Meine Wehrmacht

Dokumentární / Krátkometrážní
Slovensko, 2009, 36 min

Režie:

Maroš Berák

V dokumentu neuvidíte extrémisty, ale občany s “obyčejnou” volnočasovou aktivitou, spojenou s fetišistickou vášní k artefaktům /a ideám/ německé fašistické armády. (oficiální text distributora)

Hamaradža

Parádna práca. Vrstevnatý dokument o nedostatočnej vysporiadanosti Slovákov s nacistickým odkazom v histórii a ich fetišizácii vojny. Berák zjavne predbehol svoju dobu, keďže jeho film nepochopila ani profesorská rada (ktorá mu odmietla za film dať magisterský titul, pretože málo zdôrazňoval vojnové zločiny nacizmu), ani mnoho divákov (na čsfd napríklad "valachmar" ktorý nedokázal prečítať humorne-ironizujúci podtón filmu, či akýsi nácek pod prezývkou "Johnny.ARN". Silné 4* a chcem viac filmov od Beráka. ()

Rex Mundi

Dokumentárny film o slovenských fanúšikoch Wehrmachtu, respektíve Tretej ríše. Ak som správne pochopila, snahou bolo ukázať, že nemusí každý fandiť iba víťazom vojen, ale sú tu ľudia, ktorých fascinuje povedzme práve nacistické Nemecko a považujú svoje hobby za rovnako normálne ako každé iné. Vo výsledku som zostala v rozpakoch, lebo tvorcom ani protagonistom sa nepodarilo ma na 100% presvedčiť, že ich koníček (zbieranie historických zbraní, prezliekanie sa do uniforiem Wehrmachtu a celková fascinácia "temnou stranou" 2. svetovej vojny) je absolútne neškodný a pozitívny. Teraz, pár hodín po zhliadnutí filmu na kanále CS doku som síce rada, že som tento dokument mala možnosť vidieť (moja chorobná zvedavosť a túžba po rozširovaní obzorov na všetky strany:-), ale dojmy sú stále nevyhranené. ()

Blumental

Metóda je jednoduchá: nechať protagonistov nech sa zosmiešnia sami, pomôcť tomu bizardnými obrazmi ich sveta a vypichnutím momentov, keď sa zablysnú ich hlúpe adorácie (scéna s lekárom, ktorý infantilne upozorňuje na "von Brauna"). Áno, je to medzi riadkami, ale jednoznačne je. To, že to nevidia hrdinovia tohto filmu a aj sympatizanti 3. ríše, de facto umožňuje, aby takýto film vznikol. Ostatní nech si cibria zmysel pre iróniu. ()

whack

Neuveriteľné, koľko idiotov je medzi nami. Tvorcovia týmto pravdepodobne chceli naznačiť, že sa za zberateľstvo iba skrývajú títo 'nadšenci', ku ktorým pravicových extrémistov, aj keď podľa obsahu neuverejnených, v skutočnosti tou nazi hudbou pri konci prirovnávajú. Keby producentkou nebola Zuzana Piussi, rozmýšľal by som, či to nie je propagácia fašizmu, ale Beráka to asi baví takto – bez otázok a bez odpovedí. ()

valachmar odpad!

Celkové straty na životoch, spôsobené druhou svetovou vojnou predstavujú vyše 72 miliónov ľudí. Straty civilistov predstavujú asi 47 miliónov, vrátane asi 20 miliónov ľudí, ktorí zomreli počas vojny v dôsledku hladu a chorôb. Ak tieto cisla nestačia niekomu, kto obdivuje Tretiu ríšu, tak je pre mňa nebezpečný psychopat. tento film je propagácia fašizmu a mal by byť zakázaný. ()

• Natáčanie prebiehalo v rôznych lokalitách, ako napríklad v obci Kapišová, v Údolí smrti alebo na nemeckom vojnovom cintoríne v obci Hunkovce. (Johnny.ARN)
  • V dokumente sa objavuje v pozadí skladba "Ich hatte einen kameraden" od neonacistickej kapely Gestapo. (Thaarm)