Reklama

Reklama

Velký šéf

  • Hongkong The Big Boss (více)
Trailer

Obsahy(1)

Děj tohoto filmu začíná příjezdem Cheng Chao-Ana (Bruce Lee) a jeho strýčka (Tu Chia Cheng) na okraj Thajska na jedno malé předměstí, kde Cheng úspěšně sežene práci v továrně na led. Cestou potkají bratra Su Chena (James Tien), který se mezitím popere s bandou padouchů. Ve svém prvním dnu v práci Cheng Chao-An rozbije velkou kostku ledu a z ní vypadnou drogy. Následně začnou mizet dělníci v továrně a nakonec je zabit i Su Chen. Cheng Chao-An začne pátrat, co se vlastně děje. Po únosu nevlastní sestry a vyvraždění příbuzných zjistí, že v továrně na led mrazí do kostek ledu drogy, načež zabije šéfova syna (Tony Liu) a nakonec si to ve velkolepém souboji rozdá s hlavním šéfem (Han Yin-Chieh alias Hon Ying Git). Ve filmu se objeví několik začínajících herců - Peter Lung Chan, Billy Chan, Tony Liu ale i veteráni Han Yin-Chieh, Lee Kwan, James Tien. (Cerhenak)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (98)

Flipnic 

všechny recenze uživatele

Na filmy s Brucem Lee se může dívat buď člověk, který zná Bruce jako legendu bojových umění a průkopníka prvních opravdu kvalitních akčních filmů s těmito scénami, které tvoří základní obsah celku. A nebo člověk, který o Brucovi neví nic. Takový člověk si zřejmě po shlédnutí tohoto filmu řekne: "Zas jedno starý ťamanský karate..." Ale zasvěcený člověk při sledování Bruceho filmů prostě plesá radostí! Proto tvrdím, filmy Bruce Leeho jsou pro nadšence a obdivovatele této legendy nebo pro lidi zabývající se bojovými uměními jako takovými. "Velký šéf" byl Bruceho první film. Natáčel se v Thajsku a byl hotov za pár týdnů. Bruce jasně věděl, co chce v životě dokázat a kam svoje kvality směřovat. Bohužel pro něj, ale také tak trochu naštěstí pro dnešního diváka, byl při natáčení tohoto filmu velmi limitován producenty, režisérem i místní mafií, která měla v Asii prsty snad ve všem. Bruce například prosazoval od začátku, že nepřátelé mají po jeho zásazích či kopech okamžitě odpadnout. To bylo v protikladu s nepsaným stylem natáčení bojových scén v asijských filmech, kdy se bojovníci otloukávali i desítky minut. Bruce, aby si tohle prosadil, musel několikrát naostro dokázat na místních rváčích a kaskadérech (kteří ovládali vesměs styly "thajský box" či "mua thai"), že to jde... Potom se choreografie bojových scén více přizpůsobila jeho představám. Nepodařilo se mu však třeba ale již zamezit vcelku překvapivé brutalitě filmu. Což pro dnešního diváka není tolik na škodu, film je cákanci krve docela slušně okořeněn a třeba pilka zaseknutá do půli lebky nepřítele byla ještě řadu let v mnoha státech vystřižena ... Bruce ve filmu nepoužívá klasické zbraně typu nunchaka, tyč a podobně, ale nože, řetězy, pilky a v podstatě co je po ruce ... Velký šéf je klasika, která odstartovala Bruceho neuvěřitelnou slávu v Asii, vymyká se svojí celkovou podstatou a podobou jeho dalším filmům, kde měl již mnohem větší svobodu a spíše jde o pěkně naturalistickou řežbu. Ústřední hudba je geniální! Bruceho energie přímo srší z plátna či obrazovky. Prostě naprostá asijská klasika non plus ultra ... ()

corpsy 

všechny recenze uživatele

Pardon Bruce, dúfam, že mi to odpustíš, ale tvoj prvý trhák si chválim len trošku nad priemer. Dielo je paradoxne najslabšie v bojových scénach, ktoré pôsobia tak trochu detsky, ak v nich nieje Lee. Keď sa dostaví, kvalita sa o niečo zvýši, ale nie o veľa. Príjemný, nenáročný a hlavne jednoduchý filmík. ()

Reklama

Caelos 

všechny recenze uživatele

První film v němž Bruce předvedl co umí, přitom původně s ním nebylo počítano a byla připravena náhrada, kdyby náhodou Bruce nezvládl akční film. A já mám s velkým šéfem problém, vždy když je na scéně Bruce, je to dobré, želbohu bojuje až za dlouhou dobu a přiznejme si, že takové ty klasické hongkongské bitky, máchání rukama, hospodské kopy a přeskakování z trampolíny moc zabávné nejsou. Všichni stejně čekáme, až Bruce ztratí medailon a všem rozkope držky. Na druhou stranu, ve Velkém šéfovi jde hodně vidět rozdíl mezi pohyby Bruce a pohyby ostatních, jeho styl byl moderní, rychlý a nikdy nepůsobí směšně. Už první soboj je neskutečně dobrý a například v thajském Chocolate není jistě náhoda, že Jíja bojuje prvně právě v továrně na led (vlastně je to spíše evidentní). Souboj s Big Bossem je taky dobrý, vůbec na celém filmu je dobré, že čím víc se blíží konci, tím víc je brutálnější a to je právě ten problém, ten začátek je prostě příliš dlouhý. Uznávám Bruce Lee jako největší legendu v dějinách bojových filmů, ale i jako moudrého člověka, který věděl co chce, jenže Velký šéf mě prostě do poloviny nudí a je pro mne nejslabší z Bruceových bojových filmů i ta Pěst plná hněvu, kde jsou vyloženě srandovní japonci je co do zábavnosti lepší. I tak je to ale samozřejmě kult a povinnost pro fandy Bruce Lee, či bojových filmů všeobecně. ()

salfa72 

všechny recenze uživatele

Všechny filmy, ve kterých si zahrál hlavní roli Bruce Lee mají ve zdejší databázi velmi vysoké hodnocení, těžko říct, zda jsou opravdu tak dobré, nebo je uživatelé hodnotí tak vysoko jen kvůli B. Leeovi. I když patřím mezi jeho fanoušky, tak na jeho filmech oceňuji především to, že ani ostatní herci nepatří mezi žádná ořezávatka, až už jde o hlavního padoucha (velký šéf Mi), kterého ztvárnil Han Ying-Chieh, bratra Ah Kuna si zahrál Lee Kwan, který patřil mezi nejobsazovanější herce své doby (za svůj život ztvárnil téměř 200 filmových rolí). Bratra Hsu Chiena ztvárnil budoucí slavný herec James Tin Chuen, to samé by se dalo napsat i o postavě jednoho z dělníků Ah Yena v podání tehdy ještě mladého Lam Ching-Yinga, v roli syna hlavního padoucha se představil další budoucí slavný herec Lau Wing. Mezi další budoucí herecké hvězdy, které se objevily (mihly) v tomto filmu bezesporu patří i Nora Miao, která zde ztvárnila prodavačku, její štěk ve filmu spočívá v tom, že vždy, když se u jejího stánku objeví Bruce (tak dvakrát, třikrát za celý film), začne se na něj zamilovaně usmívat. O erotickou vložku se ve filmu postarala Malalin Bonnak, která během filmu hned dvakrát ukáže divákům, čím ji matka příroda obdařila. Po včerejším zhlédnutí musím objektivně uznat, že jsem viděl i daleko lepší kung fu filmy, ale které měli tu smůlu, že u nás nikdy nebyly vysílané v TV a ani nevyšli na DVD a proto půjdu s hodnocením dolů i když ne zase o tolik. ()

Xmilden 

všechny recenze uživatele

Rozhodně povedenější než Cesta draka. Oproti Cestě draka film samozřejmě postrádá podobnou bitku s Chuckem Norrisem, ale zato kromě bitek se tady odehrává i celkem smysluplný příběh. Film drží celkem pohromadě a já dostávám přesně to co si od snímku slibuju. Mírně mě zaskočila nemilosrdnost příběhu. ()

Galerie (85)

Zajímavosti (37)

  • Natáčelo se v Pak Ching, což je městečko severně od Bangkoku. Poté se štáb přesunul do Bangkoku. (Caelos)
  • Lidé se často ptají, zda se Bruce Lee během natáčení v Thajsku utkal s nějakým thajským boxerem. Nejvíc se výzvě k souboji blíží příběh o jednom trenérovi, zkušeném thaiboxerovi, který připravoval thajské statisty na bojové scény. Na popud kaskadérů souhlasil, že s Bruce Lee poměří své síly. Postavili se proti sobě a Bruce Lee provedl jeden silný kop. To znamenalo konec souboje a onen trenér pak Bruce Lee choval ve velké úctě. (Caelos)
  • Sídlo Velkého šéfa je ve skutečnosti mauzoleum, jsou v něm uschovány urny s popelem bohatých Thajců a Číňanů. Jelikož jsou Číňané silně pověrčiví, k čemu budova původně slouží, se dozvěděli až po natáčení, jinak by tam zřejmě odmítli točit. (Caelos)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno