Reklama

Reklama

Pes Baskervillský

  • Velká Británie The Hound of the Baskervilles (více)
Trailer

Obsahy(1)

V tomto záhadami obestřeném příběhu Sherlocka Holmese ztvárnil energický Peter Cushing slavného detektiva z Baker Street, jenž musí rozlousknout tajemství strašlivého kvílení psa a systematická úmrtí generací Baskervillů. Příběh začíná v 17. století, kdy krutý Hugo Baskerville brutálně zabije sluhu a jeho dceru pak chce nabídnout svým podobně nemorálním kumpánům. Jí se však podaří uprchnout, a když ji pán dostihne v ruinách chrámu, zabije ji. Hned na to je však sám napaden a zabit obrovským psem, kterého nikdy nikdo nespatřil. Tento dávný příběh vypráví Holmesovi a jeho věrnému Dr. Watsonovi Dr. Richard Mortimer. Ten byl lékařem a přítelem zesnulého Sira Charlese Baskervilla, který nedávno zemřel podle všeho šokem z leknutí v devonshirských hvozdech poblíž onoho rozpadlého opatství. Z Londýna právě přijíždí Sir Henry Baskerville, který je dědicem panství. Začíná tedy vyšetřování úmrti, ke kterému se později přidají další, řádění ďábelského psa a odkrývání podivných obřadů... Podle mnohých se jedná o nejlepší zpracování Psa baskervillského všech dob. Ponurá anglická blata zahalená do lezavé mlhy, velmi přesvědčivý Peter Cushing v roli neúnavného vyšetřovatele a mistrovská detektivní zápletka předlohy dávají dohromady pozoruhodné filmové dílo. Mladý Christopher Lee působí dokonale aristokraticky a elegantně jako pravý člen vyššího stavu (a to hlavně oproti slabošským a zdegenerovaným příslušníkům urozené rodiny Baskervillů zobrazených v jiných verzích této Doylovy novely). Snímek má rychlý spád, Andre Morell zde ztvárnil zřejmě nejsolidnějšího a nejrealističtějšího Watsona všech dob, ovšem nejsilnějším magnetem filmu zůstává naprosto excelující Peter Cushing. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (115)

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Studio Hammer využilo hororový potenciál Doylovy předlohy snad na sto deset procent, ale ani na detektivku naštěstí nezapomnělo a obojí namíchalo v tom správném poměru, aby se divák nenudil ani vteřinu. Navíc Peter Cushing je skvělý Holmes a André Morell skvělý Watson - psát něco podobného o Christopheru Lee by bylo nošení mlhy na blata. ()

Hwaelos 

všechny recenze uživatele

Průměrné zpracování nejslavnějšího příběhu dvojice H&W. Fisher nebyl žádný áčkový tvůrce. Jeho výhodou bylo, že za málo peněz dokázal vykouzlit docela dost muziky. Přesto se na Psovi Baskervillském nedostatečný rozpočet podepsal. Ale nemůžu si pomoct, Holmesovy příběhy mám rád, alespoň pokud nejsou úplně zprzněné. A to Angličané dělají málokdy. Holmes je totiž taková jistota. Jistota, že svět, který jsme vybudovali na osvíceneckém materialismu má své opodstatnění. Myslím, že díky dokladům, že vše se dá vysvětlit rozumem, se nám žije lépe. I mě to uklidňuje :) ()

Reklama

dopitak 

všechny recenze uživatele

Měl jsem dnes díky televizi MGM jedinečnou možnost porovnat dvě zpracování stejného příběhu z celkem šesti verzí, které tu na csfd jsou. Možná to bylo dobře, možná že ale právě bezprostřední srovnání způsobilo trochu zkreslený úhel pohledu. Tento "komentář" přidávám k oběma verzím.. 1) Velká Británie, 1959, 87 min Napínavé zpracování, přesvědčivý Sherlock Holmes, sympatický Wattson, nabubřelý a hrdopyšný dědic Baskervillského dědictví sir Henry, velmi krásná "Španělka" ze sousedství. Spousta umělé mlhy a laciný trik živého a mrtvého psa, s ohledem na rok natočení ovšem pochopitelný jev. Neříkal bych tomu horor, ale možná, že ve své době to bylo strašidelnější, přeci jenom jsme už kapánek zvyklí z dnešních drasťáků ala Freddie.. U mě dost dobrý film bodující svou seriózností a také vynikající atmosférou, protože prostě filmy z té doby, pokud za něco stojí, miluju. **** 2) Velká Británie, 1978, 85 min Tak tady je zařazení mezi horory špatným vtipem. Film bych určitě ocenil mnohem víc, nedokoukat pár minut před tím starší verzi. Možná, že tvůrcům komedií v té době došly už nápady, že je napadlo pomoci si zpracováním tohoto tématu a převedením vážného a tajuplného příběhu do říše skečů a gagů. Já mám rád anglický humor, výborně jsem se bavil u seriálu Randall a Hopkirk, pochutnával si na Demseyho provokacích k Makepeacové, ale tady se tvůrci trochu utli. Tenhle film se víc tváří být vtipný, než že vtipný je. Poprvé jsem se zasmál až u čůrajícího čivavy (nebo snad čivavi, kdoví) a to už film skoro "vrcholil". Ani mi tu tak nevadil Holmes (i když ty nalepené vousy na dražbě byly příšerné) jako Watson, který mě, bůhví proč, hrozně rozčiloval (asi taky svou dvojrolí matky Holmese). Připomínal mi Christiana Claviera z Návštěvníků, toho jsem ovšem v tom filmu "žral". Celkově by to byla slabota i bez srovnání, takhle je to ale kapánek horší. Když to ale na druhou stranu zařadím do celkového kontextu (či paradigmatu) mnou hodnocených (a před tím viděných) filmů, dávám tomu dvě hvězdičky- jednu za čůrajícího čivavu (ta konev na zalévání květin neměla chybu); druhou za opravdu přebujelé Maryino poprsí. ()

genetique 

všechny recenze uživatele

Legendárna historka, ktorej filmové spracovania, knižnú predlohu alebo aspoň pointu a stručnú dejovú líniu pozná každý. Omyl, ešte som tu bol ja. O tejto legende som nemal ani šajnu a keďže ide podľa mnohých o asi nejlepšie spracovanie, ohúrilo aj mňa. Atmosféra sa dala zachytiť len v päťdesiatych rokoch, v súčasnosti si takýto skvost takto spracovaný neviem predstaviť. Vlastne priebeh ani nemá čím nudiť, za tých osemdesiat minút a s takýmto dejovým predpokladom. A ten záver, keď sa legenda rozuzľuje, nedal som takmer žiadnu nádej, že by ma mohla vydesiť samotný pes (predsa-rok '59), ale toto ma naozaj strhlo. 90%. ()

curunir 

všechny recenze uživatele

,,VTÁK ALEBO BEŠTIA, ČOSKORO BUDE SPIEVAŤ AKO SLÁVIK.“ __ Toto spracovanie najslávnejšieho z príbehov nemenej známeho detektíva som pred mnohými rokmi síce neúplné videl ako prvé. Patrilo by sa povedať, že z hammeroviek aj po rokoch jeden z mála skutočných hororov spôsobujúcich príjemné mrazenie, predovšetkým zásluhou vynikajúcej atmosféry prekrásnej štúdiovej výpravy, pričom treba podoknúť, že nemálo scén sa nezvyklo nakrúcalo aj v exteriéroch. Od Doylovej knihy sa v mnohých smeroch značne líši a ponúka aj niekoľko až prehnaných prešliapnutí (tarantula; sir Henry bol z Kanady, nie z Johanesburgu ... –načo to?). Zároveň tiež často spadáva do nudnejších momentov, pričom napr. vôbec nevadí príchod hafíka až v úplnom finále. Celkovo len lepší priemer, no po TV verzii z roku 1983 zatiaľ druhá najlepšia adaptácia čo som mal možnosť vidieť. ()

Galerie (83)

Zajímavosti (6)

  • Christopher Lee měl chorobný strach z pavouků, jeho děsivý pohled ve scéně s tarantulí je opravdový. (Kulmon)
  • Peter Cushing byl zapřisáhlý nekuřák. Vždy, když po něm někdo chtěl, aby popotáhl z fajfky (což bylo pro roli Holmese nezbytné), vypil celou sklenici mléka, aby zahnal pachuť v puse. (Petr23)
  • Pes, kterého použili ve filmu, se jmenoval Colonel (Plukovník). Při natáčení ho nemohli přimět k tomu, aby během scény, kdy má zaútočit na Henryho Baskervilla, skočil na Christophera Lee, a tak ho začali různě popichovat. V momentě, kdy to Christopher Lee vzdal a přestal psovi věnovat pozornost, Colonel na něj skočil a kousl ho do ruky. (liquido26)

Reklama

Reklama