Top Gun: Maverick

• USA Top Gun: Maverick (více)

Pete „Maverick“ Mitchell (Tom Cruise) k smrti rád pilotuje stíhačky. Dokonce tak, že se už přes třicet let úspěšně brání povýšení ve strukturách amerického letectva, protože to by ho z kokpitu vyhnalo do vyhřáté kanceláře. Maverick byl navíc vždycky magnetem na průšvihy, což se s armádní kariérou taky docela vylučuje. Pilot je ovšem bravurní, možná ten úplně nejlepší, a proto dostane nabídku stát se instruktorem elitních stíhačů z programu Top Gun, které má připravit na úkol, jenž spadá do kategorie Mission Imposssible. Kromě téhle bude muset Maverick zvládnout i jednu obtížnou soukromou misi. Jedním z pilotů, které má připravit do akce, je i Bradley Bradshaw (Miles Teller), syn jeho kamaráda a navigátora Goose. Znalci prvního Top Gunu vědí, že Goose zahynul, když se neúspěšně katapultoval z neovladatelné stíhačky, pilotované právě Maverickem. A jeho syn mu otcovu smrt klade za vinu. Maverick za žádnou cenu nechce, aby Bradleyho potkal stejný osud jako jeho otce. Přitom si uvědomuje, že pravděpodobnost, že některý z pilotů plánovanou leteckou operaci nepřežije, není vůbec malá. (CinemArt)

DJ_bart

"No ty vole, to je pěkný retro." ___________ To muselo dát příšernou práci. Přitom taková blbost, co? Top Gun: Maverick je totiž takovej ten typicky kýčovitej, patetickej, předvídatelnej, přímočarej a klišovitej akční blockbuster který jede dle klasicky zajetý melodramatický šablony – ale v tom nejlepším slova smyslu. Doopravdy neočekávejte nikterak komplexní, hlubokomyslný či originální příběh, ale poutavou adrenalinovou atrakci se stíhačkama, která vás chytne, a jen tak nepustí. Celý zážitek v mnoha ohledech umocňuje finální akční inferno – a i já uznávám, že již nějakej ten pátek jsem v kině nezažil tak intenzivní nadzvukovej randál, z kterýho málem vyletíte ze sedačky, ne-li vám z toho málem rupnou gatě...... Každopádně, zdejší hodnocení 88% je fakt overrated úlet, který vybízí k následující otázce: doopravdy jde o tak kvalitní a přelomový spektákl? Rozhodně ne – na to je tenhle film až moc monotematický a schématický. Jde však o učebnicový příklad poctivýho hollywoodskýho bijáku ze starý školy, který je jak výborným upgradem, tak důstojným pokračováním, díky čemuž vzdává hold prvnímu Top Gunu? Určitě.... Co dodat? Tom Cruise je novodobý král akčního žánru. Mimochodem: skvělej soundtrack! #koudeluprdele ()

Big Bear

Možná si i přes záplavy hvězd nejste jisti zda na nový Topgun jít do kina nebo ne. Vypracoval jsem vám pro lepší rozhodování  jednoduchý test. Za každou odpověď - ano -  si dejte jeden bod. V závěru body sečtěte a já vám Váš výsledek vyhodnotím a návštěvu případně doporučím. Tak mužeme začít? Super! Jdeme na to! Topgun 2022 test právě začíná. 1) Máte rádi Toma Cruise? 2) Stíhačka je letadlo většinou špičaté, většinou vojenské? 3) Dojímají vás americké armádní funusy s čestnou salvou, večerkou na trubku a skládáním vlajky? 4) Ještě stále pláčete při náhodné vzpomínce na Maverickova parťáka, který zahynul při katapultáži? 5) Máte rádi letní americké západy slunce s oranžovou oblohou? 6) Sbírali jste céčka? 7) Měli jste doma jednoho či více mončičáků? A poslední otázka - 8) letadla se kterými Maverick bojoval v osmdesátkách byly ruské Migy? --- Tak máte to? Tak kolik máte? 8? Fakt jo? Tak to blahopřeji, a doporučuji návštěvu kina! Podle mně dáte filmu 100%! Ne, 148%! Tak moc je super! ----- Jen tak si lze asi vysvětlit k dnešku 91% a ty superlativy typu: Nejlepší film na světě! 10 Gé mně drželo celou dobu v sedadle, nebo celý film jsem dojetím proplakala... Eh... Podle mne je nový Maverick něco jako nabídka ,,retro" sortimentu v rámci retro týdne v Lidlu. Doslova. Koupíte si tam v socialistických obalech (a to často ještě ne zcela dle originálních předloh) třeba gulášovou polévku. A emoce jedou. Ty jo, ten obal, no jo, to je jak za socíku... Úplně zapomenete, že socík sám, byla celkem šílená kapitola sama pro sebe. To zlé je pryč a vy jen dojatě vzpomínáte třeba na nějaký čundr, výlet s dnes už nežijícími příbuznými či studentská léta na koleji. Tak to prostě jak člověk stárne je. I na obyčejné, průměrné věci, pokud si je později vybavuje  má docela hezké vzpomínky. Jenže je to jen ten rádoby starý obal, uvnitř je zcela nový výrobek, byť podobné chuti. Výrobek, který se ale lépe prodává v tom retro obalu. Maverick je taková socialistická gulášovka, ale samozřejmě s americkými klasickými ingrediencemi svého žánru. I u něj se tvůrci spoléhají na vaše vzpomínky. Já ho poprvé viděl u sousedů na videu a tenkrát jsem byl samozřejmě z filmu paf. Vidět tehdy něco u nás takového v ČST bylo naprosto nemožné. V devadesátkách jsem si díky tomu při první návštěvě kapitalistické ciziny koupil za opravdu moc a moc peněz plastikový model F-14 od Academy...  A na tuhle retro vlnu film hraje. Počítá s tím, že tehdy jste tu americkou gulášovku ochutnali, že si to pamatujete a dělá vše pro to aby diváka na původní film co nejvíce odkazoval. Hudbou, fotkami, starými jmény, Porschem 911... Z hlediska scénáře je příběh naprostou recyklací původního filmu bez jakéhokoliv nápadu jen s tím s rozdílem, že starej mazák Maverick teď školí mladé piloty. Žádná originální zápletka, nic. Už tam jen chybělo aby na starý kolena kempoval někde ve srubu na samotě v divočině a přiletěl tam k němu armádní vrtulník s nějakým generálem který by jej překecával,   že prezident USA potřebuje s něčím pomoci kapitáne Mavericku... Jste naše jediná naděje USA. - Však to známe z jiných kousků :-). Co je cílem školení elitních stíhačů ale zajíců? Samozřejmě letecký úder. Jedna nepřátelská země s jednou nepřátelskou aktivitou - jadernou pochopitelně. Film má sice rozpočet, který by ufinancoval celoroční chod nejedné africké zemičky, ale kucí scénáristé neměli koule té zemi dát jméno. Je to prostě jen něpřátelská země! :-). Asi by bylo náročné ustát diplomatickou roztržku třeba se Severní Koreou, nebo Turkmenistánem.... :-) Samozřejmě její vzdušné nepřátelské síly (jak jinak) mají na křídlech jako výsostné znaky podivná kolečka, zjevně nepřátelská. U nového Topgunu jsem se těšil na nová letadla v moderní akci, moderně natočená. Pořádnou mlatu na obloze. Doba pokročila, čas odvál krásné Tomcaty a americké námořnictvo dnes používá jako palubní stíhače převážně Hornety různých verzí. Už není doba studené války, nedostupné Migy nemusí hrát na černo natřené americké F5 s rudými hvězdami (Za Regana filmaři alespoň koule měli) . Letadel jsou dneska všude mraky a když chybí, jsou tu nadupaný písíčka a grafické orgie. Leckdy dnes nepoznáte už animaci od reálné mašiny. Pravda, letadel si ve filmu člověk užije dost, leč nesmí nad jejich létáním a tím co se na obloze děje, vůbec přemýšlet. Což je také hlavní myšlenka, kterou Maverick vštěpuje zajícům a podvědomě zřejmě i divákovi. Co se týče reálnosti a logiky a film plynule navazuje na pohádku o  Perníkové chaloupce... Tom Cruise hrál fajn, vypadá celkem dobře na svůj věk, jeden by až záviděl. Jennifer je pořád nádherná a i když je to ve svých 51 letech vlastně už taky taková F14, mohla ještě ve filmu předvést nejeden afterburner...  Mohla, ale nepředvedla. Nu co k této americké gulášovce dodat závěrem. Chuť to mělo lehce po té původní, to jo. První polovina docela ušla, ten test byl super i ten vtipnej příchod do hospůdky. Výcvik ještě dejme tomu, ale ta závěrečná mise proti nepřátelské zemi... Eh... Taky mi to rvalo kule a chtělo se mi brečet... . Ty roje protileteckých raket a ty F18 se tím proplétající jak létající pevnost B17 flakem někde nad Berlínem... Výbuchy raket těsně za prdelema stíhaček a nic, protě bytelný americký výrobky z kalený oceli!  No a ten závěr kdy všichni tleskali všem... Jeden knír nezůstal suchý!  Bože...  Jedno je jisté. Dokud mají USA Mavericka, Čína ani Rus na ně nezaútočí. Ten by jim sundal narušitele i na rogalu. --- Kdo mne zná, ví že mám moc rád letecké filmy. Válečné preferuji. Takže je jisto, že jsem se na tohle těšil. Bohužel po odchodu z kina převládá těžké zklamání a údiv nad zdejším hodnocením. To jsme fakt všichni viděli to samé? Ten stejný film ? Dal bych za 4 hvězdy, ale ať je to tu objektivně zprůměrováno, nakonec dávám jen za 3 otočky v oudolí při rychlosti jednoho Macha,  bez Šebestový. * * * () (méně) (více)

JitkaCardova

Zatímco třeba Mad Max dokázal vnímavě reflektovat současnost, a aniž by sám na sebe rezignoval, zasmát se své někdejší stereotypnosti a poplatnosti a nabídnout pokročilé hrdiny a svět, v němž se v klimatické katastrofě rodí naděje spojená s radikální feminizací, Top Gun Maverick nereviduje vůbec nic a zůstává jedním velkým bezduchým stereotypním klišé, mozek vymývajícím reliktem, který dnes svojí vyčpělostí bolí o dost víc než v osmdesátkách - a navíc je mnohem hloupější než původní snímek (aby bylo jasno, původní Top Gun je film, který si pořád tu a tam z nostalgie pouštíme, pro tu radost z nádherných záběrů a z létání, z té věrnosti a výstižnosti, a pro tu chuť, kterou dokázal vzbouzet, chuť létat nadzvukovou rychlostí, poslouchat raději vlastní intuici než autority a dril, a nebát se přitom riskovat kariéru i život, ale také se bolestně učit.... Jen toho muckání tam mohlo být o 20% míň ve prospěch letadel, na tom se vždycky shodneme). ***** Přitom jsem se na nějaký chytrý a odpovědný posun v rámci hranic upřímně těšila - a ne že bychom ho jako společnost nepotřebovali. Chvála laciného a hloupého eskapizmu je to poslední, čemu bychom v kontextu dnešní doby a stavu světa měli s popcornem na klíně a XL colou tleskat, a navíc to jde i proti duchu původního Top Gunu. IMAX zážitek to bohužel mrazivě zilustroval. *~ ()

castor

Top Gun dokáže odsoudit každý. Já to nikdy nedělal. Vznikl v mých milovaných 80. letech, vznikl z lásky k řemeslu, bez zeleného pozadí, mimo superhrdinský digibordel. Struktura pokračování je velmi podobná původnímu hitu. A stejně jako před šestatřiceti lety dělá z Toma Cruise každým záběrem hvězdu, která udivuje diváka hned od prvních minut. Jakmile vycení zuby, nasadí sluneční brýle a leteckou bundu a nakopne mašinu, přichází první husí kůže. Vlastně příjemné vibrace začínají už s nástupem melodie Harolda Faltermeyera a s prvními zlatavými záběry startovací ranveje. Nostalgie šlape na maximum. Pro Mavericka už v tomhle „novém“ světě zřejmě není místo. Dlouhé roky odmítal povýšení i odchod do důchodu. Do kokpitu stíhačky se nicméně znovu vrací, aby naučil partu mladých hezounů, mezi kterými je i syn jeho zesnulého parťáka Goose, zlikvidovat tajnou továrnu na zpracování uranu (opět) v jakési bezejmenné zemi. Není nutné si nalhávat, že jde o něco víc, než skvělé hollywoodské řemeslo. Není nutné si nalhávat, že to není přepálené. Není nutné si nalhávat, že to není průhledné a hyperkorektní hadr. A i ty archetypy postav zůstaly stejné. Vůbec to ale nevadí. Ba naopak. Pokračování přímo sálá energií skutečných strojů, přímo nám zdůrazňuje, že nemáme opouštět naše filmové dětství, naše vzpomínky na úžasná filmová léta. A to vše díky Cruisovi, který mezi mladšími kadety nepůsobí nijak nepatřičně, nenásilné zvládá romantickou linii s fakt kočkoidní Jennifer Connelly i dojemné setkání s Icemanem, kdy si scénář dokonale poradil s životním osudem Vala Kilmera. Radost. Cruise se svým osobním projektem zaválel. Pokolikáté už? Díky za tu energii, západy slunce, skvělý casting, discobeaty a velké srdce. Hodně těsně pod vrcholem. ()

xxmartinxx

Častější je asi koncept "love to hate" filmů. Top Gun je pro mě "hate to love" film. Film, na který jsem přišel připravený ho prozívat, protože všechny velechválené Mission Impossible mě naprosto nudí a Tom Cruise coby maskot zločineckého pseudonáboženského kultu pro mě není zrovna týpek, ke kterému bych cítil sympatie. Jenže Top Gun mě ukolébal, a to i přes to, že místy vypadá jako náborové video totalitního státu po vzoru neironicky míněné Hvězdné pěchoty a konec mě vyloženě zklamal tím, že žádná postava nemusí udělat těžké rozhodnutí, ačkoliv se film tvářil, že k tomu směřuje. Jenže ty stíhačky fakt krásně lítají, hezky to sviští a duní, a to cheezy melodrama jede. Ok, asi to nade mnou vyhrálo, ale nejsem rád! ()

• Původně nebylo vůbec jisté, zda se Val Kilmer ve filmu objeví, a to kvůli rakovině krku, kterou prodělal. (Punisher)
  • Při záběrech pilotů během letu v F-14 se v hledích jejich přileb zřetelně odráží přístrojová deska mnohem modernějšího letadla. Záběry byly ve skutečnosti točeny v kokpitu F-18. (Arccos)
  • Uvedení 36 let po prvním dílu z roku 1986 tvoří jedno z nejdelších čekání na druhý díl ve filmové historii. (ČSFD)

Třetí Top Gun se řítí

Třetí Top Gun se řítí

12.01.2024

Top Gun: Maverick, který před rokem a půl zboural kina, je nejúspěšnějším filmem megastar Toma Cruise a celosvětově si doletěl pro 1,5 miliardy dolarů. Bylo tedy jen otázkou času, než Paramount… (více)

Tom Cruise se vrací k Warnerům

Tom Cruise se vrací k Warnerům