Reklama

Reklama

Dr. Martin Harris s manželkou Liz přijíždí do Berlína na vědeckou konferenci. Po příjezdu do hotelu Martin zjistí, že jeho kufřík zůstal na letišti. Vezme si taxík, ale cestou na letiště mají nehodu, auto skončí v řece. Martin je v bezvědomí, řidička Gina ho vytáhne na břeh, pak ale musí zmizet, protože je v zemi ilegálně. Z kómatu se probudí až za čtyři dny. Hned se vrátí do hotelu, zjišťuje, že ho manželka nezná a je doprovázena neznámým mužem, který se za něj vydává. Martin si není jistý, jestli se po nehodě zbláznil, nebo jestli je obětí nějakého obrovského spiknutí. Úřady, které mu nevěří, ho naprosto ignorují. Pronásledují ho tajemní nájemní vrazi a on je sám, unavený a na útěku. S pomocí nečekaného spojence, řidičky Giny, která ho zachránila, se po hlavě vrhá do řešení záhady. Začíná pochybovat nejen o své příčetnosti a identitě, ale i o tom, jak daleko je schopný zajít, aby odkryl pravdu. (TV Nova)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (1 081)

FlyBoy 

všechny recenze uživatele

Starý dobrý Serra sa nezapiera, tj. neskrýva zlozvyky zažitej priemernosti/obohranosti a vypúšťa do upršaného/usneženého Berlína nindžu Liama, ktorý ani po 96 hodinách nestratil chuť rozbíjať papuľe, devastovať sponzorské meďáky-po novom nachádzať i stratené vedomie-lomeno-identitu. Už z plagátu a oficiálneho textu distribútora je patrné, že nepôjde o "ťažké umenie", ale pri najmenšom o stráviteľnú žánrovku, ktorá sa nebude babrať s logikou a ako kompenzáciu ponúkne "kontaktný šport" na viacero spôsobov. Mňa tieto modelové machinácie bez pridanej hodnoty dokážu niekedy pekne nasrať, ale sem-tam sa stane, že "capo" je sympoš/bombardér (napr. Neeson, Damon), ktorému buď počas alebo na konci väčšinou helfne nejaká tá scénaristická vývrtka zachraňujúca hrdinovo, ale aj režisérovo meno (česť výnimkám ako Paul Greengrass-ten si okrem Bourna, kde mu vyrovnane sekundoval Tony Gilroy-vystačí aj sám). Nečakané rozuzlenie preto schvaľujem, vyšliapané stopy zavádzania/nepravdepodobnosti totiž skôr zahladzuje než rozširuje. A precvičme si teda slová končiace na "eš". Do "Neznámeho" sa nezamiluješ, ale keď ho spoznáš-neoľutuješ, na svoje si prídeš a čoskoro naň-zabudneš.:) ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Štve mě, že Neznámý divákovi neumožňuje, aby vytvářel odvážnější hypotézy (poskytnuté informace lze stěží brát coby ponouknutí k dvojímu čtení) a přemýšlel víc, než je třeba k pochopení elementární vyprávěcí kauzality, se kterou si Serra po celou dobu vystačí (jdi za postavou A, zjisti, co můžeš a na základě toho přejdi k postavě B). Současně se mi líbí, že prostota zápletky umožňuje plně koncentrovat pozornost na obvyklé žánrové laskominy (intenzifikace WTF?! momentu, syrové a surové pěstní souboje, hrdinova (dez)orientace v neznámém prostředí) a na Neesonovo strohé, ale účelu výborně sloužící a všechny ostatní zastiňující herectví. Když přiměřeně snížíte své nároky a nebudete přemítat, o kolik větší nervák by z téhož vykřesal Polański, neřkuli Hitch, ani by vás příliš nemuselo zarmoutit zdegenerované rozuzlení. 65% ()

Reklama

Isherwood 

všechny recenze uživatele

Neznámý nepřináší žádnou převratnou novinku, tím rozuzlením hádanky okolo identit(y) hlavní postavy navíc vrací do hry jednu nedávnou módní vlnu, ALE… Jaume Collet-Serra po brilantním Orphan znovu dokazuje, že jeho prvotina svého času byla nutným zlem pro vstup do Hollywoodu, přičemž až teď může ukázat, co vše v něm dříme. Nebudu lamentovat nad dějem, který zase frčí podle x-krát obkreslené šablony. Serra to umí s herci naprosto dokonale a jeho dítko funguje hlavně tehdy, když se brnká na struny paranoie. Závěr však nabízí to, co mě v poslední době nevyvádí z údivu. A tím je současná herecká poloha Liama Neesona, který na prahu šedesátky přesedlal na role nekompromisních akčních hrdinů, kteří se schovávají pod rouškou civilní obyčejnosti, aby pak ve správné chvíli přesně stříleli a zasazovali tvrdé direkty. Jeho nemilosrdné charisma prostupuje celým filmem a dává zapomenout i na to, že to sem tam nesedí v logice. PS: Überhodný arabský šejk a bývalý člen Stasti jako kladné postavy? :) ()

M.a.t.t. 

všechny recenze uživatele

V Taken mu vzali dcéru, v Unknown pre zmenu jeho identitu. Narozdiel od neho má ale Unkown bližšie k staromódnemu hitchcockovskému thrilleru, ktorého ústredná zápletka je ale v zásade až triviálne jednoduchá a zbytočne natiahnutá. Dôsledkom toho je oveľa ťažšie prehliadnuť rôzne barličky a nedostatky a že vlastne hlavne v závere nejde a žiadnú výnimočne inteligentnú záležitosť. Ale zase sa všetci od režiséra až po hercov naozaj snažia aby to bolo čo najmenej vidieť a väčšinu času im to aj vychádza. Ničím výnimočná ale poctivá žánrovka. ()

verbal 

všechny recenze uživatele

Liam se asi třískl do hlavy i před tím, než mu doručili scénář a v domnění, že je druhořadý pokrfejs Damon, řekl své nesmělé "ano". Na rozdíl od Mata však v kómatu zapomněl, že umí karate, a tak likviduje profesionální vrahy u Brandenburské brány jen za pomocí svého charismatu. Ač akčně dokonalé, letecké záběry Berlína umí dneska kdejaký gůgl a scénárista nechával svou cihlu eidamu uzrát ve spíži plné myší tak dlouho, až vytáhl ohryzané torzo ementálové logiky. Nebýt rýsujících se bradavek Krugerovic Dianky a dokonalého Staatssicherheitsmitglieda Herr Ganze, byl by tento film ganz scheisswert. ()

Galerie (64)

Zajímavosti (20)

  • Když sestřička píše na kartičku adresu detektiva Jürgena (Bruno Ganz), píše nejprve levou rukou, avšak hned v dalším záběru má propisku v ruce pravé. (frmoll)
  • Natáčelo se ve Východním i Západním Berlíně, v celé řadě čtvrtí, jak v ulicích čtvrti Friedrichshain-Kreuzberg, tak na známých místech, jako je Braniborská brána a Ostrov muzeí. Natáčení probíhalo také ve studiu Babelsberg, nejstarším komplexu filmových studií na světě, které je také koproducentem filmu. Exteriér Jürgenova bytu se natáčel ve čtvrti Friedrichshain, v ulici Karl-Marx Allee, před jednou z nejstarších budov postavených sovětským režimem, ve které bydlely kádry z Moskvy dohlížející na východní Němce v Berlíně. Další lokací, kterou produkce využila, byl okázale strohý exteriér Nové národní galerie, kterou postavil v 60. letech 20. století architekt Ludwig Mies van der Rohe. Záběry v interiéru této scény se ale natáčely v Muzeu fotografie ve čtvrti Charlottenburg, kam nechali filmaři nainstalovat výstavu. (Taninaca)
  • Ve scéně, kdy doktoru Harrisovi (Liam Neeson) přijde v galerii textová zpráva na jeho mobilní telefon, se na displeji zobrazí datum obdržení 29. 3. 2010. Poté se ale na displeji mobilu objeví datum 26. 11. 2011. (Pavlínka9)

Související novinky

Best of 2011 dle vybraných uživatelů

Best of 2011 dle vybraných uživatelů

31.12.2011

Další filmový rok je za námi, a tak vám přinášíme přehled nejlepších filmů roku dle předních uživatelů ČSFD.cz. Uživatelé i filmy v jejich výběru jsou seřazeny abecedně. Jako vítězný snímek z tohoto… (více)

„Neznámí“ tvůrci směřují do první ligy

„Neznámí“ tvůrci směřují do první ligy

16.07.2011

Přestože se thriller Neznámý dočkal spíše vlažných recenzí, při 30-milionovém rozpočtu vydělal sympatických 130 milionů a jeho tvůrci mají o hollywoodskou budoucnost postaráno. Nepřekvapí to hlavně u… (více)

Dracula zase trochu jinak

Dracula zase trochu jinak

10.02.2011

Nejslavnější příběhy mají tu smůlu (nebo štěstí?), že se tvůrci pořád snaží o jejich nová, originální zpracování. Někdy to vyjde, někdy vznikají bizarní projekty. Stokerův Dracula není výjimkou – z… (více)

V obležení krásných mladých blondýnek

V obležení krásných mladých blondýnek

27.10.2009

...se ocitne hyperaktivní Liam Neeson v thrilleru produkční společnosti Dark Castle a studia Warner Bros. Unknown White Male. Pro producenta Joela Silvera film natočí Jaume Collet-Serra, který po… (více)

Reklama

Reklama