Reklama

Reklama

Orel Deváté legie

  • Velká Británie The Eagle (více)
Trailer

V roce 140 našeho letopočtu, dvacet let po zmizení římské deváté legie na severu Británie, přijíždí do Británie mladý římský voják Marcus Flavius, aby zde sloužil jako velitel posádky. Marcův otec byl velitelem deváté legie, která zmizela i s jejich symbolem, zlatým Orlem. Marcus věří, že vykoupí čest svého otce odvážným působením zde v Británii. O pár dní později Marcusova bdělost zachrání většinu mužů posádky, na kterou zaútočí keltské kmeny. Je vyznamenán za statečnost, avšak kvůli zraněné noze je propuštěn za služby. Později se Marcus dozví, že na severu Británie někdo symbol Orla deváté legie spatřil, a tak se rozhodne, že se vydá do neprobádaných končin za Hadriánův val. Doprovod mu dělá jeho o Esca, který Římany nenávidí, ale který je Marcovi zavázán, protože mu během gladiátorského souboje zachránil život. Po několika týdnech putování severskou divočinou se Esca a Marcus setkávají s Guernem, což je bývalý římský voják Lucius, který bojoval v řadách deváté legie pod vedením Marcova otce. Lucius sdělí Marcovi, že symbol zlatého orla ukradli Pomalovaní, což je jeden z nejkrutějších kmenů mezi Seveřany. Marcus i Esca dojdou až k Pomalovaným, kterým Esca řekne, že je synem náčelníka, který prchá před Římany, a že Marcus je jeho otrok. Díky tomu je Esca kmenem Pomalovaných přivítán a přijat. Esca po pár dnech Marcovi pomůže v noci tajně přepadnout válečníky, kteří hlídají Zlatého orla... (TV Nova)

(více)

Videa (5)

Trailer

Recenze (588)

Mertax 

všechny recenze uživatele

Úvodní titulky jsou až mystické se skvělou zneklidňující hudbou a nabudí vás ke sledování. Mimořádně zdařilý soundtrack islandského skladatele (Örvarssona začínám bedlivě sledovat!) dodává filmu přesně tu správnou atmosféru, podtrhuje jak scény poetičtějšího rázu, tak i ty akční. Hned ze začátku mě zaujala bojová scéna v opevnění a práce s kamerou. Kvůli PG-13 jatka nečekejte, někoho možná i naštve až přílišná krotkost střetů./// Kameraman dostal při scénách za Hadrianovým valem hodně prostoro a vyžívá se v záběrech širých větrných plání, nekonečných skalisek a tmavých chladných lesů. Dívá se na to příjemně a rozhodně to není nesnesitelné jako třeba u nedávné severské meditace Valhalla Rising. Sarkasticky bych se však mohla strefovat do toho, jak kamera vytvořila z orla přímo fetiš. Marcus na něj s láskou hledí, jemně ho hladí, tiskne se k němu, pevně ho drží etc. Ale my dnes víme prd, jaké emoce vzbuzoval ztracený zlatý orel pro legie. Zkrátka pokud se vám radostně rozsvítí oči, když slyšíte „for honor and glory“, vidíte sandály, červené pláště a máte rádi Spartaca, Řím a podobné seriály, budete vůči filmu o něco vstřícnější./// Místy mě rozčilovaly dojemné flashbacky z Marcusova dětství. Ch. Tatum se však na roli hodí, ať už stavbou těla nebo drsnými a vážnými pohledy (někdy až moc). To navíc přesně konvenuje s atmosférou filmu. Horší je to však s J. Bellem, který svou drobnou tělesnou konstrukcí stále vypadá jako onen mladý „baleťák“ Billy Elliot, tudíž když levou zadní zabije několik zdatných bojovníků, je to poněkud nevěrohodné. V rámci snahy o jakousi historickou přesnost Bellova postava mluví skotskou galštinou, celkově je ovšem odkazů na historii ve filmu poměrně málo a jde spíše o anonymní příběh dvou lidí, podobně jako tomu bylo u Centuriona, Eagle je ovšem třídu lepší, byť se mu v mnoha aspektech až nápadně podobá. /// Ocenit musím, jak si film vyhrál s kostýmy zejména u kmene Tuleních lidí. Atraktivních a dechberoucích míst nemá film mnoho, ovšem obřad Tuleních lidí či želví krunýř a výstup šamana (řádně teatrální) na začátku snímku stojí za to. Finální scéna, kdy jde o orla až v první řadě, prožijete buď emočně zapojeni jako já nebo se cynicky vysmějete bláhové odvaze pár zoufalců, kteří čelí přesile drsných Tuleních lidí, jež se tak trochu podobají modrákům z Avatara. [Kino] ()

Xmilden 

všechny recenze uživatele

Srovnání s nedávným Centurionem se samozřejmě nabízí samo. Je zvláštní že režiséry v poslední době začlo nějak lákat dobývání Británie Římany. Eagle by mohl být lepším filmem, kdyby hlavní roli nehrál docela nevěrohodný Channing Tatum, já už nevím co s tím klukem. Jamie Bell je zajímavá volba a Marka Stronga jsem projistotu nepoznal. Úvodní akce je slušná a nápaditá. Poté se dostaví docela delší cestopis, nějaký ten zvrat a závěrečný úprk ve stylu Apocalypta. Film není na škodu vidět, přece jen na režisérské stoličce nesedí žádný zelenáč. 55% ()

Reklama

tron 

všechny recenze uživatele

„Žiadny muž by nemal prosiť o svoj život.“ Oproti CENTURIONOVI Neila Marshalla (ktorý je v podstate prequel k ORLOVI DEVIATEJ LÉGIE, keď sa to tak vezme) vsadil režisér PÁDU DO TICHA a POSLEDNÉHO ŠKÓTSKEHO KRÁĽA viac na príbeh a postavy, než na krvavú akciu. Napriek odlišnému prístupu k podobnej zápletke je to však paradoxne nakoniec približne rovnako priemerné, ako solídny, ale v konečnom dôsledku nevýnimočný CENTURION. Ústredná dvojica Jamie Bell & Channing Tatum tomu dosť dáva, výprava je krásna. Akcie je však málo a je to, čo tu je, je dosť slabé. Scenár je plný banálneho klišé a na snímke je poznať slabší rozpočet. Viac v mojej recenzii na Recenzie.org. ()

kingik 

všechny recenze uživatele

Posvátný symbol zlatý Orel Deváté legie frnkl i s pěti tisíci vojáky. Mladý římský centurion Marcus Flavius Aquila (Aqua Linea) nemůže dopustit, aby jeho otec, který mu sehnal Arginmax od Radima Uzla, a pomohl mu odbourat problémy s erekcí v již raném mládí, zůstal jednou provždy zrádcem a zbabělcem v očích všech ostatních. A hodlá jeho jménu navrátit čest. Po zranění na jedné z výprav je nečekaně poslán na velitelský odpočinek. Touha po navrácení kovového symbolu pověstné legie je však natolik silná, spolu již s jeho opětovně nabytou erekcí, že se ho vydá hledat jen v doprovodu britského otroka, kterého zachránil před jistou smrtí. Bude to výprava nebezpečná a plná nepřátel na každém kroku. A také to byla výprava značně předvídatelná, a jelikož režisér Kevin Macdonald nemá mnoho zkušeností s epickými bitvami v historických filmech, na jejich výsledku je to znát. Jsou opatřeny většinou zlomkovitým střihem bez snímání detailů drastických scén, ačkoliv kamera byla působivá mimo tyto scény. Jak film postupoval, tak se postupně vytrácela také jeho působivost. Mechanické střídání nepropracovaných bojových scén s unylými dialogy dostalo film postupně do jednotvárnosti. Ve filmu není žádná opravdu krvavá nebo epická bitva a měl jsem pocit jako by na ni nebyl rozpočet, že se to často smrsklo na kratičké sejmutí nepřítele v nepřehledném střihu. Jako nejhorší vidím pokus o psychologii dvou hlavních postav. Do tohoto kroku se režisér nejdříve pustil, ale pak z něj postupně slevoval, vědom si zřejmě toho, že ve svých předchozích filmech si to mohl dovolit, ale tady na to prostor nebyl, a to především ve zvolené přímočarosti děje. Výsledkem je film, který překvapivě selhává v atributech, které jsou pro historický film v zásadě nepostradatelné a často i dominantní. Charisma Channinga Tatuma však film nenechá padnout. 60% ()

Superpero 

všechny recenze uživatele

Začíná to fakt dost dobře a docela drsně, pak se z toho stane popcornová verze historie, ale je to pořád zábava. Nevím, jak vypadaly a chovaly se kmeny za Hadriánovou zdí, ale tvůrci nám zde, bez prdele, servírují indiány z Posledního mohykána. Úvodní bitka dobrá, i když zase nevím, kde barbaři sehnali válečný vozy se sekáčkama na kolech. Důležité je, že i přes tyto nedostatky má ten film parádní atmosféru. Hlavně oceňuji příjezd ke zdi a následní putování v divočině. Prostě já historický řežby můžu. 7/10 ()

Galerie (108)

Zajímavosti (20)

  • Ve scéně, kdy jsou postavy v mrznoucí řece, se herci oteplovali naléváním horké vody do jejich obleků. Když se Chaninga Tatuma štáb zeptal, zda chce na sebe nalít horkou vodu, souhlasil. Problém byl, že člověk ze štábu zapomněl vařící vodu smíchat se studenou, kvůli čemuž byla voda byla tak horká, že mu popálila penis. Poté byl rychle odvezen do nemocnice, kde dostal morfium. Z natáčení si pak herec neodnesl žádné trvalé následky. (Dlee)
  • Historická poradkyně filmu vnesla do scénáře některé změny oproti knižní předloze. Například pevnost na začátku příběhu byla změněna na menší tvrz, protože Marcus jako centurion nemohl velet tak velké posádce a nebyl důvod, aby v té době na jihozápadě Anglie taková pevnost byla. (marmota-b)
  • V bojové scéně, kde se Marcus (Channing Tatum) se svými muži snaží vysvobodit své kamarády ze zajetí, použije oblíbenou formaci "testudo" neboli želva. Tato formace se ale užívala jako ochrana proti šípům a dalším projektilům při útocích, nebo při dobývání měst. Ani jedna tato situace však ve filmu není. (Buster)

Související novinky

Zemřel herec Paul Ritter

Zemřel herec Paul Ritter

06.04.2021

Ve věku 55 let včera v noci opustil filmový svět britský filmový, televizní a divadelní herec Paul Ritter, jehož si většina diváků čerstvě vybaví z veleúspěšné minisérie stanice HBO Černobyl, kde… (více)

Akční hrdina budoucnosti?

Akční hrdina budoucnosti?

11.11.2010

Ještě nedávno jsme se mu vysmívali pro jeho fešáckou tvářičku a nevalné herecké schopnosti, hvězda Channinga Tatuma však stoupá. V G. I. Joe jsme mu akčního hrdinu docela věřili, v pozvolna se… (více)

Včera jsme to roztočili, drahoušku

Včera jsme to roztočili, drahoušku

26.08.2009

No, možná ne tak úplně včera, spíš „nedávno“. Tento týden padla první klapka historicko-dobrodružného The Eagle of the Ninth a upírského westernu Priest, taktéž už je v plném proudu natáčení fantasy… (více)

A režírovat bude...

A režírovat bude...

26.04.2009

Catherine Hardwicke, Chris Weitz a... David Slade?! Cože?! Po „nějaké ženské“ a režisérovi Prciček a Zlatého kompasu nekompromisní tvůrce V pasti a 30 dní dlouhé noci, který nemá problém nějakému… (více)

Reklama

Reklama