Reklama

Reklama

Lunochod

(TV film)
  • Česko Tank na Měsíci (více)

Obsahy(1)

Léta studené války byly provázeny i tzv. kosmickými závody. SSSR se v jejich počátcích zapsal do paměti světa "Sputnikem" a "Gagarinem", USA jako první dopravily lidskou posádku na Měsíc. Na to už Sovětům síly nestačily. Vynahradily si to "lunochodem", vozítkem určeným pro výzkum měsíčního povrchu připomínajícím tank s osmi koly. Dva exempláře se jim skutečně podařilo na měsíční povrch dopravit - poprvé v roce 1970, podruhé v roce 1973. Na svou dobu byl "lunochod" zařízením velmi moderním a jak se ukázalo, dosti spolehlivým. Jeho upravená verze došla uplatnění dokonce i zde, na Zemi. Po černobylské havárii sloužil pojízdný robot k odklízení radioaktivních trosek. V devadesátých letech se v sovětských archivech našla řada kdysi přísně tajných filmových materiálů, které dokumentovaly vývoj i výrobu měsíčního vozítka. Francouzští dokumentaristé je využili pro svůj dokument, kde vystupuje i řada osob s tímto projektem spojených. Duchovní otec populární osmikolky, Alexandr Kemurdžjan, o kterém veřejnost v SSSR i v zahraniční prakticky léta nic nevěděla, se však realizace filmu nedožil. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (9)

Autogram 

všechny recenze uživatele

Pekne a chronologicky zosumarizované fakty začiatkov objavovania Mesiaca a súperenia o prvenstvo na jeho povrchu. Naviac aj všetky trampoty Lunochodu, jeho ovládania a nácviku na Zemi. Doteraz som ani nevedel, že prvý vybuchol s raketou krátko po štarte a druhý, teda prvý na Mesiaci, tam dokázal pracovať 11 mesiacov. ()

Marek1991 

všechny recenze uživatele

Konštruktéri, vývojári, mechanici a celá odborná verejnosť, ktorá sa podieľala na napĺňaní politických cieľov, politických súbojov medzi Západom a Východom, si zaslúži slávu a nezabudnutie. Posunuli ľudstvo a pritom za ich života ich málokto poznal. Dokument to zaujímavo popisuje, dostáva sa až k Černobyľskej tragédii a akoby obnoveniu tohto vesmírneho programu prispôsobeného pre tieto udalosti a až k pádu železnej opony a následnej medzinárodnej spolupráci a k uznaniu vo svete, ktoré sa tvorcom dostalo. Iste to mohlo byť viac podrobné, možno po technickej stránke, možno aj po iných príbehových, ale aj tak je to celkom poučné a informatívne. ()

Galerie (3)

Reklama

Reklama