Reklama

Reklama

Tora! Tora! Tora!

  • USA Tora! Tora! Tora! (více)
Trailer

Obsahy(1)

Svého nepřítele nikdy nepodceňuj! Tora! Tora! Tora! – tak zní japonský signál k útoku na nepřítele. Stejnojmenný slavný americko-japonský válečný velkofilm vypráví o jedné ze zlomových událostí druhé světové války, útoku Japonců na americký přístav Pearl Harbor na Havajských ostrovech v roce 1941 a přibližuje události, které k němu vedly. Zatímco japonská vláda a vojenské velení pečlivě připravují svůj útok, jenž má ochromit protivníka, vláda USA, představitelé její diplomacie i nejvyšší válečná generalita tuto možnost zcela ignorují. Přitom námořní kontrarozvědka má zprávy o utajovaných zvýšených vojenských aktivitách Japonců a blížícím se nebezpečí. Také některé důležité signály zachycené radarem zůstávají bez patřičného povšimnutí, stejně jako přítomnost japonské ponorky v mořském prostoru blízko Pearl Harboru. A najednou přichází okázalý a zdrcující úder japonské armády... Režisérem filmu byl známý americký filmař Richard Fleischer (Fantastická cesta, Bostonský případ, 20 000 mil pod mořem, Ničitel Conan), v mimořádně náročné mezinárodní koprodukci pak japonské sekvence realizovali filmaři Tošio Masuda a Kindži Fukasaku. Tvůrci se důsledně drží historických pramenů, čemuž jsou přizpůsobeny i charaktery postav a scénář. Drama, které patří mezi nejlepší válečné historické tituly, zaujme na svou dobu ohromující výpravou, realističností akcí a stále strhujícími leteckými bitvami. Snímek získal Oscara za vynikající filmové triky (A. D. Flowers a L. B. Abbott). (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (165)

Slarque 

všechny recenze uživatele

Klasický válečný velkofilm dopodrobna rozebírá všechno, co předcházelo japonskému útoku na Pearl Harbor, kterým také vrcholí. Zejména pro ty, kdo považují za skutečnost cokoli z Bayova spektáklu, by bylo přínosné se na něj podívat. Hlavní důraz film klade na chování důstojníků na nejrůznějších stupních velení. Tedy lidí, kteří měli přístup k informacím a aktivně rozhodovali o průběhu událostí. Sice netvrdím, že jsem si u mnoha postav pamatoval, kdo čemu velí, ale i tak je to zajímavá perspektiva. Snad až na drobné úlitby typu černocha s kulometem je navíc celý film až nebývale věrohodný. ()

WolfR 

všechny recenze uživatele

Jeví se mi to spíše jako dokument než plnohodnotný velkofilm. Je to pohled spíše na Japonskou stranu barikády a také je to více konverzační film. Útok na Pearl Barbor začne až někdy ke konci snímku. Ale tenhle reálný pohled na celou událost se mi zamlouval, válečný scény jsou na dobu vzniku bezkonkurenční, 4 hvězdy. ()

Reklama

Hees 

všechny recenze uživatele

Tento film má svoje prednosti a to hlavne hodnoverné zobrazenie tohto dna kedy bol napadnutý Pearl Harbor a tiež aj snahu o čo najväčšiu presnosť v daných udalostiach. Má samozrejme aj svoje slabosti a to napríklad neexistujúcich hlavných hrdinov a príliš veľké množstvo postáv a podobne, ale to by odporovalo tomu o čo tomuto filmu šlo čiže to nie sú veľké slabiny. Čo všetko sa muselo stať aké zhody náhod, aby sa Japoncom presne podaril tento útok tak na to si stačí pozrieť tento film a možno nie je na to potrebný ani nejaký dokument. Prednosťou filmu je aj nenadržiavanie (existuje také slovo?) ani jednej strane (ani Japoncom ani USA) a tak teda film sa vyvaruje tomu, že by na jednej strane boli hrdinovia a na druhej tí zloduchovia (haha). Tento film má veľkú nevýhodu lebo každý vie o čom bude takže nemá čím prekvapiť svojho diváka, ale mňa prekvapil tým ako je zvládnutý a hodnoverný a preto som s týmto filmom veľmi spokojný. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Zapomeňte na Hartnetta muchlujícího se pod padákem s Kate Beckinsale, digitální Star Wars Zera honící se mezi digitálními loděmi a Míšu Baye, honící si ho před plakátem, kde zcela nahý (až na letecké rukavice Bena Afflecka a čepici admirála Yamamota) stojí na rameni Megatrona a chčije z té výšky do krabičky s popcornem.. Dějepis poutavou formou aneb poměrně věrná rekonstrukce akce, která nachytala spícího obra se staženými kalhotami a zatáhla ho k potěše Britů do aktivní účasti ve WWII. Scéna s rolujícím letadlem, jenž vybočí z dráhy, je neplánovaná kaskadérská lahůdka.. ()

monolog 

všechny recenze uživatele

"Slavný americký válečný velkofilm" a šel úplně mimo mě. To, že děj je v tomto typu filmů vždycky rozdělen na nudný uvozující začátek a následný průběh vojenských příprav či nepříprav a na konci se ve dvaceti akčních minutách všichni rozemelou na kaši, to mi nevadí a taky jsem to čekal. Jenže tentokrát mi to nesedělo. Možná to je i tím dabingem (v průměru všechny postavy měly hlasy tak o třicet let mladší, než byly samy - dabing Čt z 2006), nebo tím, že už jsem přeci jen válečných filmů viděl víc a tak mě ty jejich klišé, kdy se proti možnosti odhalit předem japonskou invazi nepostavil jenom Osud, ale i Satan a Bůh v přátelském objetí, kdy je jeden člověk uvědomělý, jenže mu házejí pod nohy příliš klacků, nikdo mu nevěří, všichni velitelé jsou o nejmíň jednu hodnost výš, než na jakou mají schopnosti a veškeré pozorování je vyhodnoceno naprosto opačně a špatně, než jak by mělo... To je na mě přeci jen příliš. Rozdělení na japonský a americký tvůrčí tým bylo podlě mě výtečné řešení, protože ta japonská část je oproti té americké mnohem lepší, skutečnější a i herecky přesvědčivější. A tak se mé díky za tento film obracejí pouze směrem k východu a k japonským režisérům a hercům, ale i tam mám výhrady, i když spíš dle scénáře. To si vážně nemohli odpustit tu pitomou, propagandistickou větu o buzení spících obrů? Ještě bych měl malou vsuvku k tomu označení zákeřný útok. Kurva když chci na někoho zaútočit překvapivě, mám mu poslat rekomando do vlastních rukou týden předem? ()

Galerie (52)

Zajímavosti (29)

  • Citát o vzbuzení spícího obra Yamamoto nikdy z úst nevypustil. (Kulmon)
  • Na letecké základně vznikly pomocné stavby, jako třeba jídelna schopná vydávat 1 200 jídel denně, nebo také sklad kostýmů. Bylo tam umístěno i 21 letadel, opět přesných kopií vyrobených pro film (žádné muzeální kousky). Po natáčení se kulisy staly oblíbeným turistickým místem s návštěvností okolo 5 tisíc lidí týdně. (Marthas85)
  • Film měl v Japonsku obrovský úspěch. (Kulmon)

Související novinky

Tak dlouho se chodí se džbánem...

Tak dlouho se chodí se džbánem...

09.06.2006

Není to vůbec dávno, kdy tu byla řeč o potřebnosti remaků a dnes by se to dalo zopakovat. Další film, který dostal jednoho bratříčka už od původních tvůrců, bude předělán na koukatelnější, nešikmý a… (více)

Reklama

Reklama