Reklama

Reklama

Muž na výpomoc

Trailer

Syn slavného otce, americký herec Peter Fonda (nar. 1940) se na konci šedesátých let proslavil jednou ze dvou ústředních postav Bezstarostné jízdy, již rovněž produkoval a pomáhal napsat. Stejně jako jeho kolega z tohoto klasického nezávislého snímku Dennis Hopper i on se chtěl prosadit jako režisér. Pro svůj debut si vybral scénář skotského autora Alana Sharpa, který v té době působil v Hollywoodu, nazvaný Muž na výpomoc. Sám ztělesnil hlavní postavu málomluvného Harryho Collingse, který se po letech toulání rozhodne vrátit na svou farmu, kde kdysi zanechal svou ženu a dcerku, a stát se zodpovědným farmářem, manželem i otcem. Film, označovaný někdy dobovou kritikou jako „hippie western“, nabízí v lyrických obrazech pomalu plynoucí realistický příběh z amerického západu. Za svou mimořádnou vizuální stránku film vděčí práci později oscarového kameramana maďarského původu Vilmose Zsigmonda. Fonda do hlavních rolí obsadil neokoukané herce, častého charakterního představitele z westernů té doby Warrena Oatese (parťák Arch Harris) a Vernu Bloomovou (opuštěná manželka Hannah), známou především z filmu Medium Cool, v němž ztvárnila přítelkyni hlavního hrdiny Eileen. Producentem snímku byl William Hayward (syn herečky Margaret Sullavanové a proslulého divadelního a filmového producenta Lelanda Haywarda), který s Fondou spolupracoval už na Bezstarostné jízdě. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (29)

Javert 

všechny recenze uživatele

Ve své době byl Fondův režijní debut některými kritiky označován za prašivý hippie western. S posledními dvěma slovy souhlas. Jde vidět, že inspirace přišla z Easy Ridera a podobných filmů druhé půlky zlatých let šedesátých. Nikde žádné zbytečné násilí - vše se místo toho točí kolem vztahu tří úplně odlišných lidí. Akčních scén příliš nečekejte. Fonda natočil v první řadě syrové vztahové drámo s báječnou hlavní mužskou hereckou dvojicí, překrásnými záběry na potemnělou krajinu při západu slunce a geniálním soundtrackem (který se mi mimochodem nepodařilo nikde sehnat :-/). ()

radektejkal 

všechny recenze uživatele

Podíváme-li se westernový žebříček čsfd, najdeme tam v prvních sedmi, tři špagetky Sergia Leoneho, proložené několika podobnými trubičkami s dírou typu Nespoutaný Django. Western je však přesto vyhraněný a hodnotný žánr, řekl bych žánr určený všem, jeho etika všek nesmí být narušována ani ujetými sarkasmy, ani hrubými nesmysly. Jednou z etických hodnot (a možná tou nejvyšší), který western obvykle nabízí, je přátelství mezi (většinou dvěma) muži. The Hired Man se zápletkou, která vrací jední ženě jiného muže, patří k těm nejlepším. Nejenže funguje základní podpora, kamera a hudba (jde skutečně o filmovou hudbu a nikoli o snůžku šlágrů, viz třeba scéna "Arch odjíždí"), ale vyzvednout se tu dá i role Verny Bloomové a český dabing Petera Fondy. ()

Reklama

Martin741 

všechny recenze uživatele

ja teda nechapem preco to tu vsetci tak brutalne nadhodnocuju. Jo, ide o akysi hippie western, lenze po westernovej inflacii 60. rokov boli v 70s westerny mrtvy zaner, ani mlady Fonda na tom nic nezmenil. Debut Fondu je aj z reziserskej stranky plany, fakt ako pri debute reziser este nema skusenosti tak preco to doprdele tak nadhodnocujete ? Pre mna rovnaky level ako ten feministicky western Dzonny Gitar : 5 % ()

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Sympaticky špinavý a rozháraný antiwestern, který na jednu stranu strhává klišé žánru a na druhou propadá nepřekonatelnému romantismu a představě osudové nevyhnutelnosti vlastních chyb (které z člověka svou samozřejmostí jakoby snímaly zodpovědnost). Právě ve svojí vnitřní protichůdnosti je to hluboce lidské, i když nevím úplně, jestli nutně v dobrém slova smyslu. ()

Han22 

všechny recenze uživatele

Nakonec to nebylo tak zlé, jak jsem si myslel po přečtení popisu a recenzí. On to v podstatě sice není western, spíše pomalé melancholické drama o muži, který se po 7 letech toulání s kamarádem vrací k ženě, kterou ani nepoznal a dceři o které ani nevěděl. Nic moc se tu neděje, ale je to dobře zahrané ústřední trojicí, je tu pěkná kytarová hudba i kamera a přes tu pomalost se na to celkem pěkně kouká. Jen to zase skončí blbě... ale s tím už tak nějak u filmů z počátku sedmdesátek počítám. ()

Galerie (30)

Zajímavosti (2)

  • Název filmu se objeví až před závěrečnými titulky. (griph)

Reklama

Reklama