Reklama

Reklama

Clevelandská mafie se ho pokoušela poslat na věčnost pěstmi, kulkami i bombami. Svému osudu ale čelil s odhodláním keltského válečníka... V 70. letech zuřila v ulicích Clevelandu válka gangů. Jen během léta roku 1976 explodovalo více než třicet bomb přímo v centru města u Erijského jezera a Cleveland získal nelichotivou přezdívku „Bomb City“. Místní organizovaný zločin měla pod palcem italská mafie, která vedla zuřivou válku s irským gangsterem Dannym Greenem (1933–1977). Ten se stal ústřední postavou války podsvětí, která jednou pro vždy změnila organizovaný zločin ve Spojených státech amerických. Snímek Jak sejmout Irčana zachycuje Greenův vzestup z přístavního dělníka v jednoho z nejobávanějších gangsterů, jenž dokázal přežit několik pokusů o vraždu. To v něm utvrzovalo dojem, že je potomkem mytologických keltských bojovníků a sázel na pověstné irské štěstí. Svou kriminální kariéru začínal jako vymahač dluhů, ale rychle se dokázal stát velkým hráčem, jemuž šli usilovně po krku italští mafiáni i policejní detektiv Joe Manditski. Ten měl zároveň pro Greena určitou slabost, protože v prostředí clevelandského podsvětí představoval velmi rozporuplnou osobnost. V hlavní roli se představil severoirský herec Ray Stevenson, pro něhož se jednalo o jednu z prvních větších hereckých příležitostí. Ve vedlejších rolích se objevili slavní herci jako Chris Walken, Vincent D’Onofrio nebo Val Kilmer. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (327)

honajz 

všechny recenze uživatele

Příběh Ira Dannyho Greena z Clevelandu, který se stal odborovým předákem, vymahačem dluhů, a posléze nepříjemným místní mafii. Životní story tohoto muže je vyprávěna z pohledu jeho dětského kamaráda, nyní policajta (v podání Vala Kilmera). Sledujeme Dannyho zálibu ve čtení, vzestup na pozici odborového předáka, pletky s mafií, seznámení se s budoucí ženou, svatbu, děti, zatčení, vymáhání dluhů, pokusy o atentát na Dannyho, z nichž ze všech vyvázne, až po závěrečnou válku irských a italských gangů. Problém s filmem je, že nemá scénář. Vše je poskládané vedle sebe jako když se díváte na dokument o nějaké osobnosti - jenže Danny je obyčejný vzdělaný gangster s pořádnou ránou pěstí, ale žádná osobnost. A sledovat vedle sebe vršené obrazy tu z jednoho, tu z druhého prostředí, bez jakékoliv vnitřní dramatické linky, to je podobné, jako sledovat sestřih domácího videa o narození škvrněte, přes jeho lezení, první bobek, první krůčky až třeba po přijetí do školky. Svým způsobem je to jistě zajímavý sestřih, ale pro vás má nulovou vypovídací hodnotu, pokud nejste s dítětem nějak příbuzný. Tvůrci se pokusili dodat filmu alespoň obrazovou patinu 70. let, což se jim docela daří, jen někdy použité písničky zaznívají poněkud necitlivě vůči obrazu. Na jedno zhlédnutí pro milovníky mafiánských snímků asi tenhle titul ujde, ale celkově je to docela nuda. ()

Goldbeater 

všechny recenze uživatele

Nečekal bych, že i v dnešní době může vzniknout tak kvalitní gangsterský snímek, který by se v mých očích mohl rovnat i některým gangsterkám Martina Scorseseho. Komu by se nelíbil film, kde skoro furt něco (někdo) vybuchuje? Každopádně je to velmi pěkně obsazené a hlavní role Raye Stevensona byla moc dobrá (do téhle doby jsem ho neznal). Škoda jen těch místy odfláknutých efektů, o které tu naštěstí skoro vůbec nejde. Povedené krimi drama. ()

Reklama

nunka 

všechny recenze uživatele

Obyčajne sa nezvyknem ukľudňovať gangsterskými prestrelkami, vybuchujúcimi autami a krvavými odplatami. Kill The Irishman je založený aj na týchto mafiánskych praktikách, robí to však tak, že to nie je len o tom. Je hlavne o živote Dannyho Greena, ktorému prepožičal filmovú tvár neokúkaný a vrcholne charizmatický "mafiózko" Ray Stevenson. Podobných autobiografických projektov nie je málo a Irishmana si budem pamätať hlavne vďaka Rayovi. ()

verbal 

všechny recenze uživatele

Další povedená variace na téma Pizza vs. Leprechaun. Podobných filmů jsem už viděl desítky, možná snad i tři prdele, a vždycky jsem byl schopen tomu sympatickému zloději a vrahovi s lidskou tváří v hlavní roli tak nějak držet palce. S politováním musím konstatovat, že tady mě ten zarputilý reprezentant keltských zájmů v zámoří docela sral a celou dobu jsem v modrém dresu temperamentně kroutil hlavou nad neschopností útočníků Squadry Azury, která nebyla téměř sto minut sto sundat nějakého irského vidláka, který se notabene místy choval jako totální kokot. Asi to bylo tím "Podle skutečné událostí". Být to podle neskutečné události, bouchnul by milý Ir dříve, než by jste řekli mozzarella a Don Vito by zbytek filmu drobil Calzone nad jeho rakví. Ale nevadí. I když bych panu Stevensonovi za kmotra nešel a výraz "Irska mafie" mi zní jako Židovské triády či Italská yakuzza, měl jsem, jak říkáme my lingvisté, skoro dvě hodiny docela fun. ()

Yardak 

všechny recenze uživatele

Kill The Irishman staví hlavně na hercích. Sympaťák Ray Stevenson se na hlavní postavu hodí a dokonce je tam i menší historická podoba s Dannym Greenem. Dále mu skvěle sekundují Val Kilmer, Christopher Walken, Vincent D'Onofrio a Vinnie Jones, plus dámská složka je ve filmu též dobře znát. Retro gangsterka podle skutečných událostí, jež má spád, napětí i atmosféru. Val se po dlouhé době objevil ve velmi dobrém filmu, díky bohu! Překvapivě Jonathan Hensleigh dokázal, že se slušným scénářem a s dobrými herci umí natočit kvalitní film! Lehce nadhodnotím, jinak to jsou lepší 4. ()

Galerie (35)

Zajímavosti (5)

  • Film je natočný podľa knihy Ricka Porrella "To Kill the Irishman: The War That Crippled the Mafia". (Vrtto)
  • Režisér snímky Jonathan Hensleigh a hlavný protagonista Ray Stevenson majú spoločnú jednu komiksovú postavu od vydavateľstva Marvel - zabijaka zločincov Punishera. Obaja totiž boli pri tom, keď sa dostával na filmové plátna. Avšak nebolo to pri spoločnom filme - Hensleigh režíroval snímku Kat (2004) a Stevenson si ho rovno zahral vo filme Punisher: The Warzone (2008). (toi-toi)
  • Pre film bol dočasne znovuotvorený štadión Tiger Stadium po dobu približne jedného týždňa. Štadión bol pôvodne otvorený v roku 1912 a zatvorený o 87 rokov neskôr, keď Detroit Tigers začali hrať na novom štadióne. Tiger Stadium bol zbúraný po tom, čo bol film dokončený. (Vrtto)

Reklama

Reklama