Reklama

Reklama

Dr. Martin Harris s manželkou Liz přijíždí do Berlína na vědeckou konferenci. Po příjezdu do hotelu Martin zjistí, že jeho kufřík zůstal na letišti. Vezme si taxík, ale cestou na letiště mají nehodu, auto skončí v řece. Martin je v bezvědomí, řidička Gina ho vytáhne na břeh, pak ale musí zmizet, protože je v zemi ilegálně. Z kómatu se probudí až za čtyři dny. Hned se vrátí do hotelu, zjišťuje, že ho manželka nezná a je doprovázena neznámým mužem, který se za něj vydává. Martin si není jistý, jestli se po nehodě zbláznil, nebo jestli je obětí nějakého obrovského spiknutí. Úřady, které mu nevěří, ho naprosto ignorují. Pronásledují ho tajemní nájemní vrazi a on je sám, unavený a na útěku. S pomocí nečekaného spojence, řidičky Giny, která ho zachránila, se po hlavě vrhá do řešení záhady. Začíná pochybovat nejen o své příčetnosti a identitě, ale i o tom, jak daleko je schopný zajít, aby odkryl pravdu. (TV Nova)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (1 081)

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

Dlouho mě film velmi bavil. Přesněji, zhruba hodinu šlo o velmi zajímavý thriller s tou správnou mysteriózní atmosférou. Ale pak přišla automobilová honička, film chytil akčnější nádech a můj dobrý pocit ze snímku začal pomalu ustupovat. Jistě, potom šlo o ještě docela slušný akčňák, kterému nechybělo napětí, ale ten na sebe postupně začal přibalovat jedno klišé za druhým a čím dál tím méně uvěřitelné scény, navíc s logickými chybami a vše bylo korunováno pohádkovým (rozuměj nereálným) koncem. Co se týče herců, když pominu pochybnou motivaci taxikářky (násilně vnuknutou faktem, že je do toho vtažená taky a nemůže zpět), neměl jsem s postavou Diany Krueger větší problém (i když ten přízvuk...fakt byl nutný?) a měla moje sympatie. Jenže když zapřemýšlím nad rolí Liama Neesona, neubráním se srovnání s žánrově blízkým filmem 96 hodin. Nevím sice, co všechno za herce odvedl dublér-kaskadér, ale smekám před panem Neesonem klobouk za to co předvádí, na to kolik mu je fakt palec nahoru. Jenže zatímco v 96 hodinách byla jeho postava svými schopnostmi ozbrojená hned od začátku (bývalému agentovi člověk spíš věří všechny ty přežité bitky než nějakému doktorovi, který si na "nic" nevzpomíná, že?), v Neznámém se divák musí sám sebe ptát, co všechno se dá ještě hlavnímu hrdinovi věřit, na co si "vzpomněl" a co je jen slabé místo scénáře, což filmu dost škodí (tohle bylo třeba u agenta Bournea vymyšlené daleko lépe; a nezmiňuju ho náhodou, kdo tuhle trilogii viděl, nebo třeba jen první díl, je mu hned jasné, kde se tvůrci Neznámého inspirovali a z toho jim vyplyne, že nápad není zrovna moc původní). Sečteno a podtrženo, pouze průměr (a to byl potenciál o dost větší, škoda). ()

Davies182 

všechny recenze uživatele

Výborně! Proč ta tříhvězdičková palba?? Unknown sice možná není tak svižný, jak slibovaly trailery a jak jsme byli natěšení po Taken, ale svůj účel plní. Účel překvapivě kvalitního snímku, jehož tahouny jsou Neeson v hlavní roli (kinosál téměř plný - Liamovi to přeji a jsem rád, že lidi na něj chodí) a permanentní napětí. CHTĚL jsem znát pravdu stejně, jako Martin Harris, rozuzlení mne opravdu (!) překvapilo, a i když značně omleté a vlastně dost neoriginální, nečekal jsem jej. 75%. P.S. Nedovedu si představit, jak dokáže herec po smrti své manželky ztvárnit postavu vědce, kterému ukradli identitu a jehož filmová žena se k němu nemá - všechna čest. ()

Reklama

Lateef 

všechny recenze uživatele

Liam Neeson pátrá po své identitě skoro stejně intenzivně a zapáleně jako v Taken po své dceři, rokem narození by měl připomínat medvěda, co začíná vylézat z brlohu jednou, maximálně dvakrát za měsíc, pravda je však taková, že se Berlínem pohybuje stejně rychle jako mamba černá africkou savanou a v závěru dokonce dvakrát třikrát uštkne své protivníky hbitými končetinami. A právě Neeson a jeho charisma drží celý film kousek nad průměrem, jelikož scénárista počínaje druhou půlkou filmu zešílel jako moucha tse-tse po clavinu. Potřeba zamotat film důkladněji než pokoutník nálevkovitý svoji kořist sem přitáhla nelogičnosti, přeplácanost a kvantum meganáhod. A čeho je moc, toho je příliš. Takže jednou se to dalo, ale v podstatě nemám proč se na film podívat znovu, nevybavuju si ani jednu scénu, která by mi utkvěla v hlavě nějak silněji. Ano, určitě se nenudíme, ale v Taken stačí slyšet, jak Liam varuje po telefonu únosce, a mám husí kůži hned. Tahle fyziologická reakce se zde nedostavila. Bohužel. 30 miliónů dolarů(rozpočet)/130 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/30 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí) ()

Tom Hardy 

všechny recenze uživatele

Poměrně nevděčný mix relativně chytrého a béčkově naivního. A – což bude pro mnohé nevyhnutelné zklamání – rozhodně to není ani vzdáleně příbuzné 96 hodinám. Neznámý je v základu staromódně střižený thriller (něco jako 48 hodin v Paříži s Fordem), který se utrhne ze střídmého řetězu v poslední půlhodince (naštěstí pořád v přijatelných mezích). Extra body za vyníkajícího Ganze a vyváženou první hodinu, kdy jsem si upřímně nebyl jistý tím, co to na nás tvůrci ušili za boudu. Nic extra, ale poctivě odvedená práce, která si svůj díl diváků bezesporu zaslouží. ()

verbal 

všechny recenze uživatele

Liam se asi třískl do hlavy i před tím, než mu doručili scénář a v domnění, že je druhořadý pokrfejs Damon, řekl své nesmělé "ano". Na rozdíl od Mata však v kómatu zapomněl, že umí karate, a tak likviduje profesionální vrahy u Brandenburské brány jen za pomocí svého charismatu. Ač akčně dokonalé, letecké záběry Berlína umí dneska kdejaký gůgl a scénárista nechával svou cihlu eidamu uzrát ve spíži plné myší tak dlouho, až vytáhl ohryzané torzo ementálové logiky. Nebýt rýsujících se bradavek Krugerovic Dianky a dokonalého Staatssicherheitsmitglieda Herr Ganze, byl by tento film ganz scheisswert. ()

Galerie (64)

Zajímavosti (20)

  • Natáčelo se ve Východním i Západním Berlíně, v celé řadě čtvrtí, jak v ulicích čtvrti Friedrichshain-Kreuzberg, tak na známých místech, jako je Braniborská brána a Ostrov muzeí. Natáčení probíhalo také ve studiu Babelsberg, nejstarším komplexu filmových studií na světě, které je také koproducentem filmu. Exteriér Jürgenova bytu se natáčel ve čtvrti Friedrichshain, v ulici Karl-Marx Allee, před jednou z nejstarších budov postavených sovětským režimem, ve které bydlely kádry z Moskvy dohlížející na východní Němce v Berlíně. Další lokací, kterou produkce využila, byl okázale strohý exteriér Nové národní galerie, kterou postavil v 60. letech 20. století architekt Ludwig Mies van der Rohe. Záběry v interiéru této scény se ale natáčely v Muzeu fotografie ve čtvrti Charlottenburg, kam nechali filmaři nainstalovat výstavu. (Taninaca)
  • Když sestřička píše na kartičku adresu detektiva Jürgena (Bruno Ganz), píše nejprve levou rukou, avšak hned v dalším záběru má propisku v ruce pravé. (frmoll)

Související novinky

Best of 2011 dle vybraných uživatelů

Best of 2011 dle vybraných uživatelů

31.12.2011

Další filmový rok je za námi, a tak vám přinášíme přehled nejlepších filmů roku dle předních uživatelů ČSFD.cz. Uživatelé i filmy v jejich výběru jsou seřazeny abecedně. Jako vítězný snímek z tohoto… (více)

„Neznámí“ tvůrci směřují do první ligy

„Neznámí“ tvůrci směřují do první ligy

16.07.2011

Přestože se thriller Neznámý dočkal spíše vlažných recenzí, při 30-milionovém rozpočtu vydělal sympatických 130 milionů a jeho tvůrci mají o hollywoodskou budoucnost postaráno. Nepřekvapí to hlavně u… (více)

Dracula zase trochu jinak

Dracula zase trochu jinak

10.02.2011

Nejslavnější příběhy mají tu smůlu (nebo štěstí?), že se tvůrci pořád snaží o jejich nová, originální zpracování. Někdy to vyjde, někdy vznikají bizarní projekty. Stokerův Dracula není výjimkou – z… (více)

V obležení krásných mladých blondýnek

V obležení krásných mladých blondýnek

27.10.2009

...se ocitne hyperaktivní Liam Neeson v thrilleru produkční společnosti Dark Castle a studia Warner Bros. Unknown White Male. Pro producenta Joela Silvera film natočí Jaume Collet-Serra, který po… (více)

Reklama

Reklama