už absolutně nedalo vydržet. Závěrečná honička ve skalách mě pak tak zničila, že se nemůžu rozhodnout mezi jednou hvězdou a Odpadem. Opravdu, nevim... ()

corpsy 

všechny recenze uživatele

Hodinku aj štvrť sa pozeráme na suchú špionážnu kravinu, pri ktorej v duchu privolávate aspoň zopár minút akcie, pretože nuda tu exceluje v celej svojej kráse. Zvyšok predstavuje vzdušnú naháňačku za ultramoderným letúňom, ktorá je rovnako rozťahaná, nedynamická a skúpa na action. Ak už na ňu teda dôjde, je trikovo a režijne slabo zmáknutá a vyvolá skôr nechcený úsmev. Zdá sa, že Eastwood tento spektákel točil nasilu. ()

Galerie (32)

Zajímavosti (12)

  • Film byl natočen na motivy románu Craiga Thomase "Firefox", který se stal v roce 1977 po svém vydání bestsellerem.
    Craig Thomas později napsal pokračování s názvem "Firefox Down". To přímo navazuje na první díl od okamžiku, kdy Gant zvítězí v souboji nad druhým prototypem Firefoxu. Thomas první vydání tohoto románu věnoval Clintu Eastwoodovi: "Pro Clinta Eastwooda - pilota Firefoxu". (Roztržitý Luke)
  • Pojížděcí sekvence se natáčely na letecké základně Edwards. (Foxhound#1)

Reklama

Reklama