Aussig

všechny plakáty

Aussig, černá komedie jejíž příběh se odehrává v Ústí nad Labem, pojednává o vztahu ruského a amerického lektora na místní univerzitě. Oba jsou nuceni bydlet spolu v jednom malém pokoji na kolejích. Vzrůstá mezi nimi velké napětí, které je podněcováno propastnou rozdílností jejich povah a vzájemnými antipatiemi. Rozpory vznikají z banálních hádek a neshod – od přidávání kečupu do jídla až po způsob jak jednat se ženami. Je to, jako by se další studená válka rozpoutala na bojišti jejich těsného kolejního pokoje. (oficiální text distributora)

Kritiq

Měl jsem to štěstí tento film shlédnout na slavnostní premiéře a ještě k tomu náhodou :) Jelikož pocházím z Ústí n/L a celý film se tam odehrává, nebudu se tajit zvýšenými sympatiemi. Překvapila mě ale zcela jiná več a to zpracování a hlavně dobrý scénář, který vyvrcholil nečekaným koncem. ()

tranquill

"Nezávislá" černá komedie. Ano, stylově do amerických nezávislých filmů. Divím se, že tento film nedávali spíše v klubu na Čt 2, takhle bude asi hodnocení klesat. Ale fungovalo to, dobře jsem se bavil a je vidět, že Američané i Rusové jsou také "normální" lidé a zde na hony vzdálení hollywoodským typům. Zápletka s mrtvolou překvapila, ale proč ne... ()

Angalo

Pro studenty UJEPu (alias svobodná univerzita) jistě srdcová záležitost, pro ostatní samozřejmě sračka. Potěší lokace, po kterých chodíme denně do školy i představa, že by se tohle na naší univerzitě skutečně dělo (studentský klub, jako je fabrika bych si skutečně nechal líbit). Laciný, dokumentární až amatérský styl dává filmu punc nezávislosti. ()

MaryLynn

Chtěla a musela jsem to vidět. Malinko z povinnosti, když režiséra osobně znám. Dobrý, vtipný, nezávislý, stačilo vidět jednou :) ()

Pitryx odpad!

Jeden hlavní hrdina nesympatičtější než druhý, neustálé kecání a hádání se, to je vlastně celý děj, než dojde k zápletce. Což je asi po hodině. Nuda, nuda a ještě jednou nuda. 201308278431/8835 ()

spotczek

Tohle je srdeční záležitost. Oba skuteční učitelé na UJEP si tady na rozloučenou udělali takový krátký ochotnický film. Jen škoda, že nenatáčeli i na Žumpě a Hnátě (jestli teda ještě obě hospy vůbec fungujou). A Ústí rozhodně tak strašný není. I když je fakt, že to tam pořád chemicky smrdí, jak naznačuje v řeči jedna z postav. Hlavně, že to tam kulturně žije! :-) WEB: TELEVIZE.CZ: Tony Laue, jenž v příběhu ztvárňuje amerického lektora Johna Gimplea, vyrostl ve městě Burbank v Kalifornii, kde byl jeho otec knězem nezávislé církve Calvary Bible. Tony vystudoval filozofi i na Univerzitě v Santa Barbaře a poté se vydal do Prahy, kde psal zpočátku texty do muzikálu Karavana. V roce 2004 pak odevzdal scénář k filmu Rexpatriates, který režírovala Nancy Bishop a producentem byl Jeffrey Brown. Snímek měli možnost vidět nejen diváci na festivalech po celém světě včetně Karlových Varů i Říma, ale i na obrazovkách České televize. Černá sci-fi komedie Aussig je pro Tonyho, který už se v naší zemi trvale usadil, debutem jak v roli režiséra, tak i herce. Nikolaj Pitetsky, který si zahrál ruského lektora Sašu Malinského, se narodil v ruském Orlovu, kde také později studoval anglickou lingvistiku na univerzitě. Následně emigroval do České republiky, kde pracoval jako anglický lektor na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, zatímco studoval doktorandské stadium. V té době také začala jeho spolupráce s Tonym Lauem na Aussigu. V současnosti žije a pracuje v Berlíně. USTECKYDENIK.CZ: Snímek autor pojmenoval podle německé verze jména města, v němž se děj odehrává. Film vypráví příběh „studené války“, kdy mezi dvěma spolubydlícími, zahraničními lektory univerzity, velmi brzy vznikne silná antipatie. Hádají se kvůli všemu od kečupu po ženy, charakterizuje filmovou zápletku Dita Šimáčková, která má na starosti propagaci filmu. Čtyřiačtyřicetiletý režisér Tony Laue žil v Ústí nad Labem deset let, dnes bydlí v Litoměřicích a pracuje jako lektor katedry anglistiky na UJEP. „Myslím, že většina lidí, když uvažuje o České republice a filmu, přirozeně pomyslí na Prahu. Fakt, že jsme nenatáčeli v Praze, nám umožnil vyprávět jiný příběh a vnést do filmu jiné pocity,“ komentoval Laue. Většina scén se natáčela v Ústí nebo jeho okolí, velkou roli hrály právě interiéry a exteriéry ústecké univerzity. V anglicky mluveném filmu se objeví také čeští herci, v menších rolích se představí Ondřej Brzobohatý, Ondřej Pavelka, Petra Lustigová nebo Hana Vagnerová. Sám režisér Laue ztvárnil jednu z hlavních rolí - amerického učitele. Jeho ruský protějšek si zahrál Nik Pitetsky. Právě z jeho zkušeností z působení na UJEP Laueho scénář vychází. „Námět vychází z mých vlastních zážitků. Před třemi lety jsem poprvé přijel do Ústí a žil jsem tam na kolejích. Měl jsem velmi zajímavého spolubydlícího. Tyhle historky jsem vyprávěl Tonymu a ten se rozhodl o tom napsat filmový scénář,“ řekl Pitetsky. Černá komedie Aussig je nezávislým snímkem, podle režiséra přišel asi na 300 000 korun. „Lidé většinou na filmu pracovali proto, že se jim líbil,“ řekl režisér. Proto také Aussig diváci neuvidí v žádných velkých kinosálech. () (méně) (více)

Hruskovice

pro mě zajímavé především z hlediska toho kde se natáčelo... ústí již dobře znám po 2 letech studia (viděno 1.8.2014) :) ()

Dr.dogous

Slyšeli jste někdy , že je něco důležité, ptejte se vždy pro koho. Velice pěkný film, černá komedie o tom , jaké nástrahy čekají na cizince v naší zemi. Zajímavý pohled na naší českou povahu z pohledu cizince. Vynikající kamera. Zápletka se točila okolo 2 lektorů angličtiny na Universitě J.E.Purkyněho Ústí n.L. Američana a Rusa, kteří spolu bydleli na koleji. To samozřejmě přinášelo řadu komických situaci. 55% ()

AbeFarinna

První hodnocení toho to filmu by si "omg, wtf"... Kamera velmi statická, zápletka předvídatelná (až na kečup), postavy ploché jako papír a humoru co by se do náprstku vešlo... Poté co jsem zjistil, že se jedná o prvotinu Tonyho Laue jsem se však zastavil a trochu popřemýšlel.... Co se týče nálady filmu, hodně mu pomáhá Ústí, jež tomu základ... Nicméně se s ní dál moc nepracuje - je to jen jakési "zakouření" jež se postupně rozpouští. Kamera - je dle mého poměrně statická. Moc se s ní nepracuje přechody z detailu na celek a obráceně jsou pevně dané (což není na škodu) ale ani nepřekvapí... trochu živosti nebo intutivní práce by neškodilo... Humor - nevím zda se o něm dá mluvit (scéna s policistou je hodně utažená)... Spíš by se dalo mluvit o jakémsi sakrastickém úšklebku jež ale dlouho nevydrží a na tvář se spíše vrací rozčarování... Postavy - ach jo tady je to bída.. hondě ale hondě ploché (což je vzhledem k příběhu trestuhodné). Jě škoda že se jede jen na vlně a čověka to ani na trochu nepotopí... Děj je moc jednoduchý až předvídatelný (až na ten kečup)... Herecké výkony - ař se snaží našie herci nehrát seč to jde... pořád před ostatními jasně vedou - ale v konceptu sarkasmu a tak to zapadá do koncepce... Tak tedy není to špatný... dobrá ročníková práce... ALe je škoda že nešli trochu hlouběji - mohlo to být lepší.... ()