La Traviata

(TV film)
Hudební
Itálie, 2002, 139 min

Předloha:

Alexandre Dumas mladší (kniha)

Scénář:

Francesco Maria Piave (divadelní hra)

Verdiho opera o třech dějstvích, vytvořená podle autobiografické Dámy s kaméliemi. Pařížské kurtizáně Violettě (Stefania Bonfadelli) vyzná lásku mladý muž Alfredo (Scott Piper). Ta ho nejprve ironicky odmítá, nakonec se však zamiluje a odstěhuje s ním do domu na venkov. Po třech měsících šťastného života se na scéně objeví otec mladého muže (Renato Bruson), který kurtizánu přesvědčuje, aby Alfredovi a jeho sestře, která má před svatbou, neničila pokračováním svého vztahu život. Violetta mu přiznává, že je smrtelně nemocná, nakonec však souhlasí, že Alfreda opustí. Získá však slib, že těsně před její smrtí otec svému synovi vysvětlí, proč ho opustila. Tuto adaptaci La Traviaty (volný překlad: "zbloudilá" nebo "ta, která sešla z cesty") divadelně režíroval Franco Zeffirelli. (Jirka_Šč)

Jirka_Šč

Dokud neuvidím (a neuslyším) další verzi La Traviaty z roku 1982 (také od Franca Zeffirelliho), má tato inscenace mé plné hodnocení. DVD vyčítám místy maličko slabší kvalitu obrazu, audio stránka je však luxusní. Stefania Bonfadelli mi byla jako Viletta zpočátku maličko typově nesympatická (zajímavé je, že na jiných, civilních fotografiích, vypadá podstatně lépe), zpívá však výborně, výborně, výborně. Mimo ni vyniká Renato Bruson v roli alfredova otce. Možná minutový potlesk po jedné z jeho árií, během kterého se mu v oku objevila slza hrdosti, ve tváři mihl výraz poděkování, ale vůbec přitom nevypadl z role, svědčí o mnohém. V neposlední řadě je velmi nápaditá kruhová otáčecí scéna s dlouhými závěsy. Velmi zajímavé zpracování a těším se na další. ■ Jako režisér je na DVD psán Fausto Dall'Olio. Ten však režíroval televizní záznam. Samotnou hru režíroval Franco Zeffirelli. Zajímavé také je, že Plácido Domingo, který v roce 1982 vynikl v hlavní roli, je v této o dvacet let starší inscenaci dirigentem orchestru. ■ P.S. První film, který, abych mohl komentovat, jsem musel na ČSFD nejprve nechat zařadit :). ()