Země zapomnění

• Francie La Terre outragée (více)

26. dubna 1986, Pripiat, několik kilometrů od Černobylu. Tohoto krásného letního dne slaví Anya a Piotr svoji svatbu. Malý Valery a jeho otec Alexeï, inženýr v jaderné elektrárně Černobyl, zasazují jabloň. Nikolaï, lesní správce, vykonává svoji pravidelnou pochůzku po lese… V elektrárně však dojde k havárii. Piotr je povolán, aby uhasil oheň. Nikdy se však nevrátí. Radioaktivita okamžitě mění podobu těch, kteří jí byli zasaženi. Lidé jsou najednou ve spěchu evakuováni. Alexeï, odsouzený úřady k umlčení, raději zmizí… O deset let později. Pripiat, město přízraků, které jeho obyvatelé opustili, se stává zemí nikoho, gigantické moderní Pompeje vztyčené na podivném turistickém místě… Anya je nyní průvodkyní v této oblasti, Valery stále hledá po stopách svého otce a Nikolaï sám nadále udržuje svoji zamořenou zahradu… Čas dělá své, avšak jsou naděje na nový život zde vůbec ještě možné? (oficiální text distributora)

DonBraso

Nelze než nesouhlasit s většinou.První krůčky s filmem jsou parádní.Začíná svatba,idylka se blíží,ale najednou cosi zvláštního prší z nebe.Alexej jako inženýr musí držet hubu a pomáhá lidem,že kupuje deštníky.Vše to má doopravdy skvělou atmosféru.Bohužel najednou přijde tvrdý střih a jsme v přítomnosti.Zde si snímek drží ještě svůj švih a atmosféru,což samozřejmě přijde jasný,když se snímek odehrává na Ukrajině.Bohužel zde začíná snímek strádat a ani skvělá Kurylenko to nedokáže změnit.Žijete v zóně a nechcete se posunout dál.Vše tohle člověk zažil a tím chce být.Sice se dostává i k jiným postavám,ale ty nějak přestavájí úplně zajímat.Takže románky s Aňou vedou od někud nikam a mají průměrnou tendenci,přesto jsou pořád lepší a zajímavější,než Valery,který si myslí,že jeho táta přežil.Táta zatím se snaží dostat do Pripatu a to je celé ono.Už to vlastně přijde,že vidíte zrychlenou odyseu,která přijde nezajímavá.Může být sebelíp dramatická a autentická,ale nemá moc místa a času.Logický tah byl aby nejznámější z postav měla více času na plátně,což je logický.Má to svoje pasáže,atmosféru,ale snímek postupně vyprchává jak samotná havárie.65% ()

Rodriguess

Europska kinematografia ma vzdy nieco do seba a ani tento pocin nebol vynimkou. Havaria v cernobyly je tu rozobrana s citom a z pohladu ludi ktorí ju prezili. ()

fafejt001

U nás o Černobylu se hovořilo po nějaké době , myslím , asi , až po půl roce . Lidi byli trochu či více zmateni , nic se nevědělo , nebotˇ komouši , tedy soudruzi , to dobře tajili . Čekal jsem , že tam bude toho více , po tom výbuchu i z té elektrárny , ale i tak celkově znázorněna bezmoc a rozpolcenost Anyy , která se nemohla odpoutat od Pripiati . O tom byl vlastně tento film a o také těch , co tam zůstali . Tento film není sice pomník této události , leč připomenutí pro mladé , že se něco událo v zemi , kde včera už bylo zííítra . Nebo tak nějak . ()