Reklama

Reklama

V hlavní roli já

  • Irsko A Film with Me in It
všechny plakáty
Trailer

Černá komedie tragických rozměrů aneb Zubatá se nepřezouvá.
Irská komedie V hlavní roli já je černá a drsná. Drsnější a černější než většina černých komedií, které jste mohli doposud vidět. Jejím hrdinou je člověk, který má oprávněný pocit, že se ocitl na dně. Bohužel netuší, že dno může mít i sklep. Neúspěšný herec Mark (Mark Doherty) nosí permanentně uštvaný výraz, jemuž dominují psí oči. Není divu. Na konkurzech bývá většinou do počtu a navíc během nich zažívá mrazivá ponížení uštědřovaná nespokojenými režiséry (pikantní cameo rolička režiséra Neila Jordana). Opřít se navíc nemůže ani o přítelkyni (Amy Huberman), toužící po přívlastku „bývalá“, bratra (David O´Doherty), paraplegika upoutaného na vozík, ani o nejlepšího kámoše (Dylan Moran), který je sice budoucí slavný režisér a scenárista, ale zatím utápí svůj údajný talent v alkoholu a hazardních hrách. Jako pověstný Damoklův meč nad ním navíc visí hrozba vystěhování z pronajatého bytu, protože panu domácímu (Keith Allen) dochází trpělivost kvůli nesplácenému nájmu. Nějak takhle by mohlo vypadat peklo na Zemi. Jenže pod tenhle kotel absolutního zoufalství lze ještě přiložit. Kombinace blikající žárovky v kuchyni, špatně zavěšeného lustru, uvolněných klik u dveří a popraskaného stropu odstartuje sérii katastrof, které ústí v sérii mrtvol, jež se zoufalému Markovi hromadí před očima. Ten ve snaze zachránit situaci roztáčí kolotoč bizarních a absurdních situacích, které všechno ještě zhoršují. Komedie V hlavní roli já patří k filmům, u kterých se královsky bavíte, nicméně v hloubi duše se za to stydíte, protože v ní opravdu nic není k smíchu. Představitel jedné z hlavních rolí Dylan Moran patří k nejúspěšnějším britským komikům současnosti díky lehce anarchistickému britskému sitcomu Black Books, který volně vychází z poetiky Monty Pythonů. Ostatně i oni mají ve svém repertoáru slavný skeč, jehož hrdinou je muž, kolem něhož se sérií bizarních nehod kupí mrtví, aniž by on sám třeba jen hnul prstem. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (194)

fmash 

všechny recenze uživatele

Další z formičky filmů o outsiderech. Tentokrát si nesympatické postavy dají předsevzetí, že se budou chovat opravdu kreténsky, což jsme ještě neviděli. Jo, sorry, viděli jsme to. Asi stokrát. Britsky (vlastně irsky) pokerové tváře to skoro vylepšují, ale tady se chtěnost prostě neprojevuje dychtivostí, to je jen polehčující okolnost, nikoli omluvenka. No a když se všechny ty neuvěřitelné náhody neuvěřitelně náhodně vyřeší, oddychnete si a jdete se podívat, jak se jmenoval ten film, který si nemůžete vybavit, ale který byl skoro úplně stejný. Ještě že si to zapisujete na čsfd, protože jinak byste si nikdy nevzpomněli. Zkrátka nuda od nudy pojde. 1¾. ()

ReneeS 

všechny recenze uživatele

Prvních 20 minut jsem přemýšlela, jestli to není jen film o dvou chlápcích, kteří prostě nemají štěstí. Nemají práci, nemají prachy, jsou ošumtělí a zarostlí. Přesto se mi ty jejich mizerné životy líbily. Snad, že jsem neměla problém jim to uvěřit anebo jen proto, že mám tyhle sympatické trosky ráda - je v tom taková velmi nedbalá elegance. Pak se ukázalo, že to přecejen bude ona zmiňovaná černá komedie. V několikati scénách jsem se neubránila nesmát nahlas a zrovna ty byly krásně černohumorné. Pak ovšem přišla o něco nudnější část, ale celkový dojen není špatný. Určitě budu mít náladu se na to někdy podívat znovu. ()

Reklama

Bluntman 

všechny recenze uživatele

Výborná černá komedie hitchcockovského ražení, ve které se precizně dávkují informace a výchozí nápad s domem a sérií nešťastných úmrtí se využije v největší možné míře. Přitom nejde jen o celovečerní britcom, čemuž by nasvědčovalo obsazení i omezenost lokací, ale o uvědomělou hru se žánrovými klišé a schématy, jimž se přizpůsobuje styl filmu, a diváckými očekáváními danými moderními trendy především bruckheimerovských seriálů. Za uvědomělostí, kdy postavy aplikují svou znalost popkultury a především filmů na svou skutečně neskutečnou situaci, se skrývá důmyslná kritika hollywoodských sázek na jistotu (ať již těch ryze komerčních nebo oscarových). Takhle k dokonalosti vysoustruženou, formálně podvratnou a přitom sebereflexivní komedii, u které jsem téměř umíral smíchy, jsem neviděl od TROPICKÉ BOUŘE. ()

SeanLSD 

všechny recenze uživatele

Írske komédie boli vždy skôr smutné než komické, a skôr čierne než rozjuchané - s večným dažďom vo vzduchu a melancholicky prepitým mozgom to snáď inak ani nejde - a táto je ešte černejšia a smutnejšia. Barák ako SMRTONOSNÁ PASCA, kde PLYTKÝ HROB stretol NEZVRATNÝ OSUD... a kde írčácku poetiku brázdia ksichty pojedačov kyslých uhoriek. ()

dr.fish 

všechny recenze uživatele

Komedie to asi není, jelikož hlavní hrdina je takový hrozný lůzr, že ho nejde ani litovat, jen umlátit kladivem. Naštěstí se zjeví brzy Dylan Moran, který ač je to k nevíře, působí ve filmu jako stabilizující prvek. Celý film je vlastně tak trochu parodií na ty hollywoodské hity plné mrtvol, ale místy to zas taková hlína není. Momenty ale stojí za to, zejména závěr s policistkou mne pobavil. 80% ()

Galerie (19)

Zajímavosti (1)

  • Natáčení probíhalo v irském Dublinu. (Terva)

Reklama

Reklama