Sherlock - Série 2

(série)

Epizody(3)

Aby Sherlock vyvázl ze složitých plánů nebezpečné a atraktivní Irene Adler, bude potřebovat všechny své pozoruhodné schopnosti. (Netflix)

movieband

Poslední část první série si brutálně našlápla, skončila v té nejvyhrocenější situaci a druhá série pokračuje přesně tam, kde ta první skončila a na tempu rozhodně neubírá. Z adrenalinového tempa Velké hry se celková atmosféra přehoupla ve Skandálu v Belgravii do nebezpečného thrilleru plného výborných scénáristických kliček. Cumberbatchův Sherlock neubral na svém šarmu a Freemanův Watson je víc uštěpačnější oproti první sérii. I šperkování mezi hlavními protagonisty seriálu se vyhouplo na další úroveň. Druhá série Sherlocka je výborným scénáristickým dílem, plným perfektních hereckých výkonů, plným chytrých a inteligentních zápletek a hlavně přeplněný Sherlockovým kouzlem a humorem. Posledních pár minut druhé série (stejně jako celý Reichenbach je jedno z nejlepších děl na poli seriálové tvorby. Doyle vytahuje ruce z hrobu a tleská Cumberbatchovu Sherlockovi. 100% ()

balcazar

Rekapitulácia hodnotení znie nasledovne: 4-4-5. Napriek tomu nemôžem hodnotiť 2. sériu celkovo inak ako naplno, vysvetlenie je nasledovne rozvrstvené: 1. Časť s Irene Adler bola na prvé pozretie priťažká, pri druhom môžem pokojne vypáliť 5 hviezd. 2. Pes Baskervilský bol thrillerové predstavenie, z ktorého som skoro pustil do gatí, no - podobne ako v prípade S01E02 - nebol to úplne môj sherlockovský šialok kávy. A potom je tu 3. dôvod = 3. časť 2. série, ktorá je jedným z najdokonalejších filmárskych počinov, aké som kedy videl. To zmietlo akékoľvek pochyby zo stola... ()

Necrotongue

Už jsem to psal v komentářích k jednotlivým epizodám, ale musím se k tomu znovu vrátit. Druhá epizoda druhé řady se vyjímala mezi oběma skvělými díly jako exkrement v kredenci. Tedy poněkud nepatřičně. Nějak jsem to celé nepobral, mám z toho pocit, jako by se tvůrci taky něčeho nadýchali, a úplně proto vypadli z rytmu. Úvodní ani závěrečné epizodě jsem naštěstí neměl, co vytknout, na ty byla radost se dívat, a celá druhá řada tak u mě dopadla velmi dobře (ale mohlo to být lepší...). ()

pakobylka

Druhá série nezůstává své starší sestřičce ani sama sobě nic dlužna ... v průběhu vyšetřování neobyčejně rafinovaně - jakoby mimoděk odkrývá další stránky osobnosti milého Sherlocka ... a s poněkud marnivou, maličko nedůtklivou vzdorovitostí zakolísá jen v blízkosti vojenské základny Baskerville, aby se v pravý čas vzpamatovala a završila svůj poslední příběh vpravdě nepřekonatelným (a nepřekonaným) finále: S nedbalou elegancí .... ve velkém stylu ... zvolí cosi na způsob oslňujícího, leč vkusného, důmyslně odpalovaného ohňostroje. ()

GTS_PUNK

Po chytľavej prvej sérii, ktorá dozaista dostala takmer každého jedného diváka, ktorý ju videl, sa legendárny britský detektív nového tisícročia vracia aj v druhej sérii. Opäť s porciou troch dielov, ktoré každý svojou dĺžkou môžu konkurovať bežným filmom. Nie však len dĺžkou minutáže sa druhá séria Sherlocka približuje filmom, ale rovnako je tomu aj na poli kvality spracovania. V tomto prípade dokonca veľmi ľahko strčí do vrecka svojho kabáta nejeden film čo i len jednou epizódou. Po otvorenom konci na začiatku prvej série tu nabieha dej do zabehnutých koľají veľmi ľahko, ale pritom dokonalo sofistikovane, čo dáva vyniknúť kvalitne spracovanému scenáru. Jeho kvalita je výsadou celého seriálu, ale na epizódnych "drobnostiach" vyniká najviac. Bez prezrádzania akéhokoľvek deja treba povedať, že je tomu tak aj tu. Séria ponúka kvalitatívne viac-menej vyrovnané epizódy, až s výnimkou tej druhej, ktorej kultový námet ponúka, bohužiaľ, nie veľmi lákavé spracovanie. Avšak aj v tejto časti sa dajú nájsť viaceré pozitíva. Čo je však ťažným koňom všetkých troch epizód, okrem do detailov zvládnutého scenára, sú samozrejme rovnako dobre napísané postavy. Tie opäť dostávajú o čosi viac priestoru na akési sebaprezentovanie sa divákovi. Tradične silná dvojica Benedict Cumberbatch a Martin Freeman v spoločnosti obvyklých vedľajších postáv tentokrát dopĺňa aj Andrew Scott v roli hlavného Sherlockovho nepriateľa, Jima Moriartyho. A to je postava, o ktorej by sa dalo písať naozaj veľké množstvo riadkov, pretože tak dobre napísaná postava, ktorá navyše hercovi tak skvelo sadne, sa často nevidí. Možno je trochu odvážne tvrdiť, že ju možno zaradiť medzi vôbec najlepšie, aké sa vo filme či seriáli objavili, ale prečo nie? Správne využitý potenciál rozhodne ponúka a diváka musí baviť vždy, keď sa objaví na obraze. "Criminal mastermind" vyšperkovaný k dokonalosti. Sherlock - Series 2 baví minimálne rovnako, ak nie viac, ako epizódy v prvej sérii. Ponúka väčšiu prešpekulovanosť deja, o kúsok viac vyzretejšie postavy, o ktorých sa divák postupne dozvedá nové a nové veci, a ktoré zároveň majú otvorený priestor na ďalší postupný vývoj vrámci jednotlivých epizód. Všetko navyše okorenené humorom, eleganciou a takmer potrebným dejovým plot twistom, tak Sherlockovi vlastným. A nebyť v tom cliffhanger pre ďalšie pokračovanie, to by nebolo ono. ()

• BBC obdržalo viac ako 100 sťažností kvôli nahote Lary Pulver (Irene Adler). Zarytí fanúšikovia sa však sťažovali na úplne inú vec, a to, že v predlohe "Skandál v Čechách" bola Irene čestná žena, ktorá by sa nikdy nespojila s Moriartym (Andrew Scott) alebo by nedajbože ukázala svoje prsia Sherlockovi (Benedict Cumberbatch). Steven Moffat však nesúhlasil a povedal: „V origináli bolo Irenine víťazstvo nad Sherlockom odsťahovať sa a utiecť preč s jej manželom. To veru nie je víťazstvo feminizmu." (JOZZZKO)
  • V originálnom príbehu "Skandál v Čechách" sa Sherlock (Benedict Cumberbatch) pýta Watsona (Martin Freeman), koľko schodov vedie do ich bytu na 221b Baker Street, pričom ten nemá potuchy. Sherlock mu odpovedá, že ich je 17, pretože ich sám pozoroval. Kvôli zachovaniu presnosti vedie na prvé poschodie múzea Sherlocka Holmesa v Londýne takisto 17 schodov, rovnako tak v Cardiffe. (JOZZZKO)