Krútňava

(divadelní záznam)
všechny plakáty
Hudební
Slovensko, 2008, 140 min

Krútňava Eugena Suchoňa je prvou slovenskou národnou operou s ľudovými tancami, zvykmi a názvukmi na ľudové piesne. Je zároveň aj strhujúcou, psychologicky prepracovanou hudobnou drámou.
Suchoňova Krútňava vznikala v rokoch 1941-49 a prvýkrát bola uvedená roku 1949 v SND. Opera mala pohnuté osudy a v 50. rokoch ju dokonca upravovali, aby vyhovovala politickým požiadavkám vtedajšieho režimu. S veľkým úspechom ju uvádzali všetky operné scény v Československu a tiež mnohé divadlá v zahraničí (v Budapešti, Moskve, Berlíne, Lipsku, Mníchove, Antverpách). Posledná inscenácia Krútňavy na doskách SND vznikla pod režijným vedením Juraja Jakubiska. (oficiální text distributora)

Incantator

Slovenská národná opera sa prezentuje v novom prevedení, z ktorého vznikol i tento televízny záznam. Jakubiskovi sa nepochybne podarilo urobiť ju atraktívnejšou než boli bývalé inscenácie. V istom zmysle melódie KRÚTŇAVY pripomínajú štátnu hymnu - sú rovnako majestátne, dunivé a zároveň k nim neodmysliteľne patrí ľudový nápev. V tomto smere vytvoril Suchoň vzorové dielo, ale ak ju máme hodnotiť ako hudobné dielo a nie súčasť slovenskej národnej kultúry, potom sa táto opera nevyrovná svetovým majstrovským dielam Verdiho, Pucciniho, Mozarta či Wagnera. Aj tak je však jej postavenie i v rámci repertoára Slovenského národného divadla zaslúžené. (6.1.2011) ()

giaruj

Skvelé prevedenie pri príležitosti jubilea 100ročnice narodenia Eugeňa Suchoňa, uvedené na Deň ústavy SR. Veľmi som ľutoval, že som nemohol byť na premiére. Toto prevedenie je šťavnatejšie živšie, bližšie neopernému uchu bežného človeka. ()