Reklama

Reklama

Szent István... osud rakousko-uherské bitevní lodě

(TV film)

Obsahy(1)

Jadranský Titanik. Tak bývá nazývána rakousko-uherská bitevní loď Szent István ležící od roku 1918 na dně Jadranu. Režisér Petr Jančárek se za ní vypravil - jednak do historie, jednak na mořské dno. Unikátní záběry potápěčského týmu vedeného Zdeňkem Partynglem ukazují stav vraku 90 let po katastrofě. Zasvěcený výklad námořního historika Borise Gola a dalších odborníků přibližuje zajímavou konstrukci 152 metrů dlouhé lodě včetně zbraňového systému vyrobeného ve Škodě Plzeň, okolnosti stavby plavidla i zničení křižníku.

Zatímco potopení lodě Szent István 10. června 1918, při kterém zahynulo i 26 námořníků českého původu, bylo tragédií pro Rakousko-Uhersko, tehdy nepřátelská Itálie se radovala. Kapitán Luigi Rizzo totiž provedl husarský kousek: zlikvidoval obrovské plavidlo výstřely z malého torpédového člunu MAS 15. Desátý červen se tam dodnes slaví jako den italského námořnictva.

Dokumentární film o lodi Szent István, volně navazující na snímek Zenta... osud rakousko-uherského křižníku (2006, režie Petr Jančárek), využívá cenné archivní záběry ze slavnostního spuštění lodě na vodu a z okamžiků jejího potopení. Nabízí také vhled do tajů potápěčského řemesla - jak po stránce technické, tak organizační. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (2)

Fox85 

všechny recenze uživatele

Docela povedený dokument o rakousko-uherské bitevní lodi na dně Jadranu. Zajímavé archivní záběry (hlavně samotné potopení lodi) i celkem pěkné záběry ze současnosti pod vodou. Trochu mi chyběli takové ty drobné odbočky od hlavního "příběhu" - například, co se stalo se zbývajícími třemi loděmi stejné třídy, a nebo jak nakonec probíhala námořní operace, které se měl Szent István účastnit. ()

Terva 

všechny recenze uživatele

Jeden z těch dokumentů. který sice sledujete z otevřenou pusou, ale nic podstatného vám to neřekne. ()

Reklama

Galerie (1)

Reklama

Reklama