Reklama

Reklama

The End of the Line

  • Slovensko Koniec potravinového reťazca (festivalový název)
Trailer
Velká Británie, 2009, 83 min

Režie:

Rupert Murray

Hrají:

Mélanie Laurent, Ted Danson (vypravěč), Boris Worm

Obsahy(1)

O kousku ryby na talíři víme zpravidla jen to, že je zdravá pro náš organismus. Chybí nám však další informace, které bychom měli chtít znát. Odkud ta ryba pochází, jak byla ulovena a zda její druh není ohrožen," říká britský novinář Charles Clover, autor knihy The End of the Line. Režisér Rupert Murray se jí inspiroval při natáčení svého dokumentu o globalizaci rybolovu. V tempu, jakým dnes rybolov na celém světě probíhá, totiž není možné, aby příroda obnovovala své zdroje. Snímek ukazuje hlavní problémy spojené s ubýváním ryb. Jedním z nich je nedodržování kvót pro lov, z čehož snímek obviňuje Čínu i některé evropské státy, dále je to neekonomický lov velkého množství ryb a důležitou roli hraje i upřednostňování některých druhů, zejména pak obřích tuňáků, vyhledávaných labužníky. Vizuálně poutavý dokument přináší několik základních rad, jak se může i jednotlivec zasadit o zachování rovnováhy fauny světových oceánů. (Jeden svět)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (15)

Slarque 

všechny recenze uživatele

Ze světových moří už zmizelo zhruba 90% velkých ryb (někteří odborníci tvrdí, že jde „jenom“ o 70%). Pokud se k mořím nezačneme okamžitě chovat lépe, bude z nich poslední ryba vylovena zhruba kolem roku 2048. Zdají se vám takováto tvrzení přehnaná? Pak doporučuji buď si někde sehnat tenhle dokument nebo stejnojmennou knihu Charlese Clovera, podle které byl natočen. Narozdíl od mnoha ekologicky zaměřených filmů tenhle nevidí situaci jen černě, ale říká, co už se s tímto problémem začíná dělat a jak mohou i jednotlivci přispět k tomu, že se to nebude zhoršovat. Zatím luxusní restaurace mají stále na jídelníčku ohrožené druhy ryb a vědci prokázali přímou souvislost mezi úbytkem rybího trusu v mořích a globálním oteplováním. Natočeno zcela profesionálně a velmi dobře (rozhodně nejde o žádnou přehlídku mluvících hlav). ()

KOZEL84 

všechny recenze uživatele

No tak ještě že Jamie Oliver přestal ve svém tv pořadu dělat recepty z tunáka.Oceány sou hned v cajku (toto mě vyloženě rozesmálo).Jinak rovnou říkám,že mi už příjde nechutné jak si pořád někdo vymýšlí různé apokalypsy.Ozonová díra (po tom už ani pes neštěkne),ptačí a prasečí chřipka (ale prosim vás) a oblíbený bubák globální oteplování (moc hezky si na tom skrachovalý politik postavil kariéru).Hypotéza ukazující,že za 50 let nebude co lovit mi příjde jako předpověd počasí půl roku dopředu.Jako když v zimě slyším,že v létě budou tropická vedra a pak je vedro 14 dnů a zbytek léta chčije.Na tomhle by sice mohlo něco být,ale stejně se pokladní v Tescu nebudu ptát odkud je ten tunák v plechovce ulovený a jestli legálně.Každopádně tenhle dokument je spíš pro jiné země.My jako Češi se na tomhle nijak výrazně nepodílíme,řekl bych (myslím samozřejmě spotřebu ryb;-).http://www.youtube.com/watch?v=P8tfuBIutLI ()

Reklama

Hadascz 

všechny recenze uživatele

O úbytku ryb v oceánech, o tom jak za 40 let dojdou ryby a co je potřeba dělat..Dokument zaujme poselstvím, o statistických jednotkách nemluvím, ale je jasný, že moře je čím dál víc prázdnější. Nabízí možnosti řešení a jako nejvíc reálný mi přišli ty rezervace, protože pokud by stály stejně jako ty rybí farmy tak i snad by bylo víc pracovních příležitostí. Každopádně pokud se nic nezmění, tak brzo budeme znát ryby jen z dokumentů od BBC. A to by byla velká škoda. Chce to změnu, slovo o tom budu šířit. I malá jednotka mlže změnit svět. ()

merlinovic 

všechny recenze uživatele

Zajímavý dokument, leč několik věcí mu musím vytknout. Ze začátku krvavé záběry a speciálně záběry na krev působí dojmem laciného ekologického počinu, nicméně nakonec to naštěstí bylo něco víc. První polovina flmu je pořád dokola ukazování pár stejných grafů.... Naopak "orání" mořského dna by si zasloužilo daleko větší prostor, nebyl tam snad žádný záběr zdevastovaných korálů atd. Dál mi dost vadili narážky na globální oteplování ve stínu faktu zpráv o falšování údájů, o rušení měřících stanich v chladnějších oblastech atd. Na druhou stranu je v závěru nabídnuto řešení, které zřejmě u nás moc praktikovat nejde protože u nás se moc ryb nejí a v podstatě tu moc na výběr není. Celkově ho hodnotím pozitivně i když lehce pochybuju o jeho uplné objektivitě... ()

whack 

všechny recenze uživatele

Každý deň je zabitých 6,6 miliárd rýb a morských mäkkýšov a 247 miliónov väčších morských zvierat pre mäso (celosvetovo). Tento dokument ukazuje tragické následky nášho šialeného konzumu a neekonomického anti-ekologického rybárčenia. Keď vyžeriete všetky ryby z oceánov, mäsožravci, čo potom budete jesť? ()

Reklama

Reklama