Reklama

Reklama

Zbytečná krutost

  • Česko Zbytečná krutost aneb žena, pistole a obchod s nudlemi (více)
Trailer
Čína, 2009, 95 min

Režie:

Yimou Zhang

Scénář:

Zhengchao Xu, Jianquan Shi, Joel Coen (původní scénář) (více)

Kamera:

Xiaoding Zhao

Hudba:

Lin Zhao
(další profese)

Obsahy(1)

Wang je skleslý, prolhaný a chamtivý majitel obchodu s nudlemi v čínském pouštním městě. Jeho opomíjená a sarkastická žena má tajný poměr s Liem, s jedním z Wangových zaměstnanců. Li, nesmělý muž, neochotně ukrývá zbraň své milenky, kterou si koupila na vraždu svého manžela. Wang ale sleduje každý jejich pohyb. Podplatil policistu Zhanga, aby zabil tento nepřípustný pár. Vypadá to jako perfektní plán: celá záležitost bude krutá a krvavá, ale s uspokojivým koncem...nebo si to alespoň myslí. Darebný Zhang má ale rovněž vlastní plány. Když dojde ke zvratu v příběhu, proteče více krve a bude spácháno mnoho násilí... (Filmbox)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (40)

H34D 

všechny recenze uživatele

Ono to vlastně nedopadlo vůbec špatně, film je velmi dobře natočen i včetně pěkného vizuálna, které je pro Yimou Zhanga typické. Problém je, že příběh předlohy je dle mě velmi těžko převeditelný do jiné (starší) doby a jiné kultury. Atmosféra temného děje s kontrastně absurdními momenty tedy znatelně oslabuje. Postavy zde nemají tak silné charisma a typicky Coenovský wtf humor se zde překlápí do o něco divácky přijatelnější a tím pádem pro tento příběh méně vhodné verze humoru. Asijská verze je zkrátka ve všem horší a působí mnohem obyčejněji než poměrně originální a tedy do jisté míry nenapodobitelný Blood Simple. Přesto všechno působí tento kousek pořád relativně dobře. Dokonce se ani nejedná o otrocký remake - paradoxně díky tomu, že je ve všem o něco horší je také i trochu jiný a tudíž "soběstačný". 6/10 ()

Sobis87 

všechny recenze uživatele

Yimouova Zbytečná krutost se na rozdíl od originálu bratří Coenových odehrává ve starověké Číně, rozdíly mezi oběma verzemi lze zpozorovat ale i z hlediska žánru. Zatímco původní film byl temný thriller, tato verze, ačkoliv také velmi poctivě buduje napětí, je humorná až groteskní. Postavy tu postrádají hlubší psychologii a fungují více jako karikatury (např. tlouštík s neskutečně velkými předními zuby, šilhající náčelník, atd.), s čímž jde ruku v ruce i výrazné přehrávání protagonistů. Rozdíly lze nalézt i v samotném příběhu (celý úvod s perským kupcem je zcela odlišný), avšak stěžejní scény původního filmu zůstávají zachovány. ()

Reklama

salalala 

všechny recenze uživatele

Rozhodně zajímavý film. Předlohu jsem dosud neviděl, tudíž nemůžu srovnávat. Nicméně je fakt, že na začátku trvá déle, než si člověk zvykne na hodně komediální a odlehčené pojetí Zhanga Yimou. Herci asi záměrně přehrávají, tím pádem to afektované asijské herectví je malinko víc nesnesitelné než obvykle. Příběhově je to krásně zamotané a fajn, a jak už tady někdo podotkl, výjimečné je to právě tím, jak bizarní to je. Vizuálně je to ale perfektní a z některých obrazů přechází zrak. I ty jsou ale nadnesené a jakoby nereálné a dost fantazijní. Dost povedené jsou taky hodně dlouhé pasáže, kde se nemluví a do ticha se ozývají jen parádní zvuky - tady vyniká neuvěřitelná jistota a režijní mistrovství Zhanga Yimou. Celkově mi to ale nepřijde lepší než průměrné, protože mi ta komedie přijde až moc laciná a křečovitá a ani to herectví mi úplně nesedí. Solidních 60%. ()

Adrian 

všechny recenze uživatele

Presun zo zapadu na vychod, Zhangovove vyrazne farbicky z casti utlmene. Hlavnym posunom oproti Coenovcom je prechod od ciernej komedie k cistemu, situacnemu humoru v prvel polke snimku (ktory mi moc nesadol), pricom ten ciernohumorny prichadza az s bliziacim sa zaverom (a hned to zacne byt stavnatejsie). Snaha postupne minimalizovat dialogy a rozpravat co najviac obrazom mi prisla zaujimava a zvacsa aj obhajitelna. [EFM 2010] ()

kagemush 

všechny recenze uživatele

Než zase někdo začne prskat, že to nemá s původním filmem moc společného, měl by si dotyčný(á) uvědomit, že zatímco pro nás staří (rozuměj antičtí) řekové rozdělili tragédii a komedii na dva svébytné směry (tím nepomíjím tzv tragikomedie, ale ty nebývají tak nařvané jako různá asijská dílka), tak právě tohle nikdo v raných dějinách východoasijského divadelnictví neprovedl. A pak se stane, že třeba ve The Untold Story chvíli koukáme na povykující policajty jak vystřižené z grotesky, no a chvíli na to čumíme na pána jak porcuje své spoluobčany do knedlíčků. A tady zrovna tak. Za mně velká spokojenost, páč principy (neo)noiru zachovány byli, a já to zas mohl vidět trochu jinak. ()

Galerie (87)

Zajímavosti (2)

  • Natáčení filmu začalo v červenci 2009 a skončilo v prosinci téhož roku. (Rugero)

Reklama

Reklama