Další rok

Kolem šťastného manželského páru obíhají nešťastné a osamělé životy jejich přátel a příbuzných. Jako jejich důvěrníci vidí do jádra všech jejich zamotaných životů, do jejich přátelství a osamělosti, do naděje a zoufalství, do vzniku nového i zániku starého. A to vše by bylo v pořádku, pokud by se jedna neprovdaná kamarádka nezamilovala do jejich syna. Režisér Mike Leigh, šestkrát nominovaný na Oscara, občas přezdívaný jako "antropolog s kamerou", přichází s další skvělou studií lidských osudů. A v čase, který se odehraje ve filmu, mu na to stačí jeden rok. (Aerofilms)

Slarque

Narozdíl od českých filmařů točí Mike Leigh mimo jiné filmy o normálních lidech. Tedy ne nutně něco vyhroceného. V rodině hlavních hrdinů se toho za ten rok změní málo, možná i proto je nejzajímavější postavou rodinná přítelkyně Mary (Lesley Manville), která během těch dvou hodin projde nějakým psychologickým vývojem. A nezdá se mi, že by ta proměna byla nějak „příjemná“. Každopádně velmi dobrý film o obyčejných věcech, jaké se stávají obyčejným lidem. ()

mat.ilda

Mike Leigh nám dává nahlédnout do naší budoucnosti v době, kdy nás dožene minulost a můžeme jen hádat, kterému typu rozčarování životem budeme nejblíž... Rozmanitá a velmi civilní podání depresí ze stárnutí, ztráty partnerů, nevyvedených potomků a vydeptání ze samoty uvádí naprostá rezignovanost v intru, jejíž neutěšenost je zmírňována pohledem do soukromí jednoho z těch šťastných soužití, o které však Tom a Gerri musí pečovat stejně, jako o svou zahradu - ač nevábná, stále dává smysl v každém ročním období a odměna v podobě úrody je jen záminka, ne cíl. ()

jojinecko

Nenápadná a totálne civilná záležitosť o obyčajných ľuďoch a obyčajných osudoch... Film, v ktorom si každý nájde to svoje. ()

iwigirl

Tenhle film je prostě příjemný. Po dlouhé době žádný pokus o drama a šokující závěry a přesto to funguje. Bravo! ()

Kmotr

Tento film člověka vede k zamyšlení se nad žebříčkem důležitosti priorit v životě, považuji ho za svou srdeční záležitost. Snímku o samotné podstatě soužití vévodí Lesley Manville v postavě nevyléčené optimistky Mary, která si mě získala stejným způsobem jako Poppy (Sally Hawkinsová) ve filmu Happy-Go-Lucky. ()

PetGriDus

Příjemný film ze života, který vás přenáší od smíchu k slzám. Kolik takových Mary kolem vás je? Sonda do osamělých životů prokládaných alkoholovým opojením. O momentech života, které nejsou příjemné nikomu z nás, ale prostě se už tak nějak v životě stanou. ()

Katullka

Jedna z nejpříjemnějších oddechovek za poslední léta! Úžasný milý počin. XV. Seminář britského filmu / John Lennon Uherské Hradiště ()

maseer2

příjemný, upřímný a hlavně lidský film o jednom roce života vcelku obyčejných lidí.. celý film má takové podmanivé kouzlo, že bych se na něj vydržel dívat klidně ještě jednou tak dlouho.. a opravdu si nepamatuju, kdy jsem naposledy viděl něco tak "ze života".. palec nahoru a silné 4* :) ()

baribal

trochu depresivní film, postupně přidává další a další postavy, každá je jiná. na konci jsem ani nevěděl kdo měl být hlavní postavou a o co zde vlastně šlo. vše vyvažuje zvláštní atmosféra klidu, která je místy doplněna lehkým napětím. rozhodně se nejedná o lehké drama a je dost možné, že vás po filmu přepadne lehká depka. ()

NinonL

Jednostranně pozitivní postavy ve filmu mě příliš neoslovily. Nevěřím, že existuje někdo takto zásadně kladný jako Tom a Gerri. Naproti nim všemožně závislá a nešťastná Mary, jen proto, že nemá partnera ani děti. Nemám ráda takovéto moralistické filmy. ()

MartinezZ

Výborně zahrané, to ano, samotný film bych si ale uměl spíše představit na prknech nějakého komornějšího divadla než na plátnech kin a obrazovkách. ~~~ Pohádkový milující se pár vs. tlupa neúspěšných s nesmířených přátel, kteří jen hledají, kde se vymluvit ze svého nešťastného života. ~~~ Dvě hodiny! ()

Lamiczka

další rok plný lidské radosti i strasti, života i smrti, nadšení i zklamání, nových známostí i starých kamarádů ()

Tirion

Naprosto úžasně vykreslené nálady, pocity a osobnosti. Film, kde se prakticky nic nestane, ale po jeho shlédnutí o něco více porozumíte stárnutí, osamělosti a jiným motivům, které člověka v životě vedou. Ale rozhodně to není idyla, která by ukazovala nějaké krásy. Spíše se připravte na to, že takový ten obyčejný životní styl není žádný med a že lidi, které potkáváte na ulici mají své strasti mnohem častěji na denním pořádku než slasti. Alespoň tak to vypadá ve společnosti, kam vás Mike Leigh zavede. Ústřední dvojice je přesně tím typem stárnoucích manželů, kteří jsou téměř ideálem. Ale kolem nich je plno lidí, kteří svou samotu ve spojení s končící životní dráhou neberou zrovna statečně a vyrovnávají se s ní po svém (alkohol, deprese). Smutné okamžiky nás několikrát dokáží rozesmát a to je ta věc, kdy si uvědomíte, že lidskost na plátně je tak syrová až z toho běhá mráz po zádech. Skvělá režie a hlavně ústřední dvojice Jim Broadbent - Ruth Sheen. Přestože film ryze komorní, tak je to jedna z pecek roku 2011. ()

ABLABLABLA

Interesting but boring and annoying. Asi takhle bych to shrnula. Postava Mary mě neuvěřitelně lezla na nervy, to nebyla ztřeštěná ženská, to byla neuvěřitelně otravná zoufalá a šílená baba. A popravdě ani další postavy (ani herci) mi nebyly nijak zvláště sympatické. Námět neotřelý a ne tak často zpracovaný, ale možná že taky ostatní ví proč, se do toho nepouštějí... ()

kaylin

Film, který stojí na úchvatných hereckých výkonech, kdy Jim Broadbent standardně dokazuje svou kvalitu, ale hlavní hvězdou je zde Lesley Manville, která naprosto skvěle ztvárnila postavu, jež jí byla nabídnuta. Dokonale zachytila ve dvou hodinách vývoj své postavy, s níž budete tesknit, stejně jako ji můžete, ale nemusíte litovat, protože to není vyloženě postava příjemná. ()

Maq

Jeden rok v životě průměrné britské rodiny a jejích příbuzných a přátel. I tak je možno to vidět. A nebo si všimnout, že taková rodina dnes už dávno není průměrná. Je ideálem, o kterém tuze mnozí jen neúspěšně sní. Vidíme galerii ztracených existencí, napovrch normálních, ale frustrovaných až k beznaději. --- Civilní příběh, vynikající dialogy a herecké výkony. Vlastně ani ne příběh, jen jedním rokem ohraničené seznámení s několika obyčejnými lidmi. Je to přístup, který respektuji, ale dvakrát mi nesedí. ()

EvAnSiT

Dokonalé herecké predstavenie! Autentické bezprostredné reakcie všetkých zúčastnených, pri ktorých som mal častokrát pocit, že sa ani nedívam na film, ale niekomu do obývačky. Lesley Manville, britský klenot, zatienila ostatných a po práve dostala na plátne najväčší priestor. Prekrásne zobrazenie plynulosti života, kontrastu medzi stabilným súžitím Toma a Geri a labilnou, plachou a poplašenou Mary. Režisér Mike Leigh ma svojim spôsobom práce na pľaci úplne ohromil. Po filme som ostal v nemom úžase, aj vďaka poslednej scéne, či skôr obrazu. Welcome to my Top Ten !!! ()

fmash

Nápadně nezávislý film, už od prvního tónu soundtracku. Zazní v něm několik fakt dobrých replik, k vidění je pár fakt dobrých typů a Broadbentovi sedí role asi o 500 % líp, než když hrál Křiklana v HP. Spokojený úsměv ale začne divákovi tuhnout na rtech poměrně záhy poté, co zjistí, že celý film bude jako kolovrátek opakovat jeden motiv pořád dokola, až se ta kontrapunkty doplňovaná selanka docela zprotiví. Stáhnout o 45 minut, já to pořád říkám, že ty natahované stopáže škodí zdraví. 2¾. ()

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky