Reklama

Reklama

Nepřítel pod hladinou

  • Česko Duel v Atlantiku (neoficiální název) (více)
Trailer

Obsahy(1)

Ke dnu půjde buď americký torpédoborec, anebo německá ponorka... Ve vodách Atlantiku probíhaly během druhé světové války velké námořní bitvy, které mohly upomínat obří šachové partie. Jeden takový námořní duel představuje ústřední motiv dobrodružného válečného snímku Nepřítel pod hladinou v režii hollywoodského herce Dicka Powella. Když americký eskortní torpédoborec při hlídkové plavbě jižním Atlantikem zachytí na radaru neznámý kontakt, nový kapitán válečné lodi Murrell neváhá sledovat cíl. Jedná se o německou ponorku pod vedením válečného veterána von Stolberga, který se snaží setřást pozornost nepřítele. Začíná neúprosná námořní bitva v podání dvou mořských vlků, kteří si dokáží navzájem dokonale číst myšlenky a předvídat své další kroky. Americký torpédoborec se díky obratnému manévru dokáže vyhnout dvěma torpédům, německá ponorka pro změnu odolává hlubinným náložím. Rozložení sil na moři se mění každým okamžikem a poslat nepřítele ke dnu může jen ten, kdo prokáže pevnější nervy a využije momentu překvapení... Jako kapitán americké posádky se představil hollywoodský klasik Robert Mitchum, jeho protějšek ztvárnil německý herec Curd Jürgens. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (52)

Warhorr 

všechny recenze uživatele

Americký torpédoborec vs německá ponorka. Na jedné straně nový, nezkušený, avšak ambiciozní velitel, na té druhé ostřílený veterán od První světové. Hra na kočku a na myš může začít. Někdy si však oba dva roli prohodí. Kdo z nich však dá rozhodující, smrtící ránu ? Výborné efekty a skvělé záběry pod hladinou. Jasně, není to Ponorka ( Das Boot ), ale na tu dobu je to perfektní podívaná a jeden z prvních ponorkových filmů vůbec. ()

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Nejvíce bych zde rozhodně ocenil speciální efekty, které byly na svoji dobu, nebojím se napsat, fantastické, a ani dnes neztratily moc ze svého kouzla. Odnesly si i cenu ve filmové branži nejcennější. Film bych určitě nedoporučil lidem, co moc nemají v lásce příliš dokonalé lidi. Kapitán křižníku sehrál s kapitánem ponorky litý boj o to, kdo je více bezchybný a jedinečný. V podstatě jediné špatné rozhodnutí za celý film vidíte v samotném závěru a nastalo pouze proto, že bylo třeba snímek nějak ukončit. Mnohdy se pánové ve své genialitě přibližovali mně samotnému a uklidňoval mě pouze fakt, že oni jsou na rozdíl ode mne jen filmové postavy, zatímco já jsem skutečný frajer. Taktéž jsem neskákal nadšením z pacifistického závěru plného zahraňování nepřátel i společného pohřbu padlých. V ten moment jsem zadržoval zvracení. Režisér se ale zkrátka rozhodl udělat snímek o střetu dvou gentlemanských armád, které plnily jen své rozkazy, i když to působilo naivně a falešně. Minimálně u kapitána amerického křižníku bych očekával chuť po krvi po vyslechnutí jeho příběhu. Jinak to bylo ovšem milé dílo úměrné době vzniku. [75 %] ()

Reklama

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Skvělá záležitost s Robertem Mitchumem. Tento herec mnoha tváří (převážně cowboyských) si v šedesátých letech střihl hodně rolí vojáků. Létal mimo jiné se stíhačkou Sabre nad Korejí v Hunters, Vyloďoval se za Nejdelšího dne v Normandii a zde velí torpédoborci (nikoliv křižníku jak zde někdo uvádí) Haynes. Cestou narazí na německou ponorku a začíná hon na kočku a na myš. Mitchum je zkušený kapitán, umí přemýšlet jako velitel německé ponorky a dělat rychlá protiopatření v případech, které by jiného kapitána zakočily. Německý velitel tam dole však také není žádný začátečník a tak je radarem vybavený torpédoborec s hlubinnými pumami jen o krapet ve větší výhodě než v hlubinách skrytá ponorka s torpédy. Být to o rok později, zavolal by si Haynes na pomoc Catalyny či B24 speciálně vybavené na stíhání a zaměřování ponorek a společně by ji poslali ke dnu. Takto však máme možnost sledovat touhu zlikvidovat nepřítele z obou znepřátelených stran. Srovnání se šachovým turnajem je přesné ! Já se dobře bavil, tak jak to mám u válečných filmů rád. Konec překvapil. Dávám čtyři hlubinné pumy. * * * * ()

ecis 

všechny recenze uživatele

Vzhladom na rok vzniku je to velmi vydareny vojnovy kusok, co dosvedcuje aj ziskany Oskar za specialne efekty. Vysoka takticka a strategicka hra nemeckej ponorky a americkeho torpedoborca Buckley. Dvaja skuseni kapitani rozohravaju sachovu partiu na otvorenom mori. Neda sa to samozrejme porovnavat s Das Boot. Oproti nemu chyba filmu viac klaustrofobnych, depresivnych ponorkovych zaberov a napatia. Zaver je ale zase ludskejsi a civilizovanejsi. V dnesnej dobe sa taketo vojnove filmy netocia - co je na velku skodu. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Je fascinující, jak dvanáct let po druhé světové válce Amíci do světa vytasili námořnické drama, kde na jedné straně stojí torpédoborec a na straně druhé ponorka. A co víc, fascinovalo mě, jak tady záhy otevíraly myšlenky, jako že ne každý Němec souhlasí s tím, co Hitler v dané době páchá. Byť za vlast i tak bojuje. Pěkné. Přesto hodně dobové. Akční sekvence vypadají poměrně úsměvně, ale možná ještě líp vypadá posádka německé ponorky, která je oblečená, jak kdyby se vychystávala někam na pláž. Jinak podstatou filmu je boj mezi dvěma mentálně silnými chlapy a tak to taky vypadá. Dobrý kousek. ()

Galerie (10)

Zajímavosti (15)

  • Nemecká ponorka videná v tomto filme je oveľa priestrannejšia, čistejšia a upravenejšia ako skutočné nemecké ponorky z druhej svetovej vojny. (westerns)
  • Průměrná délka záběru je 8,7 vteřiny. (Mol)
  • Mnohí nemeckí námorní dôstojníci sa nepovažovali za nacistických, ale nemeckých. Nesúhlasili s politickou filozofiou nacistickej strany. Ukazuje to scéna, kde mladý nemecký dôstojník čítal Hitlerovu knihu. Skúsení dôstojníci sa na seba pozreli a kývali hlavou. (westerns)

Reklama

Reklama