Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Život Rachel Cameronové, učitelky z Nové Anglie, je malý a bezpečný. Až příliš malý a příliš bezpečný pro toužící ženu, která chce podniknout něco – cokoli – aby se vyhnula staropanenství. V tomto působivě lidském filmu spojili své hvězdné talenty Paul Newman a Joanne Woodwardová: on debutoval jako režisér a ona podává jeden ze svých nejlepších výkonů na filmovém plátně. Oba za svou práci získali Ceny newyorských filmových kritiků a Zlaté glóby, film si připsal čtyři nominace na Ceny Akademie, včetně nominace za nejlepší film. Newmanovi se poté sešli na dalších vynikajících filmech (Skleněný zvěřinec, Pan a paní Bridgeovi, Zánik Empire Falls), žádný z nich však citlivostí, pochopením a uměleckým mistrovstvím Rachel, Rachel nepřekonal. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (11)

femme fatale 

všechny recenze uživatele

Bylo skoro až bolestné sledovat a prožívat děj filmu. Snaha Rachel získat kontakt s lidmi, bezútěšná touha po změně, její strach a ta zvláštní stopa povrchnosti, která nás i dnes všude obklopuje, byla ve filmu silně zasazená (myslí tím matku Rachel a jiné lidi, díky kterým postava Rachel tak citově zakrněla). Režisérovi i hlavní herečce velké díky, že tento film nezvdali, když jim studio odmítlo zaplatit náklady a hlavně velké díky za nádherný filmový zážitek. ()

mortak 

všechny recenze uživatele

Jde sice o knihu na plátně ("A Jest of God - Boží vtip od M. Laurence), čemuž odpovídá pomalé tempo filmu, jenže v tomto případě nejde o film, ale o Joanne Woodward, která JE třicetipětiletou starou pannou žijící s maminkou v jednom zapadákově. Newman v podstatě omezuje režii na zaznamenání její tváře, chůze - milostná scéna v půli filmu je opravdu bolestně realistická - a nechá nás nahlédnout do života ženy, které ujíždí (nebo už dávno ujel) vlak. Závěrečný "happyend" je spíše rezignací s nepatrnou stopou naděje. Ale opravdu nepatrnou. ()

Reklama

Rocky62 

všechny recenze uživatele

Po průměrném zážitku u Harry a syn jsem doufal, že práce Paula Newmana na postu režiséra bude tentokrát podle mých představ, ale bohužel. Celý film se jen tváří jako rádoby psychologická emocionální podívaná a jakási retrospektivní intermezza z pohledu malé Rachel měly u mě spíše rušivý účel. Hudba, která zaujímá sotva 1% filmu ten nudný styl vyprávění také moc nevyžehlila. Podtrženo, sečteno-průměrná a suchá záležitost, která zůstává nad vodou díky hereckému koncertu Joanne Woodward. 70% ()

aluna 

všechny recenze uživatele

Rachel, alias dekadentní Bridget Jones minulýho století, je učitelka, co žije v zapadákově se svou osamělou matkou, holka je to pěkná, chytrá, zábavná i zvláštní, akorát má smůlu na to, že žije v zapadákově. A tak si trošku zalezla do ulity, z který se pak vyhrabat, aniž by vás museli uvařit, je strašně těžký. Bylo až bolestný sledovat příběh pětatřicetiletý starý panny, která neztrácí naději a chce... To se dneska bez toho panenství odehrává spoustě holek, co maj pod šatama všechno jak se patří a přece ne a ne brknout o toho pravýho. A krásná ukázka fanatickejch pošahanejch pánbíčkářů v kostele - to se Newmanovi a hlavně opět famózní Woodward povedlo, jako ostatně celej film. ()

tatopulos 

všechny recenze uživatele

Slabota, ve filmu se nebylo čeho chytit. Všude samé plakání chudinky osamělé,ještě ke všemu stereotypní postava (pro muže je ochotná udělat téměř cokoli- vyspat se na prvním rande, uzavřená šedá myš, která neříká, co si myslí, žádné výrazné osobnostní rysy, zkrátka žena typu- "kinder, kuche, kirche". Člověk by skoro řekl, že místy to snad točil konzervativní režisér, nebýt zobrazení sekty). Co zaujalo- vzpomínky, kam chodila jako malá dívenka, záběry na mrtvé, paralelní dění /jak si Rachel představuje dění okolo sebe/, nevím, jestli byl ten psycho-analytický komentář na konci filmu vhodný,pokus o happy-end ? ("možná si najdeš partnera, je to možné, ale nikoli pravděpodobné...) ()

Galerie (8)

Zajímavosti (4)

  • Natáčelo se na různých místech Connecticutu, a to ve městech Redding, Bethel, Danbury a Georgtown. (Terva)
  • Snímek získal dva Zlaté glóbusy. Ceny získali Paul Newman za nejlepší režii a Joanne Woodward za nejlepší ženskou dramatickou postavu. (Terva)
  • Snímek byl natgočen na motivy románu "A Jest of God" od Margaret Laurence. (Terva)

Související novinky

Adios, Hombre... :-(

Adios, Hombre... :-(

27.09.2008

A taky Luku, Butchi, Gondorffe či Johne Rooney. Paul Newman, jeden z největších sympaťáků filmového plátna vůbec a ikona své generace, dnes ve věku 83 let podlehl rakovině plic. Je zhola zbytečné… (více)

Reklama

Reklama