Reklama

Reklama

VOD (1)

Doktor Jack Kevorkian chtěl vždy pomáhat lidem odejít z tohoto světa. Smrt ho fascinovala a vždycky ji viděl jako součást přirozeného řádu věcí. Často také mluvil o právu na důstojnou smrt. Při svých pravidelných nočních pochůzkách po nemocnici vždy pozoroval oči umírajících, zdali mu neprozradí něco víc. Právě tyto pochůzky mu vynesly nelichotivou přezdívku doktor Smrt. Kevorkian se po setkání s jedním ochrnutým pacientem, jehož kvalita života se prakticky rovnala nule, rozhodl přejít od slov k činům a sám začal pracovat na stroji, který nazval Mercitron. Měl pouhým stisknutím tlačítka pacientovi umožnit jednoduše a důstojně ukončit svůj život, pokud si to bude přát. Dal tak vzniknout zcela novému oboru medicíny - euthanázii. Sám poskytoval v této oblasti poradenství. Začalo to obyčejným inzerátem v novinách, pak přišla první pacientka a zanedlouho o tom měl slyšet celý svět... Detroitského patologa ztvárnil Al Pacino a za svůj strhující herecký výkon byl oceněn Zlatým glóbem. Biografické drama s hvězdným obsazením portrétuje i několik lidí, kteří Jacku Kevorkianovi pomáhali. Nejbližší okruh příznivců vzdělaného patologa tvořili jeho sestra Margo (Brenda Vaccarová), jeho dlouholetý přítel, technik Neal Nicol (John Goodman), aktivistka Janet Goodová (Susan Sarandonová) a právník Geoffery Fieger (Danny Huston). Film, realizovaný v produkci HBO, ověnčený dvěma Cenami Emmy, natočil režisér Barry Levinson. (HBO GO)

(více)

Recenze (352)

Kryšpín 

všechny recenze uživatele

You Don't Know Jack je vynikající studie charakteru a provokativní morální dilema. Kevorkian (Al Pacino), stojí na tenkém ledě a obhajuje svou pozici. To však film nedělá. Režisér Barry Levinson, to řeší politicky přes charaktery, přičemž každý život je kompletní a důležitý. Není to jen nějaký obyčejný údaj k diskusi. Ať už přijmáme nebo odsoudíme Kevorkianovo chování, je důležité vidět, jaký byl. Proces smrti je těžký sledovat, prohlašování je srdcervoucí. Nechceme na to myslet, ale musíme. Tvůrci filmu jsou jasně na doktorově straně. Ale film je vyvážen i náboženskými fanatiky a moralisty, kteří mají opačný názor, což brání v zobrazení Kevorkiana do obrazu hrdiny. Al Pacino hraje navenek velkou osobnost, ale s velmi citlivým vnitřním životem. Jen ten dabing mě přiváděl na pokraj smrti. ()

H34D 

všechny recenze uživatele

Uctění velkého a také velmi kontroverzního doktora Kevorkiana snad nemohlo dopoadnout lépe, film nevykresluje svět jen černobíle, nedělá z Kevorkiana mučedníka, neklade si za hlavní úkol působit na divákovy city, ale na druhou stranu také nesklouzává k "dokumentaristické nudě". Kevorkiana nesraly média, zákony, ani nějaký bůh, byl to tak jaksi všedně moudrý člověk, který si šel za svým, protože věřil, že dělal správnou věc. Bohužel místo diplomacie, šel doslova přes mrtvoly... Až narazil. Narazil na zákon a ten prorazit nejde. Ne nadarmo se říká, že republika není vláda lidu, ale vláda práva, Norimberský proces je jedna věc, jenže Spojené Státy si na zákony tak lehce sahat nenechají. Osobně považuji nefunkčnost eutanazie za jedno z největších selhání dnešní společnosti, ovšem přestože se s bojem Kevorkiana stotožňuji, soud zkrátka prohrát musel. Pocit z filmu pak není ukřivdění, utrpení, či nespravedlnost, nýbrž jen poznání, že tady něco vážně nefunguje a lidi kvůli tomu trpí... Abych podtrhnul důležitost filmového sdělení, dorovnávám na 5*. 9/10 ()

Reklama

Morien 

všechny recenze uživatele

Film se staví na Kevorkianovu stranu, to je myslím bez debat. Jenomže ve snaze ukázat ho jako mírumilovného člověka toužícího pomáhat ostatním (Nevím, jaká je pravda a nikdy to vědět nebudu, můžu se rozhodovat jenom na základě /hodně rozdílných/ reflexí v různých druzích médií.) jde až tak daleko, že asi nechtěně podporuje spíš jeho odpůrce. Mluvím konkrétně o tom, když je z tohoto světa odpomoženo postavě Susan Sarandon. Moje matka zemřela na rakovinu a přece se držela každého možného kousku života, každého dalšího dne, kdy s námi mohla být a mohla si povídat a poslouchat a žít. Ale to jsem asi ovlivněná a neobjektivní a nevím co, prostě mi připadalo, že v té chvíli ty hlavičky padaly až moc jako makovičky. Lidé se rozhodují sami. ()

J*A*S*M 

všechny recenze uživatele

Pěkný film se silným tématem a - no nebudeme to přehánět - velmi dobrým hereckým výkonem Al Pacina. TV film ale zůstane TV filmem, i kdyby čert na koze jezdil. Osobně mě také docela iritovalo, že v pozici Kevorkianovy opozice se zde objevila pouze hrstka náboženských fanatiků a arogantní právník. Ačkoli jsem v otázce euthanázie spíše "pro", setkal jsem se i s lidmi zastávajícími opačný názor. A ti lidé byli schopni velmi dobře argumentovat. Takováto silná opozice mi prostě v "You Don't Know Jack" citelně scházela, proto se budu v porovnání s ostatními uživateli držit při zemi. 7/10 ()

leila22 

všechny recenze uživatele

"Nebojím sa, pretože viem, že mám pravdu..." Jack Kevorkian mal obrovskú pravdu a nezapochyboval o nej ani na sekundu, za čo si získal môj maximálny obdiv a úctu, Ísť proti prúdu tej najvyššej moci a bojovať za vopred prehratý boj, na to treba byť veľkou osobnosťou. Bolí ma srdce, keď sa zamyslím nad ľudskou hlúposťou. Nad tým, ako na jednej strane človek nemôže rozhodnúť o vlastnej smrti, pretože na to nemá právo, no na strane druhej sudcovi, či pár ľudom v porote už prislúcha právo rozhodnúť o takýchto závažných veciach? Kto má právo súdiť, prečo niekto má moc a niekto nie? Je v poriadku, keď človeka v dlhodobej kóme odpoja od prístrojov (napriek tomu, že sa k tomu ani nestihol vyjadriť),a nie je v poriadku, ak sa človek dlhodobo trápi,doslova iba prežíva a tak sa rozhodne svoj život dobrovoľne ukončiť? Kam občas mizne logika? Nie, tento svet nie je v poriadku. ()

Galerie (31)

Zajímavosti (7)

  • Doktor Jack Kevorkian „pomohl" dle dostupných materiálů ke smrti 130 pacientům, 14 z nich je jmenovitě zmíněno ve filmu. (syphonn)
  • Scénář filmu volně vychází z knihy "Between the Dying and the Dead: Dr. Jack Kevorkian’s Life and the Battle to Legalize Euthanasia" od Adama Mazera. (contrastic)
  • Když mluví Neal (John Goodman) s doktorem Kevorkianem (Al Pacino) o tom, jak mu vpravil do krevního oběhu krev z mrtvého člověka, jedná se o událost, která se opravdu stala. Kevorkian chtěl využít poznatky z tohoto experimentu v případné válce, kde by krev padlých posloužila jako transfuze raněným přímo na bojišti. (syphonn)

Související novinky

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

08.02.2014

Barry Levinson dal světu Dobré ráno, Vietname nebo Rain Mana, v posledním letech pak zaujal především televizním dramatem Doktor Smrt s Alem Pacinem. Teď nicméně chystá pořádný celovečerní comeback,… (více)

The Rock a Hemsworth: Pro ranec dolarů

The Rock a Hemsworth: Pro ranec dolarů

06.01.2012

Akční hrdina minulého a podle traileru na G.I. Joe: Retaliation i tohoto roku Dwayne Johnson pokračuje v linii filmů, ve kterých spíš někdo dostane nakládačku, než objetí od šťastné rodiny.… (více)

Reklama

Reklama