Příběhy slavných

• Česko Předčasná úmrtí (více)
všechny plakáty
TV spot
Česko, (2000–2013), 170 h 29 min (Minutáž: 45–60 min)

Režie:

Petr Lokaj, Zdeněk Gawlik, Pavel Křemen, Petr Kotek, Marek Dušák, Václav Kučera (více)

Josef Kemr, Helena Růžičková, Miloslav Šimek, Július Satinský, Zdeněk Štěpánek, Karel Zich, Jiří Kodet, Stella Zázvorková, Vladimír Dvořák, Eva Jakoubková, Libuše Geprtová, Nataša Gollová (více)

Série(13) / Epizody(196)

Recenze uživatele Karlos80 k tomuto seriálu (6)

Nespoutaný živel (2001) (S02E16)

Nespoutaný lidový humor v podání nespoutaného lidového vypravěče:-) A nejen to.. ()

Hamlet IX. hodnostní třídy (2002) (S03E03)

Zajímavý dokument o jednom z nejlidštějších a neupřímnějších herců naší filmové historie, z výpovědí dvou výše uvedených herců ale i třeba od svého syna, dcery a sestry kteří jsou ještě stále mezi námi. Ano mluvím o herci a spisovateli Jindřichu Plachtovi, tedy o herci ryzího herectví, dobráka od kosti, navíc s velmi lidovým, dobrosrdečným, úsměvným, mudrlantským a vlídným humorem. Tento dokument mapuje v kostce jeho samotné začátky, od jeho narození, práci v bance, po různá divadelní angažmá, role ve filmech, rodinu, a až po jeho předčasnou smrt. Co jsem si odnesl.? No bylo toho mnoho..Tak třeba například to co o něm říkal Jan Werich-tedy jak např. napodoboval spartakiádní pochod tisíce cvičenců v hospodě, poněvadž tam byl prý nepřekonatelný. To bylo prý něco neuvěřitelného. O jeho rozdavačnosti, o tom jak by se předal a rozdal-kdy si k němu chodili půjčovat zástupy studentů až po starce, o tom jak se občas vydával úplně za někoho jiného než kým byl, o korpulentních ženách které měl rád, o jeho vztahu k rodině, hezké bylo i to jak prý mluvil o herci Benešovi z úst samotného Beneše..Cituji: "Beneši, Beneši tak co dělaj děvky! " "Vy milovníku jeden" Sám Beneš i Kabátová vzpomínali s úžasem, ve chvíli tam padlo i to že pro ně Burian nic neznamenal, že to bylo všecko takové vyumělkované, dnes bychom řekly komerčně protěžovaného, kdežto tady od srdce. Pak mě také dostalo to jak Beneš říkal ? Představte si to ? To jsme ani nevěděli, když umřel tak jsme se dozvěděli že on byl komunista ! Celé ty dlouhé léta to nejen před námi tajil ! Bylo to dáno víceméně tím že, když byl s jeho otcem jako malej kluk v Rusku, tak právě tam viděl ty propastné sociální rozdíly. Nato Kabátová odpověděla? Ale on byl takovým tím dobrým komunistou víte? Tím kterej to myslel a to nejen s lidmi dobře, tak jak by to mělo asi vypadat kdyby to bylo..Fáral s horníky na dole, kteří ani nevěděli s kým mají tu čest, byl si vědom své popularity aniž by ji dával nějak najevo, ale také toho že tam přiláká na své jméno desítky lidí.. Pak zde padlo i několik slov o jeho roli v Panu Novákovi-což byla agitační komedie na podporu náborové akce "70000" z administrativy do výroby. Prý neuvěřitelné svinstvo ! Tam jsem ho také viděli snad poprvé v Československém filmu do půl těla svlečeného. Což prý v tu dobu a s takto populárním člověkem, byl výsměch všem dělníkům. Někdy na konci filmu povídá Plachtův syn Zdeněk, víte on měl vlastně neuvěřitelné štěstí že umřel tak mlád, poněvadž jestli by přežil 48', tak pak určitě ne rok 52' kde byly na řadě politické procesy které by ho prý zajisté smetli ! Trochu smutné, ale i to o něčem vypovídá, a sice o tom že je rozdíl bejt komunistou s přesvědčení a nebo v opačném případě tím pravým..Možná by pak sám koukal, jací komunisté a s jakou myšlenkou se tam dostali..Opravdu zdařilý dokument (samozřejmě s daleko více zajímavými informacemi-to byl jen výčet těch nejzajímavějších a těch který mi nějak více utkvěli v paměti), o velikém herci který se svého stáří nedožil, avšak alespoň si jej zahrál se vší úctou ve svých filmech, v rolích sice kolikrát malých ale i tady odtud si budoval svojí pevnou základnu a leckdy právě svým jedinečným nadáním a umem o třídu převyšoval i výkony ostatních nejen v hlavních a ale i třeba v dalších vedlejších rolích. Herec který se nikdy nedočkal své veliké hlavní role-tedy "haupt" role (role jemu přímo napsanou na tělo, i když mu ji psal už před lety jeho přítel Vančura, tak se ji nedočkal, nás však může těšit, že ji alespoň se zpožděním zahrál Josef Abrhám v roce 1989 ve filmu "Konec starých časů"), podobně jako třeba Burian, Haas, a nebo nakonec i Marvan se svými Anděli apod. Ale přesto v Cestě do hlubin študákovy duše, Před maturitou, v Mužích v offsidu a nebo třeba v Městečku na dlani se mu ji téměř dostalo. () (méně) (více)

Věčný Kristián Oldřich Nový (2004) (S05E04)

Oldřich Nový, co více k tomuto předválečnému salonnímu milovníkovi, navíc vždy elegantnímu, noblesnímu a šaramantnímu herci ještě dodat. Například jsem nevěděl to že to byl vlastně on kdo zachránil J. Skopečkovi život v koncentračním táboře Osterode v Sasku kde byli oba deportováni. O. Nový kvůli jeho manželce Alici která byla židovka (a to velmi zámožná-jak jinak) a J. Skopeček sám kvůli židovskému původu to jsem opravdu nevěděl. Jinak vše podstatné i nepodstatné si myslím že už bylo dávno kolikrát předtím řečeno a napsáno a mě jako milovníkovi starých českých filmů tento dokument nepřinesl prakticky nic nového. Ale co bysme také chtěli v pár minutkách že pane Marthosi:-)? Hodnotím tak jen díky výpovědím jeho hereckých vrstevníků S. Beneše a Z. Kabátové. Ty ostatní mají výpovědní hodnotu značně diskutabilní..Sám herec Nový byl profesionál každým coulem. Všem (nejen znalcům) a různým staromilcům velmi vřele doporučuji, určitě se jedná o jeden z celkem ucelených (toť určitě pro méně znalého diváka-laika) dokumentů o životě a díle tohoto velkého herce. ()

Sesazený král (2007) (S08E08)

V některých výpovědích a komentářích nic nového pod sluncem, ale svým způsobem se jedná opět o docela zajímavým způsobem zpracovaný dokument, mapující spíše Burianův soukromý život, to vše se dvěma na slovo vzatými průvodci, panem Justem a Suchým a několika hereckými kolegy. K dokumentu..Vlasta Burian se netajil tím, že měl peníze, také to všude dával skoro až megalomanským způsobem patřičně najevo. Když si třeba koupil nové auto, tak si slavnostně se svojí ženou vyjeli a celá Praha musela vidět a vědět, že Burianovi mají nové auto:-)! To se dělo, děje a bude dít i nadále, ostatně to vidíme v hojné a někdy až v opravdu neetické míře i u dnešních hvězd a rádobyhvězd, kteří mu ale nesahají ani po kotníky.. Néé, teď vážně, žádná omluva ani ta soudní rehabilitace po roce 94' nemohla zahojit šrámy na duši tohoto velkého a hlavně geniálně všestranného umělce. To, co musel prožívat po roce 45', kdy ho obvinili z kolaborantství a z vlastizrady jak jeho blízcí příbuzní, tak i obyčejní lidé-kolaboranti a prospěcháři, to se nejspíš nedalo ani popsat. Sám velký režisér Jan Sviták to poznal na vlastní kůži, když ho rozběsněný dav v Praze lynčoval a později jeho život ukončil sovětský voják dávkou ze samopalu. A byly by i další, viz třeba Lída Baarová, která tou dobou ale už, tuším, seděla nejdřív společně s Adinou Mandlovou (obě dvě měly velké štěstí), která pak utekla do Anglie a Lída po roce 48' do Rakous. Pro fandy V. B. další celkem fajnová záležitost, téměř povinnost. A pro ty ostatní, určitě zajímavý dokument, který by si neměli nechat ujít.. ()

Ilínek (2009) (S10E06)

Zejména pro všechny, kdo si naivně myslí, že Ilja Prachař st. vytvořil jen legendárního Trautenberga a že před resp. po už nic jiného nenatočil..Zajímavý herec ale i člověk.. ()

Ecce homo Šebánek (2009) (S10E08)

Dobrej chlap, takovýhleho dědu bych bral všema deseti:-) S tím se muselo zažít a hlavně užít, tedy když zrovna neměl ty své chvilky, ale ty má občas každý chlap. Člověk tohoto vynikajícího neherce zná jen z oblíbených Formanovsko-Papouškovských filmů, ale o jeho životě nikdy nic pořádně nevěděl, tento dokument se vám ho bude snažit přiblížit i jako milujícího otce od početné rodiny, brilantního baviče v soukromí (rodina si s ním užila své, především o Vánocích), vášnivého rybáře atd. Škoda že sešlo z toho připravovaného projektu s Janem Werichem, to mohlo bejt zajímavý ale točit s takovouto hereckou kapacitou, kdy natom navíc nebyl zdravotně nejlépe, nakonec z toho tedy sešlo..Moc pěkné především rodinné popovídání...Děda Ecce-homo Šebánek je prostě stále v kurzu, o tom svědčí jednak nezvykle vysoké hodnocení i poměrně slušný počet komentářů.. ()