Reklama

Reklama

VOD (1)

Western klasika amerického filmu Johna Forda Dva jeli spolu připomíná svojí tematikou jeho předchozí dílo, slavné Stopaře (1956). Vznikl podle románu Willa Cooka Comanche Captives (Zajatci Komančů) a jeho titulní hrdinové v něm spojí síly, aby se pokusili vyjednat u komančského náčelníka Quanah Parkera (skutečná postava americké historie) vykoupení zajatých bílých dětí nových usedlíků. Cynický šerif ospalého texaského městečka McCabe (atypicky obsazený James Stewart) jedná zpočátku čistě ze zištných úmyslů na rozdíl od čestného poručíka kavalerie Jima Garyho (Richard Widmark), hnaného touhou skutečně pomoci. Oba muži, které poutá dávné přátelství, nakonec uspějí, i když jejich záchranná mise se neobejde bez obětí... Ve Fordově filmografii trochu neprávem tento snímek nezaujímá čelné postavení. Je na něm sice vidět, že v době natáčení byl režisér vážně nemocný, ale také je patrné jeho neutuchající zaujetí vyprávět další z příběhů z let osídlování amerického západu, které tvoří páteř jeho tvorby. Ve filmu akce ustupuje do pozadí atmosféře a charakterizaci postav. Zvláště oba hlavní představitelé dodávají svým postavám potřebnou šťávu, ale i vedlejší role jsou, jak už bylo u Forda pravidlem, obsazeny výbornými charakterními herci; za připomenutí stojí např. Andy Devine (obtloustlý seržant Posey), John McIntire (strohý major Frazer) či Willis Bouchey (bohatý obchodník Wringle). (Česká televize)

(více)

Recenze (33)

Martin741 

všechny recenze uživatele

Reziser John Ford /Fort Apache - Rio Grande - she wore a yellow ribbon/ natocil tentokrat len priemerny western s Jamesom Stewartom /Mr. Smith goes to Washington, It´s a Wonderfull Life/ v hlavnej roli. James Stewart tentokrat v roli serifa akehosi bezvyznamneho mestecka, ktory ma ist k istemu indianskemu kmenu vyrokovat prepustenie zajatych belochov. Prvu polku filmu trva cesta, pocas ktorej sa kvalitne keca, potom po dorazeni do indianskej dediny sa zacnu negociacie. Film sa nicim neodlisuje od priemeru a od mnozstva westernov, ktore sa v 60. rokoch tocili. A nepomohol filmu ani zaver a zaverecna rec Stewarta ako serifa Guthrie McCabe-a. 69 % ()

Foma 

všechny recenze uživatele

Výbornej western, ne snad tak silnej film, jako některý další Fordovo opusy (Přepadení, Muž, který zastřelil Liberty Walanceho, nebo moje oblíbený Horse soldiers), přesto by mohla většina režisérů tomuhle Mistrovi závidět. Ve filmu je skvělej James Stewart (z celkem bezcharakterního šerifa se vyklube solidní člověk), je tam dost humoru, zajímavej pohled na nefungující soužití Indiánů a bělochů a další typický atributy Fordovo filmů. Takže určitě dobrý čtyři hvězdičky. ()

Reklama

RHK 

všechny recenze uživatele

Méně výrazný ze šedesáti westernů držitele čtyř Oscarů Johna Forda, ale díky jeho svižné režii pořád kvalitní film. Trochu konverzačka plná vtipných dialogů, trochu sociální sonda do pevnosti vojáků a vozů osadníků okradených indiány o své unesené blízké. Třetí svět tvoří zlí Komančové, kteří ale ve Fordově podání nejsou vůbec černobílí (ani rudo - bílí). Díky indiánům se dočkáme i trochy akce, i když v míře nižší, než je na žánr obvyklé. Šerif McCabe (James Stewart) i poručík Gary (Richard Widmark) do sebe jiskřivě narážejí slovy, fakticky ale tvoří přátelský tým, kerý musí splnit misi na záchranu bělochů vychovávaných indiány. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=3vz_oWIbGTs ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Celému filmu dominuje dabing dvou ústředních postav (Ladislav Cigánek - James Stewart, Aleš Procházka - Jim Gary) a nepravděpodobná zápletka se šerifem, který se proti své vůli, aniž by ho ovšem někdo nutil, z bezpečí svýho hnízdečka vydá vstříc nejisté budoucnosti. O to smutnější, že určitě lepší dabing už natočila Nova s Petrem Kostkou v roce 1995. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Můj nejoblíbenější americký western, který je zřejmě tím nejpravdivějším - minimálně, co se Fordovy tvorby týče. Jedná se vlastně o rozvíjení tématu ze Stopařů a ještě markantněji se ukazuje, jaká byla tvář americké civilizace - plná nenávisti, předsudků a rasismu. Ford do svého westernu poprvé obsadil Jamese Stewarta a dal mu možnost předvést nebývale mnoho poloh svého hereckého umění. Stewart jako muž bez iluzí, bez ideálů svým způsobem zrcadlí Fordovo vlastní rozčarování z Divokého západu. Dalšími symboly jsou černoššký herec Woody Strode jako nesmiřitelný, brutální náčelník Stone Calf, který nedostane od Stewarta šanci - a ani ji nemůže dostat! A pak diva z Griffithsových filmů Zrození národa a Intolerance Mae Marsh, která odmítá návrat mezi bílé! Snímek jasně odmítá ideál Divokého západu jako místa rovných, spravedlivých mužů, ale ani nesklouzává k podobně idealistickým vinnetouovským pohádkám o běloších a indiánech, kteří mohou trvale žít v míru. Tvrdá porce realismu. Z formálního hlediska je Fordova režie uměřenější i klasického opitimistického hudebního doprovodu je pomálu. Na druhou stranu nijak není oslabena porce vtípků, které však naplňují především první polovinu snímku. James Stewart pak předvádí herecký koncert, a i když není vlastně aspoň zpočátku zcela kladnou postavou, morálně dokonalého Richarda Widmarka jasně zastiňuje. ()

Galerie (61)

Zajímavosti (1)

  • Ve filmu se objeví indián Kamenné tele, stejně tak jako ve filmu Tanec s vlky (1990). (Winster)

Reklama

Reklama