Další rok

Kolem šťastného manželského páru obíhají nešťastné a osamělé životy jejich přátel a příbuzných. Jako jejich důvěrníci vidí do jádra všech jejich zamotaných životů, do jejich přátelství a osamělosti, do naděje a zoufalství, do vzniku nového i zániku starého. A to vše by bylo v pořádku, pokud by se jedna neprovdaná kamarádka nezamilovala do jejich syna. Režisér Mike Leigh, šestkrát nominovaný na Oscara, občas přezdívaný jako "antropolog s kamerou", přichází s další skvělou studií lidských osudů. A v čase, který se odehraje ve filmu, mu na to stačí jeden rok. (Aerofilms)

dzberry

Pocitovka. Příběh nulový, jen fragmentík ze života několika šťastných a nešťastných, spokojených a osamělých...a mezi nimi jediná zapamatovatelná postava - Mary (excelentní výkon L. Manville!). Hloubku nehledejte (pakliže jste tedy prozatím neuvažovali o tom, jak se vyhnout smutnému stáří a že třeba nevíte, že samota ve spojení s chlastem a traumaty je na prd..), máte-li rádi pozvolné konverzačky, doporučuju. Howgh. ()

iz67

Tenhle Mike Leigh toci uzasne veci. Nevtirave, neexploduji premirou citu, uzasnymi situacemi. A prave proto jsou moc fajn. ()

yatan

Film prakticky nema ziadnu chybu. V ramci svojho potencialu je priam dokonaly a aj ked je urceny pre vekovo starsiu kategoriu a rozobera problematiku stredneho veku, zachovava si sviezi humor a nadhlad, ktory dokaze drzat aj mladsieho divaka. Mike Leigh ma zmysel pre cit, hlbku a umenie v jednom a Another Year to dokazuje. Lesley Manville minimalne BAFTU. 10/10 v svojom zanre, no max 8/10 co sa filmoveho zazitku tyka. ()

Demoiselle

Výborné situace všedního života, zachycené v perfektních dialozích a zapuštěné do prostřední krásného páru. Ať už to je alkoholická, nešťastná kamarádka nebo ovdovělý bratr, všechno do sebe krásně zapadá a je to tak čisté a harmonické, smutné, kritické, ironické jako život sám. Jim Broadbent byl perfektní! ()

lobo87

Konverzačný film o živote, ktorý zaujme najmä presnými hereckými výkonmy. Okrem ústredného dua ma zaujali hlavne Lesley Manville v úlohe nešťastnej kolegyne a bývalí potterovci David Bradley, či geniálna Imelda Staunton. V budúcnosti sa už k tomuto filmu asi nevrátim... 65% ()

spotczek

Příjemný film, který nevypráví příjemné věci. Forma je velmi civilní, jako by nešlo o film, nýbrž se vše odehrávalo přímo před námi. Paradoxně se však o podstatných věcech nedozvídáme přímo, většina problémů je jen naznačena a my si můžeme pouze domýšlet, co se přesně stalo či teprve stane. A to zvyšuje divákův neklid už tak neveselých událostí, týkajících se mezilidských vztahů. Například na začátku jsme seznámeni s jedním z případů psycholožky Gerri, ale později se k němu už nevrátíme (proč tedy žena chtěla prášky na spaní a přála si jiný život?). Nebo nevíme, co se stalo mezi Tomovým bratrem a jeho synem, který se přihnal na pohřeb vlastní matky pozdě a na všechny nevrle štěkal, či o jakou roztržku na konci mezi Gerri a její kamarádkou Mary šlo, pouze tušíme, že se Mary míchala do rodinných věcí. Nicméně oproti svému přání do rodiny Gerri a Toma nepatří. Nebo si snad s Tomovým bratrem padli do oka?!? Vše je otevřené jako ve skutečném životě. ()

Verafly

Připadala jsem si jako na návštěvě u vzdálených příbuzných, kteří mě dvě hodiny otravují s fotoalbem lidí mně neznámých a každou fotku sáhodlouze komentují. 1* za herecké výkony, každopádně škoda 7 € za lístek.. ()

Ruadek

Silnější tři hvězdy pro film, který na mne velmi zapůsobil přesně tím, co jsem od něj čekal a dostal. Příběh okolo ústřední partnerské dvojice postarších manželů a především také jejich kamarádky Mary. Všechny další postavy jsou tu už méně podstatné a to i syn, jeho přítelkyně, bratr a jeho citově odcizený syn. Tímto se dostávám k jedinému problému tohoto filmu - potřeboval by sestříhat a to nemálo. Už úvodní scéna, kdy věnujeme pozornost deset minut ztrápené ženě s insomnií aby jsme se už nikdy nedočkali pokračování jejího příběhu. Vadilo mi zbytečně mnoho slepých cest do nikam, už nikdy neprovázaných se samotným příběhem. Ano, lidé se v našich životech objevují a zase mizí ale stačilo by to podat jen v náznacích. Filmová řeč je nesmírně tvárná a tady se mnoho z jejího kouzla nepovedlo převést na plátno zrovna úspěšně. A to přitom samotné dění okolo ústřední trojice je úžasné ( podbarvené semtam jemnými tóny harfy či kytary ). Herecké výkony jsou výborné ( jak by také ne když na nich tento typ filmu stojí i padá zároveň ), trpká příchuť stárnutí a toho všeho, co už pomalu odchází. Je to film o samotě a opuštěnosti, o ztracenosti v životě a naopak o silné rodině a o potřebě se dotýkat, milovat. Ať už tak nebo onak, z filmu mám krásný pocit a rozumím jeho řeči. Mohu vřele doporučit. Viděno jako součást Projekt 100 v kině Světozor 2.2.2011 ()

Fosgo

Osamělost, hořkost a pozvolná ztráta iluzí ... jsou jedním pólem ve filmové sondě do života několika přátel a příbuzných Gerri a Toma, staršího manželského páru, který je svoji společnou životní harmonií protipólem "roztrpčenosti budoucností" svých osamělých přátel. Negativní tóny a nálady snímku vyvažuje občasný jemný humor, laskavost .... "Příští rok" je rozdělen do ročních obdobích, předěly představují práce na zahradě Gerri a Toma, jejich klidném božím ráji - v prostoru, který ostatním postavám chybí. Z příběhu netryskají city, teatrální gesta, rodinná kliše .... spíše lze nalézt jemné náznaky, obyčejnost ... Režisér ve svých filmech některé své ženské hrdinky nešetší - a přitom jim vrchovatě rozumí.- např. postava Mary je vykreslena s hlubokou znalostí, a portrét osamělosti a stárnutí.je to výstižný. Mike Leigh natočil o poznání méně optimistický film oproti předchozímu snímku, vtiskl mu však naději, že stáří nemusí být jen bezvýchodné. ()

Raz2

Opravdu zajímavá studie několika lidských osudů, která nikoho nemůže nechat lhostejným. Zdánlivě hlavními postavami jsou Tom a Gerri, starší manželský pár, žijící si svůj spokojený život. Kolem nich jakoby krouží několik postav, z nichž nejpodstatnější pro celý film je Gerrina kolegyně Mary (skvěle zahraná Lesley Manvilleovou). Oba manželé zůstávají vlastně po celý film statičtí, žijí si svůj poklidný život, jediné co je trápí, je že jejich syn nemá děvče, a tak nějak nechápou, proč jsou ostatní kolem nich tak neštastní. Oproti tomu Mary, rozvedená žena, která má nejlepší léta za sebou, je zklamaná svým životem, ale všechny její snahy to nějak změnit, situaci ještě zhoršují. Koupě auta jí přinese víc starostí než radosti, naděje které vkládá do možného vztahu se synem Toma a Gerri ztroskotají, když si přivede nové děvče a alkohol, ve kterém často utápí žal, to všechno jen zhoršuje. Žena z počátku sice ne spokojená, ale stále plná nadějí, se na konci ocitá téměř na dně. Situace, které z počátku můžou u diváka vyvolávatt smích už ke konci tak vtipné nejsou, protože člověk si tak nějak vnitřně uvědomí, že takhle by jednou mohl skončit i jeho život. Skvělá režie, výborně napsané i zahrané postavy. Nemohu jinak než hodnotit pěti hvězdičkami. ()

kedluben

příiejmné, milé, tak neskutečně lidské.....????? bože to snad ne!!!!. ten film je přeci tak brutální. od prvního do posledního okamžiku. ()

mouzi

Neni to film pro kazdeho, ale kdyz si clovek udela cas, nejlepe pri odpoledni s cajem nebo kavou pri ruce, muze to byt prijemny odpocinek pro kazdeho. Nicmene poslednich 30 minut filmu je ponekud depresivnich, i kdyz takovych chvilek tam bylo vice. *SPOILER ALERT* Postavicka Mary byla naprosto famozne ztvarnena, ten vyraz v obliceji, tiky, grify atd. byly proste naprosto autenticke. K tomu vsemu velmi kladny vztah k alkoholu :-) Postava Kena nebyla tak vyznamna, ale jeho cast ve filmu na me take zapusobila, docela jsem se divil, ze behem deje nedostal infarkt. Tak jako tak je to proste britsky film se vsim vsudy a komu se britske filmy nelibi, tak timto snimkem nazor rozhodne nezmeni. 4* ()

Figuska

Depresívní a realistické, jak již zmíněno. Utekl další rok a žádná změna. Jít na to do kina, tak budu po zbytek večera jako když na mě hodí deku. Chápu skryté záměry, nicméně mě to natolik neoslovilo, abych zdvihla hodnocení, navíc mi to přišlo i trochu dlouhé (abychom mohli správně pocítit tu samotu, tesklivost příběhu) a skvěle zahraná Mary až otravně vlezlá. Ne vše se dá omluvit zoufalstvím a smutným osudem. Mike Leigh ovšem opravdu mistrně vystřihl kus z běžného života a občas jsem měla pocit, že už jsem taky někdy v podobné domácnosti seděla. Ostatně, asi jako každý z nás... ()

Tredi

tento film mi po dlouhé době opravdu sedl. byl to takový klídeček, žádný větší vzrůšo, ale líbil se mi, dokonce inspiroval. Líbil se mi kontrast spokojeného páru a jejich nespokojených, životem ztrápených známých. nevím, jestli to bylo momentálím rozpoložením a náladou, ale opravdu palec nahoru. ()

david666

Postupem času se z filmu stala dobrá depka - závěrečná "ZIMA" teda byla fakt mrazivá. Film, který se zpočátku tvářil ajko intelektuální slátanina ve finále nabral na síle a mile překvapil. Zejména tedy herecký koncert Lesley Manvhille. ()

gezper

Konverzační drama o britských skoro-důchodcích snad ani nemůže být svižné (kdežto takový Willis v RED stárne spolu s Malkovichem a Mirren úplně s jinými problémy). Ale když už nic, tak herecké výkony jsou přirozené. Některé dějové linky jsou polo-slepé, děj není strhující a ani vlastně nikam moc nesměřuje. Je to prostě jen další rok života. Což je, byť to dává film už svým názvem okatě najevo, největší jeho zápor, nutící mi dát "jen" lehce nadprůměrné hodnocení - ovšem tři hvězdy jsou docela na silných základech. Rád bych zestárnul jako ústřední silný a vyrovnaný pár, a ne jako ty trosky (pardon, ale jinak to moc nejde nazvat) okolo nich se pohybující. [60%] ()

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky