Reklama

Reklama

Nejnebezpečnější bývá pravda. Kanadsko-německé drama z neklidného Balkánu... Prvotina kanadské režisérky ukrajinského původu Larysy Kondracké, nazvaná Informátorka (2010), vzbudila po svém uvedení značnou pozornost a mj. získala šest nominací na domácí výroční cenu Genie (nejlepší film, scénář, režie, hudba a ženské herecké výkony v hlavní a vedlejší roli – Rachel Weiszová a Roxana Conduracheová). Její kvality byly oceněny i na několika menších festivalech (Brusel, Palm Springs, Seattle). Tvůrkyně se inspirovala skutečným příběhem nebraské policistky Kathryn Bolkovacové, která se na začátku devadesátých let přihlásila do služby k mírovým sborům OSN na území poválečné Bosny. Tento krutý příběh tehdejší balkánské reality líčí utrpení několika, často nezletilých dívek, jež jsou prodávány do sexuálního otroctví. Kathryn začne rozplétat osud jedné z nich, což ji dovede až k organizátorům nelegálního obchodu. Když na situaci upozorní, dostává se do problémů. S výnosným byznysem totiž souvisí činnost dalších členů mírových sborů a zejména jejich zaměstnavatele, tajemné americké privátní bezpečnostní firmy, jež všechno kryje. Režisérka rozehrává působivou atmosféru všudypřítomného mužského šovinismu a skrytých hrozeb (Kathryn je i pro řadu svých kolegů pouhým sexuálním objektem). Přesvědčivost snímku ještě znásobují herecké výkony, zejména Angličanky Rachel Weiszové v hlavní roli a potom debutující rumunské herečky Roxany Conduracheové v úloze jedné z obětí. Vedlejší postavu jednoho z Kathryniných velitelů Nicka Kaufmana ztělesnil tehdy ještě nepříliš známý Benedict Cumberbatch. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (191)

dr.fish 

všechny recenze uživatele

Pustit se do takto emocionálně vypjatého dramatu vyžaduje odvahu, ale taky přináší jistotu úspěchu. I průměrné drama se prodá, pokud jeho tématem takováhle hrůza. A to je případ filmu Whistleblower. Vše zůstává zcela na povrchu, jakoby ani dnes tvůrci de facto nesměli o problému do podrobna hovořit. Nepustí nás do příběhu a pořád chodíme kolem horké kaše. Výsledkem je nuda v druhé polovině. A tak zbývá polovičaté poselství, že lidi jsou kurvy a OSN není o nic lepší...60% ()

Hoyt 

všechny recenze uživatele

S Rachel Weisz si nenechám ujít žádný film, kde má alespoň trochu větší roli. I tady je naprosto geniální a odvádí parádní výkon. Oproti Agoře se její role o moc nezměnila i tady bojuje proti větší síle. Tentokrát přijíždí do poválečné Bosny a řeší celosvětově přehlížený problém a to obchod s bílým masem do kterého je navíc připletená OSN. Strhující a pravdivý příběh o jedné statečné policistce. ()

Reklama

troufalka 

všechny recenze uživatele

Hodně drsné téma naturalisticky zpracované, nedoporučuji slabším povahám, k přijemnému posezení u kafe s kámoškami se též nehodí. Vlastně jsem váhala nad pěti hvězdami, ale jak už to bývá, někdy zvítězí cosi iracionáního, prostě mi ten pomyslný kousek k dokonalosti chyběl. Rozhodně pozoruhodný snímek velice sugestivě naservírovaný. Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Další z témat, u kterého budete bezmocí skřípat zubama a další z filmů, na který narazíte víceméně náhodou, protože se kinodistributorům nehodí do škatulky. Po Válečnících a rwandských filmech, kde jednotky OSN byly frustrovány svou zbytečností se zde jejich členové ukazují úplně v jiném světle, ze kterého se mi zvedla žaludek. 90% ()

Sofia 

všechny recenze uživatele

"These girls are whores of war." Otřesná podívaná, ze které mi bylo ještě dlouho špatně. Klobouk dolů před režisérkou, že se odvážila něco takového natočit a před Rachel Weisz, že do toho šla. Škoda, že právě takové filmy se nikdy nedostanou do distribuce a tím pádem do širšího diváckého povědomí. Zpracování není dokonalé, ale to filmu (aspoň v mých očích) ještě dodalo punc větší autenticity a syrovosti. ()

Galerie (29)

Zajímavosti (4)

  • Skutočná Kathryn Bolkovac, ktorá bola priamou účastníčkou udalostí zobrazených vo filme, predala práva k príbehu režisérke Laryse Kondracki za symbolických 100 amerických dolárov. (MikaelSVK)
  • Whistleblower je označenie pre človeka, ktorý vynesie na verejnosť alebo vnútorným orgánom nekalé alebo nelegálne aktivity a praktiky, ktoré sa dejú v danej firme alebo organizácii. Pojem pochádza z funkcie športového rozhodcu, ktorý odpískava faul alebo nedovolený zákrok. (muti)
  • Film byl natáčen převážně v Rumunsku, několik klíčových scén pak v Torontu. (Florentyna)

Reklama

Reklama